Bývalý rektor kritizuje exministra Fialu a jeho nástupce Štyse kvůli poklonkování Zemanovi

Praha - Rektoři Mikuláš Bek z Masarykovy univerzity a Libor Grubhoffer z Jihočeské univerzity nebyli pozváni na Hrad k oslavám státního svátku. Bývalý rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška toho využil ke kritice svého soupeře ve volbách.

Prezident Miloš Zeman nepozval dva rektory, kteří se mu v minulosti postavili, na Pražský hrad, kde proběhne slavnostní ceremonie u příležitosti státního svátku vzniku Československé republiky.

"Oba si za svůj postoj vůči neurvalé moci zaslouží úctu a uznání," reagoval na to Jiří Zlatuška, který byl sám rektorem Masarykovy univerzity a teď je lídrem Babišova ANO.

"Aspoň s některými reprezentanty českých vysokých škol to není tak špatné, jako třeba z akademického prostředí vzešlými ministry Petrem Fialou a Daliborem Štysem, jejichž úslužnost vůči prezidentovým rozmarům ve věci jmenování profesorů je příkladem postojů opačných," dodal. Štys je momentálním ministrem školství v prezidentské vládě, Petr Fiala zase vyjednal s prezidentem kompromis ohledně jmenování Martina C. Putny profesorem. Zároveň je Fiala kandidátem ODS.

Uznání od Zlatušky se dočkal i rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl. Ten ve čtvrtek večer oznámil, že na protest proti "selektivnímu výběru" hostů také nepřijde.

Související

Více souvisejících

Petr Fiala Miloš Zeman

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy