Kalousek chybu v kauze MUS odmítl. Uvidíme do půl roku, říká žalobce

Praha - Prověřování, proč se Česká republika včas nepřipojila s nárokem na náhradu škody ke švýcarskému trestnímu řízení v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS), skončí do půl roku. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Kritice kvůli nepřipojení čelila i ministerstva financí a spravedlnosti, oba resorty však v minulosti pochybení odmítly.

Zeman odmítl odpovědět na otázku, kdo za nepřipojení České republiky k trestnímu řízení ve Švýcarsku může. Poukázal na to, že věc je stále ve stadiu prověřování. "Jasno by mělo být v řádu měsíců," uvedl. Na doplňující dotaz moderátora odhadl, že závěry šetření budou k dispozici do půl roku.

Nejvyšší státní zástupce se vyjádřil také k dalšímu osudu české větve trestního stíhání v kauze MUS. Řekl, že české stíhání budou muset žalobci zastavit v případě, kdy z pravomocného švýcarského rozsudku vyplyne, že stíhané skutky jsou totožné s těmi, za něž byli exmanažeři a exmajitelé MUS odsouzeni. V opačném případě bude stíhání pokračovat. O případném zastavení trestního stíhání se rozhodne až po právní moci švýcarského rozsudku, tedy až po rozhodnutí odvolacího soudu ve Švýcarsku.

Za důvody, proč se kauzu MUS v minulosti nepodařilo vyšetřit v Česku, dnes Zeman označil personální nenaplněnost české justice na konci 90. let i tehdejší nezkušenost s vyšetřováním obdobných kauz. Upozornil také, že k vyšetření tohoto případu byly potřeba informace ze zahraničí, které tehdy ČR neměla k dispozici.

Současnou spolupráci se švýcarskou stranou Zeman pochválil a zmínil se i o tom, že čeští žalobci spolupracují se Švýcary i na prověřování privatizace Škody Plzeň.

Žádnou škodu neevidujeme, tvrdil Kalousek

Elitní čeští detektivové ve spise "Kosatka" detailně popsali převody stovek milionů korun mezi Mosteckou uhelnou a řadou neprůhledných firem, jež skrytě ovládala skupina kolem Antonína Koláčka a dalších šéfů mosteckých dolů. Přesto informace ze spisu nikdy nedoputovaly k soudu a žalobci v roce 2005 poslali celý případ "k ledu". Údajně se nepodařilo prokázat žádný trestný čin.

Česká pasivita skončila teprve před dvěma lety. Ovládnutí Mostecké uhelné začali znovu zkoumat úředníci ministerstva financí a podali kvůli němu trestní oznámení. Případ dostalo na stůl Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, které během loňského roku bývalé uhlobarony poprvé obvinilo a nechalo jim zablokovat majetky za 1,2 miliardy korun.

"Připojit se k řízení jde, i když jiným právním mechanismem. K řízení se lze připojit jako soukromý žalobce, viz paragraf 122 švýcarského trestního řádu," řekl ministr Kalousek v roce 2011. "Problém spočívá v tom, že my jako ministerstvo financí žádnou škodu neevidujeme," doplnil tehdy.

Na to Stanislav Mečl, který byl v té době dočasně pověřen vedením VSZ po odvolaném Vlastimilu Rampulovi, reagoval tím, že švýcarské spolkové státní zastupitelství oznámením ze 14. července 2011, adresovaném ministru financí ČR, upozornilo na materiály, které svědčí o vzniku škody pro český stát. "Rovněž tak popsalo způsob, jakým by měla Česká republika postupovat, a výslovně uvedlo, že přesné odůvodnění nároku České republiky a jeho vyčíslení lze učinit až dodatečně, poté co se Česká republika připojí k trestnímu řízení a seznámí se s obsahem trestního spisu." 

Po čtvrtečním rozsudku ovšem není jasné, zda obnovené české vyšetřování nebude nutné zastavit. Podle švýcarského i českého práva totiž nelze odsoudit člověka dvakrát za ten samý trestný čin. "My tento princip musíme respektovat," řekl Hospodářským novinám státní zástupce Petr Šereda, který případ dozoruje. Pokud tedy rozsudek potvrdí i případný verdikt odvolacího soudu, nebudou moci čeští žalobci dále stíhat za provinění, o nichž se už rozhodlo ve Švýcarsku.

Čeští vyšetřovatelé by se tak mohli zaměřit jen na údajné tunelování (paragraf o zneužití informací a postavení v obchodním styku) nebo korupci. Z ní už nedávno obvinili bývalého náměstka ministra průmyslu a obchodu Roberta Sýkoru, který do vlády připravoval materiál o prodeji mosteckých dolů, a zbrojaře Pavla Muselu, jenž měl uhlobaronům dělat spojku, napsal server iHned.cz.

Související

Policie Švýcarsko

Sklapla klec: Švýcarská policie zadržela Petra Krause z kauzy MUS

Švýcarská policie zadržela v úterý na ženevském letišti Petra Krause, kterého švýcarská justice pravomocně odsoudila v případu Mostecké uhelné společnosti k 16měsíčnímu vězení. Krause poté policie převezla do výkonu trestu ve věznici poblíž města Fribourg. ČTK to dnes sdělila v tiskovém prohlášení Krausova advokátka Karolina Besser Zelenková. Kraus je ve stejné věci souzen i v České republice, hlavní líčení je plánováno od 10. června.
MUS

V kauze Mostecké uhelné čelí žalobě šest lidí, mezi nimi i exnáměstek ministra průmyslu

Olomouc - Žalobci olomouckého vrchního státního zastupitelství podali obžalobu na šest mužů v kauze Mostecká uhelná (MUS). K soudu posílají kvůli podezření z tunelování a podvodného ovládnutí společnosti pět bývalých manažerů, z přijetí úplatku by se měl zodpovídat před soudem také bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora. Rozsáhlou kauzu vyšetřovala protikorupční policie několik let. Případem se bude zabývat Městský soud v Praze, řekl dnes ČTK žalobce Petr Šereda.

Více souvisejících

kauza mus Pavel Zeman

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy