Praha - Prověřování, proč se Česká republika včas nepřipojila s nárokem na náhradu škody ke švýcarskému trestnímu řízení v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS), skončí do půl roku. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Kritice kvůli nepřipojení čelila i ministerstva financí a spravedlnosti, oba resorty však v minulosti pochybení odmítly.
Zeman odmítl odpovědět na otázku, kdo za nepřipojení České republiky k trestnímu řízení ve Švýcarsku může. Poukázal na to, že věc je stále ve stadiu prověřování. "Jasno by mělo být v řádu měsíců," uvedl. Na doplňující dotaz moderátora odhadl, že závěry šetření budou k dispozici do půl roku.
Nejvyšší státní zástupce se vyjádřil také k dalšímu osudu české větve trestního stíhání v kauze MUS. Řekl, že české stíhání budou muset žalobci zastavit v případě, kdy z pravomocného švýcarského rozsudku vyplyne, že stíhané skutky jsou totožné s těmi, za něž byli exmanažeři a exmajitelé MUS odsouzeni. V opačném případě bude stíhání pokračovat. O případném zastavení trestního stíhání se rozhodne až po právní moci švýcarského rozsudku, tedy až po rozhodnutí odvolacího soudu ve Švýcarsku.
Za důvody, proč se kauzu MUS v minulosti nepodařilo vyšetřit v Česku, dnes Zeman označil personální nenaplněnost české justice na konci 90. let i tehdejší nezkušenost s vyšetřováním obdobných kauz. Upozornil také, že k vyšetření tohoto případu byly potřeba informace ze zahraničí, které tehdy ČR neměla k dispozici.
Současnou spolupráci se švýcarskou stranou Zeman pochválil a zmínil se i o tom, že čeští žalobci spolupracují se Švýcary i na prověřování privatizace Škody Plzeň.
Žádnou škodu neevidujeme, tvrdil Kalousek
Elitní čeští detektivové ve spise "Kosatka" detailně popsali převody stovek milionů korun mezi Mosteckou uhelnou a řadou neprůhledných firem, jež skrytě ovládala skupina kolem Antonína Koláčka a dalších šéfů mosteckých dolů. Přesto informace ze spisu nikdy nedoputovaly k soudu a žalobci v roce 2005 poslali celý případ "k ledu". Údajně se nepodařilo prokázat žádný trestný čin.
Česká pasivita skončila teprve před dvěma lety. Ovládnutí Mostecké uhelné začali znovu zkoumat úředníci ministerstva financí a podali kvůli němu trestní oznámení. Případ dostalo na stůl Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, které během loňského roku bývalé uhlobarony poprvé obvinilo a nechalo jim zablokovat majetky za 1,2 miliardy korun.
"Připojit se k řízení jde, i když jiným právním mechanismem. K řízení se lze připojit jako soukromý žalobce, viz paragraf 122 švýcarského trestního řádu," řekl ministr Kalousek v roce 2011. "Problém spočívá v tom, že my jako ministerstvo financí žádnou škodu neevidujeme," doplnil tehdy.
Na to Stanislav Mečl, který byl v té době dočasně pověřen vedením VSZ po odvolaném Vlastimilu Rampulovi, reagoval tím, že švýcarské spolkové státní zastupitelství oznámením ze 14. července 2011, adresovaném ministru financí ČR, upozornilo na materiály, které svědčí o vzniku škody pro český stát. "Rovněž tak popsalo způsob, jakým by měla Česká republika postupovat, a výslovně uvedlo, že přesné odůvodnění nároku České republiky a jeho vyčíslení lze učinit až dodatečně, poté co se Česká republika připojí k trestnímu řízení a seznámí se s obsahem trestního spisu."
Po čtvrtečním rozsudku ovšem není jasné, zda obnovené české vyšetřování nebude nutné zastavit. Podle švýcarského i českého práva totiž nelze odsoudit člověka dvakrát za ten samý trestný čin. "My tento princip musíme respektovat," řekl Hospodářským novinám státní zástupce Petr Šereda, který případ dozoruje. Pokud tedy rozsudek potvrdí i případný verdikt odvolacího soudu, nebudou moci čeští žalobci dále stíhat za provinění, o nichž se už rozhodlo ve Švýcarsku.
Čeští vyšetřovatelé by se tak mohli zaměřit jen na údajné tunelování (paragraf o zneužití informací a postavení v obchodním styku) nebo korupci. Z ní už nedávno obvinili bývalého náměstka ministra průmyslu a obchodu Roberta Sýkoru, který do vlády připravoval materiál o prodeji mosteckých dolů, a zbrojaře Pavla Muselu, jenž měl uhlobaronům dělat spojku, napsal server iHned.cz.
Související
Sklapla klec: Švýcarská policie zadržela Petra Krause z kauzy MUS
V kauze Mostecké uhelné čelí žalobě šest lidí, mezi nimi i exnáměstek ministra průmyslu
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
Dálnice D1 spojující Prahu a Brno je nejvytíženější českou dálnicí, na které často nastávají dopravní komplikace. Viníky jsou mnohdy samotní řidiči jako aktéři zbytečných a nebezpečných nehod. Policie se proto rozhodla ukázat záběry z několika havárií a apelovat na řidiče, aby byli za volantem obezřetní.
Zdroj: Jan Hrabě