ODS a zemanovci varují před šířícím se vlivem islámu v Evropě

Praha - Občanští demokraté a zemanovci se shodují na tom, že islám představuje pro Evropu vážnou hrozbu. Lidovci, Věci veřejné a TOP 09 ho považují spíše za výzvu, Evropané by si pod vlivem šířícího se islámu měli uvědomit vlastní základní hodnoty a začít podle nich opět žít.

Šéf sněmovního výboru pro obranu a středočeský kandidát ODS Jan Vidím se shoduje s předsedou Strany práv občanů – Zemanovci Milošem Zemanem, že šířící se islám představuje pro Evropu jistou hrozbu. "Základním konfliktem ve 21. století bude konflikt mezi euroamerickou a islámskou civilizací. Mezi náboženstvím lásky a náboženstvím nenávisti," konstatoval Zeman. "My se budeme muset rozhodovat mezi civilizací lásky a civilizací nenávisti. Lhostejnost je to nejhorší, co nás může potkat," dodal.

Lidovci, Věci veřejné a TOP 09 černobílý pohled na islám odmítají. Naopak islám šířící se Evropou by podle nich mohl Evropany vrátit k vlastním původním hodnotám a zároveň je stmelit.

"Neobávám se islámu, obávám se šířící se neschopnosti Evropanů v cokoliv věřit a pro cokoliv se zasadit," vysvětlil lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg.

"Musíme si připomenout své křesťanské kořeny a křesťanské hodnoty. Íránský vůdce Mahmúd Ahmadínežád říká, že Evropa je v troskách: rodiny se rozpadají, lidský život není chráněn, a uzavírá, že Evropa má právo na islamizaci. Pokud si Evropané nevzpomenou na své hodnoty a budou mít nadále peníze na prvním místě, budeme slabí," míní předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda.

Představitelé strany Věci veřejné se působení muslimů v Evropě neobávají. "Naopak, expanze islámu může posloužit jako posilující prvek pro evropskou společnost a kulturu a patřičným tlakem ji vybudit k životu. Křesťanská a islámská kultura žijí ve vzájemné interakci tisíc let. Mají společné kořeny a není nutné je tedy chápat jako nepřátelské. Nutností je ale respekt k zákonům a řádu konkrétní evropské země," soudí lídr královéhradecké kandidátky strany Věci veřejné Jan Hrdina.

Stínový ministr zahraničí za ČSSD Lubomír Zaorálek zdůrazňuje zejména princip tolerance a respektu. "Obavy z vlivu konkrétního vyznání lze mít pouze v případě, kdyby bylo šířeno v rozporu s platnými zákony země," uvedl.

Komunisté zase sázejí na větší znalost toho, co se odlišuje a co je mnohdy neoprávněně považováno za hrozbu. "Ve světě islámu je třeba diferencovat a je nutno ho lépe znát. Obávám se vlivu fundamentalistického proudu v islámu," sdělil agentuře Mediafax stínový ministr zahraničí za KSČM, europoslanec Miloslav Ransdorf.

Zelení stereotypní pohled na islám jako na nepřátelské náboženství či doktrínu odmítají. "Problémy multikulturního soužití v Evropě jsou reálné, ale zelení je považují za politicky řešitelné, a to především bojem proti sociálnímu vyloučení a nespravedlivým životním podmínkám," vysvětlil šéf Strany zelených Ondřej Liška.

Související

Roman Kraus (ODS)

Náhle zemřel senátor Roman Kraus

Ve středu 30. října 2024 ve věku 69 let náhle zemřel Roman Kraus, dlouholetý člen Občanské demokratické strany, bývalý senátor, lékař a někdejší ředitel brněnských fakultních nemocnic. Příčinou úmrtí byla plicní embolie, jak informovala strana.

Více souvisejících

ODS strana práv občanů islám

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy