Rušno u Hlávkovy koleje: Rusnok prosil národ, komunistku poplivali

Praha - Poselství událostí ze 17. listopadu 1939 a 1989 musíme předávat i generacím, jež se narodily ve svobodě. Pouze tak si naši svobodu můžeme uchovat, uvedl dnes premiér Jiří Rusnok při pietní vzpomínce u Hlávkovy koleje. Smrt Jana Opletala a následující historické události podle něj společnosti připomínají nejen ideály svobody a demokracie, ale také ty, kteří za tyto ideály položili své životy.

"Je proto naší povinností předávat dále a dále toto poselství i těm generacím, které se již narodily ve svobodě a tvrdými zkouškami minulosti neprošly. Pouze tak si můžeme naši svobodu uchovat," řekl Rusnok.

Dějiny lidstva jsou podle premiéra živé, pouze totalitní režimy se je snaží zakonzervovat. "Proto každé, i zdánlivě nepatrné rozhodnutí každého z nás se může stát zásadní pro budoucnost celé společnosti. Pamatujme prosím na to," dodal.

U Hlávkovy koleje, kde nacisty zastřelený student lékařské fakulty Opletal bydlel, se ráno sešla zhruba stovka lidí. Vzpomínky na nacistické represe proti československým studentům z listopadu 1939 se zúčastnil mimo jiné předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička, rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl, rektor ČVUT Václav Havlíček nebo pražský primátor Tomáš Hudeček.

Uctít památku Opletala a Sedláčka přišli ke koleji i poslankyně KSČM Marta Semelová a místopředseda strany Petr Šimůnek. Podle Semelové dosud nebyl boj proti útlaku naplněn ani v dnešní době, kdy se stále více lidí propadá do chudoby. Mladík v sokolském kroji plivnul poslankyni pod nohy.

17. listopad patří mezi nejvýznamnější dny v dějinách naší země. V roce 1939 nacisté uzavřeli české vysoké školy. O padesát let později si studenti připomněli toto výročí na Albertově. Vydali se odtud do centra Prahy a otevřeně kritizovali komunistickou moc. 

„Dejte šaškům rolničky," vzkazovali studenti na Albertově vládnoucí moci, připomíná události rozhlas.cz. Povolená manifestace organizovaná studenty a svazáky měla skončit v podvečer pokojně na Vyšehradě. Pohotovostní pluk bezpečnosti na Národní třídě ale uzavřel mezi dva kordony asi deset tisíc lidí.

Ke studentům se připojili herci. Vysoké školy a divadla vyhlásily stávku. Vzniklo Občanské fórum v čele s Václavem Havlem. Na mnoha místech republiky se lidé začali scházet na pokojných demonstracích. Na Václavském náměstí v Praze jich bylo každým dnem asi sto tisíc.

Situace se komunistickému režimu vymkla z rukou. Režim ztratil podporu těch, na které se celá desetiletí odvolával - pracujícího lidu, a začal se hroutit.

Související

Více souvisejících

17. listopad 1989 Jiří Rusnok (guvernér ČNB) Marta Semelová

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Ruské drony zaútočily na Dnipro. (16.4.2025) Prohlédněte si galerii

Další bezohledný ruský útok. Dron v Dnipru zabil několik civilistů, mezi oběťmi i dítě

Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.

před 2 hodinami

včera

včera

Donald Trump

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem

Americký federální soudce James Boasberg varoval, že by mohl pohnat administrativu prezidenta Donalda Trumpa k odpovědnosti za pohrdání soudem. Důvodem je „úmyslné nerespektování“ soudního příkazu, který měl dočasně zastavit deportace více než 200 osob do Salvadoru. Tyto deportace přesto proběhly, a to navzdory jasnému rozhodnutí soudu.

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček

Ruský generálmajor Ivan Popov se po měsících v nemilosti vrací na ukrajinskou frontu. Respektovaný velitel 58. kombinované armády, která operovala na jihu Ukrajiny, se v minulosti těšil uznání, dokud nezaslal kolegům hlasovou zprávu, v níž ostře kritizoval vedení ruského ministerstva obrany. Podle jeho slov byl odvolán poté, co si „dovolil stěžovat“.

včera

včera

Donald Trump

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

Svět se v únoru 2025 změnil. Ačkoli evropští lídři očekávali, že druhé funkční období Donalda Trumpa přinese problémy, nikdo nebyl připraven na rychlost a sílu, s jakou Spojené státy pod jeho vedením otočily svou zahraniční politiku. Vztahy mezi Evropou a Amerikou utrpěly dramatický otřes – a Evropané si museli položit děsivou otázku: Je Amerika ještě spojencem, nebo se stává hrozbou?

včera

Donald Trump

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát

Komentátor deníku New York Times Thomas L. Friedman se ve svém nejnovějším sloupku ostře pustil do způsobu, jakým prezident Donald Trump řídí domácí politiku. Vyjádřil zmatek nad tím, že hlava státu uprostřed vyhrocené obchodní války podepsala exekutivní příkaz na podporu těžby uhlí. „Svět nyní vidí Trumpovu Ameriku přesně takovou, jakou se stává: darebácký stát vedený impulzivním silákem odtrženým od právního státu a dalších ústavních amerických principů a hodnot,“ varoval.

včera

Donald Trump

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opět přitvrzují vůči Číně. Bílý dům oznámil, že Peking nyní čelí až 245procentnímu clu na dovoz do USA, což je výrazné navýšení oproti dříve uváděné sazbě 145 %. Důvodem jsou podle americké administrativy čínské odvetné kroky a rostoucí obavy o národní bezpečnost, uvedl server Newsweek.

včera

včera

Dálnice D1

Řidiče opět čeká dopravní peklo. Kde budou letos silničáři opravovat silnice a dálnice?

Dopravní situace na českých dálnicích se v letošním roce výrazně komplikuje. Řidiči musí počítat s řadou oprav, které se týkají nejen tunelů na dálnici D8 u hranic s Německem, ale i úseků na dalších hlavních tazích, jako jsou D1, D5, D11 či D35. V mnoha případech půjde o práce trvající celé měsíce, které přinesou částečné či úplné uzavírky a provoz vedený v omezeném režimu.

včera

včera

Patrik Šváb

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko

Obchodní válka není řešením, upozorňuje Patrik Šváb z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak a proč jsou cla vyhlášená ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa motivována domácí politikou, jak by měla reagovat Evropská unie i Česká republika a proč mohou panika či odveta nadělat více škody než užitku.

včera

včera

Italská premiérka má před sebou nadlidský úkol. Letí do Washingtonu přesvědčit Trumpa

Italská premiérka Giorgia Meloni se tento týden vydává do Washingtonu s nelehkým úkolem – přesvědčit amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby neudělil nová cla na evropské zboží. Pro Itálii, jejíž ekonomika je silně závislá na exportu, by americká obchodní opatření mohla být drtivá, pro Evropskou unii pak potenciálně katastrofální, uvedl server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy