Praha - Prověřování, proč se Česká republika včas nepřipojila s nárokem na náhradu škody ke švýcarskému trestnímu řízení v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS), skončí do půl roku. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Kritice kvůli nepřipojení čelila i ministerstva financí a spravedlnosti, oba resorty však v minulosti pochybení odmítly.
Zeman odmítl odpovědět na otázku, kdo za nepřipojení České republiky k trestnímu řízení ve Švýcarsku může. Poukázal na to, že věc je stále ve stadiu prověřování. "Jasno by mělo být v řádu měsíců," uvedl. Na doplňující dotaz moderátora odhadl, že závěry šetření budou k dispozici do půl roku.
Nejvyšší státní zástupce se vyjádřil také k dalšímu osudu české větve trestního stíhání v kauze MUS. Řekl, že české stíhání budou muset žalobci zastavit v případě, kdy z pravomocného švýcarského rozsudku vyplyne, že stíhané skutky jsou totožné s těmi, za něž byli exmanažeři a exmajitelé MUS odsouzeni. V opačném případě bude stíhání pokračovat. O případném zastavení trestního stíhání se rozhodne až po právní moci švýcarského rozsudku, tedy až po rozhodnutí odvolacího soudu ve Švýcarsku.
Za důvody, proč se kauzu MUS v minulosti nepodařilo vyšetřit v Česku, dnes Zeman označil personální nenaplněnost české justice na konci 90. let i tehdejší nezkušenost s vyšetřováním obdobných kauz. Upozornil také, že k vyšetření tohoto případu byly potřeba informace ze zahraničí, které tehdy ČR neměla k dispozici.
Současnou spolupráci se švýcarskou stranou Zeman pochválil a zmínil se i o tom, že čeští žalobci spolupracují se Švýcary i na prověřování privatizace Škody Plzeň.
Žádnou škodu neevidujeme, tvrdil Kalousek
Elitní čeští detektivové ve spise "Kosatka" detailně popsali převody stovek milionů korun mezi Mosteckou uhelnou a řadou neprůhledných firem, jež skrytě ovládala skupina kolem Antonína Koláčka a dalších šéfů mosteckých dolů. Přesto informace ze spisu nikdy nedoputovaly k soudu a žalobci v roce 2005 poslali celý případ "k ledu". Údajně se nepodařilo prokázat žádný trestný čin.
Česká pasivita skončila teprve před dvěma lety. Ovládnutí Mostecké uhelné začali znovu zkoumat úředníci ministerstva financí a podali kvůli němu trestní oznámení. Případ dostalo na stůl Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, které během loňského roku bývalé uhlobarony poprvé obvinilo a nechalo jim zablokovat majetky za 1,2 miliardy korun.
"Připojit se k řízení jde, i když jiným právním mechanismem. K řízení se lze připojit jako soukromý žalobce, viz paragraf 122 švýcarského trestního řádu," řekl ministr Kalousek v roce 2011. "Problém spočívá v tom, že my jako ministerstvo financí žádnou škodu neevidujeme," doplnil tehdy.
Na to Stanislav Mečl, který byl v té době dočasně pověřen vedením VSZ po odvolaném Vlastimilu Rampulovi, reagoval tím, že švýcarské spolkové státní zastupitelství oznámením ze 14. července 2011, adresovaném ministru financí ČR, upozornilo na materiály, které svědčí o vzniku škody pro český stát. "Rovněž tak popsalo způsob, jakým by měla Česká republika postupovat, a výslovně uvedlo, že přesné odůvodnění nároku České republiky a jeho vyčíslení lze učinit až dodatečně, poté co se Česká republika připojí k trestnímu řízení a seznámí se s obsahem trestního spisu."
Po čtvrtečním rozsudku ovšem není jasné, zda obnovené české vyšetřování nebude nutné zastavit. Podle švýcarského i českého práva totiž nelze odsoudit člověka dvakrát za ten samý trestný čin. "My tento princip musíme respektovat," řekl Hospodářským novinám státní zástupce Petr Šereda, který případ dozoruje. Pokud tedy rozsudek potvrdí i případný verdikt odvolacího soudu, nebudou moci čeští žalobci dále stíhat za provinění, o nichž se už rozhodlo ve Švýcarsku.
Čeští vyšetřovatelé by se tak mohli zaměřit jen na údajné tunelování (paragraf o zneužití informací a postavení v obchodním styku) nebo korupci. Z ní už nedávno obvinili bývalého náměstka ministra průmyslu a obchodu Roberta Sýkoru, který do vlády připravoval materiál o prodeji mosteckých dolů, a zbrojaře Pavla Muselu, jenž měl uhlobaronům dělat spojku, napsal server iHned.cz.
21. listopadu 2024 21:05
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
Související
Sklapla klec: Švýcarská policie zadržela Petra Krause z kauzy MUS
V kauze Mostecké uhelné čelí žalobě šest lidí, mezi nimi i exnáměstek ministra průmyslu
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák