Tejc vítězí, stal se šéfem poslanců ČSSD. Jednání bylo dramatické

Praha - Poslanci ČSSD zvolili šéfem klubu Jeronýma Tejce, který patří ke křídlu prvního místopředsedy Michala Haška. Tejc porazil Jana Hamáčka a obhájil tak funkci, kterou vykonával i minule. V druhém kole hlasování získal Tejc 30 hlasů. Hamáček jen 16.

V prvním kole hlasování poslanců ČSSD nebyl do funkce šéfa klubu zvolen žádný z kandidátů. Jeroným Tejc získal 25 hlasů a Jan Hamáček 19.

Volba se konala v atmosféře, kdy předsednictvo ČSSD vyzvalo v neděli šéfa ČSSD Bohuslava Sobotku k rezignaci kvůli slabému volebnímu výsledku a vyřadilo ho z vyjednávacího týmu o nové vládě. Tým, jenž byl pod Haškovým vedením, se ale dnes rozpadl. Rezignovali postupně všichni jeho členové.

"Nepochybně je potřeba zklidnit vášně. A my jsme se dnes všichni snažili o to, aby to, co se dělo v minulých hodinách, neprovázelo sociální demokracii v příštích dnech a týdnech," řekl Tejc. Celý klub podle něho podporuje, aby se ČSSD ucházela o sestavení nové vlády a byla její vůdčí silou.

Sobotku lidé podpořili před Sněmovnu

Poslance před Sněmovnou vítalo asi 20 demonstrantů, kteří přišli podpořit Sobotku. Na Sobotkovy oponenty pískali. Sobotka při příchodu novinářům řekl, že bude klub informovat o svém pohledu na věc. Cítí prý velkou podporu veřejnosti. Podle něj by měla být schizofrenie ve straně ukončena nejpozději do 10. listopadu.

Zaorálek před jednáním připustil, že by sám mohl na předsedu klubu kandidovat. Podle něj by měl být předsedou někdo, kdo bude stranu spojovat. Podle Zaorálka by vhodným kandidátem mohl být také Jan Hamáček. Zaorálkovu kandidaturu podpořila i jeho domovská moravskoslezská organizace, řekl novinářům Ladislav Šincl, který kandidoval v tomto kraji jako dvojka.

Tejc neměl nic jisté

"Já vidím volbu Jeronýma Tejce jako naprosto logickou volbu," řekl v neděli v rozhovoru s ČTK Hašek. "Jednak si myslím, že Jeroným Tejc v minulých letech ukázal, že tu práci předsedy klubu ... dělá dobře, a když se podívám doleva doprava, nevidím tam v tuto chvíli jiné lidi," dodal o muži, který dnes ČTK svou kandidaturu potvrdil.

Pro řadu sociálních demokratů ale bude Tejc pravděpodobně těžko přijatelný. "Já jsem přesvědčena, že v tuto chvíli by tam měl být někdo v čele toho poslaneckého klubu, kdo bude mít obecnou autoritu, kdo nebude ten klub rozdělovat," uvedla místopředsedkyně strany Alena Gajdůšková. Zaorálek je podle ní dost zkušený, aby takovou úlohu mohl zvládnout.

"Já myslím, že poslanecký klub musí velice zvážit všechna personální opatření, která bude dělat, a jeho jednání by mělo pomoci stabilizovat situaci v sociální demokracii," nechal se slyšet místopředseda strany Martin Starec, který se stejně jako Gajdůšková při nedělním hlasování předsednictva ČSSD postavil za Sobotku.

"Pro mě je to jméno, já bych proti němu neměl žádné námitky, stejně jako si umím představit celou řadu dalších členů našeho poslaneckého klubu, kteří by to mohli být klidně také," vyjádřil svůj pohled na věc senátor Jiří Dienstbier, který je velkým zastáncem současného předsedy ČSSD.

Sobotkovi může něco pomoci 

Puč může ČSSD odstavit od povolebního vyjednávání o koalici. "Pokud vyhrají zemanovci a Sobotkovo křídlo bude vyloučeno nebo oslabeno, tak strana přijde o voliče," hodnotí pro Lidovky.cz vývoj politolog Josef Mlejnek. "Myslím, že ČSSD páchá sebevraždu. To co se tam děje, není nic, co by pro stranu jako celek bylo dobré," dodal.Pavel Šaradín z Palackého univerzity v Olomouci se domnívá, že vnitrostranickými spory výrazně ČSSD oslabí v povolebním vyjednávání o koalici. "Pro ČSSD je to velké oslabení ve vyjednávání s dalšími politickými stranami. Odvolat předsedu v této chvíli nepochybně snižuje roli strany při vyjednávání," říká Šaradín.

Za nejlepší řešení krize považuje sjezd grémia ČSSD, které jako jediné může zbavit Sobotku postu předsedy. Šanci současného předsedy ale Šaradín vidí i v taktice přirovnat současný puč k dění v sociální demokracii v roce 1948. "Sobotkovi by mohla pomoci připomínka roku 48., že se někdo snaží ČSSD zatáhnout k prezidentovi a jeho SPOZ a poté ČSSD nebude tak suverénní, jak za jeho předsedování. Záleží, jak se k tomu straníci a jeho voliči budou stavět," spekuluje Šaradín.

Související

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 
Jan Hamáček Komentář

Sociálním demokratům vykradli hlasy populisté. Stav české levice je tragický

Stav levice v České republice je tristní. Stojí za tím řada faktorů v čele se slabou sociální demokracií a populisty, kteří slíbí úplně cokoliv, aby se dostali do sněmovny. Začínají na to doplácet i Piráti s programem založeným na liberalismu a progresivismu, ten totiž konzervativnějšího voliče nijak nezasáhne.

Více souvisejících

ČSSD Lubomír Zaorálek Jeroným Tejc

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy