Česká politika? Fraška a špionážní thriller, rýplo si zahraničí

Praha - Jako "špionážní thriller" - s konvojem aut se zatemnělými skly, barokním zámkem za hlavním městem a tajnou schůzkou vysoce postavených politiků - líčí dnes agentura Reuters okolnosti lánského puče jako "vyvrcholení boje o moc mezi českým prezidentem Milošem Zemanem a jeho bývalými spojenci, kteří před deseti lety málem ukončili jeho politickou dráhu".

Nyní naopak prezident čelí nařčením, že v akci, kterou Zemanovi odpůrci nazývají neúspěšným pokusem o puč, se pokusil zabránit předsedovi sociálních demokratů Bohuslavu Sobotkovi zabránit stát se premiérem, a to ve shodě s rebely v Sobotkově straně.

Sám Zeman, který rebely hostil na zámku, o událostech "řekl jen málo", s výjimkou toho, že schůzku nesvolával ze svého podnětu a že nebylo nutné ji utajovat, podotkla agentura a dodala, že odhalení schůzky se spiklenci Zemana oslabilo, a tak akceptoval Sobotkovo právo sestavit vládu.

"Ale málo lidí v české politické elitě si myslí, že drama tím skončilo. Ošidný proces sestavování koaliční vlády by mohl přinést nové příležitosti k rozhoupání lodě. To by mohlo prodloužit politické ochromení v době, kdy je nutné podnikat rozhodné kroky k oživení ekonomiky. Údaje z tohoto měsíce ukázaly, že hospodářství ve třetím čtvrtletí sklouzávalo zpět do recese. A to je špatná zpráva pro zahraniční investory, převážně ze sousedního Německa, jako Volkswagen a Siemens, kteří přišli do Česka kvůli robustnímu růstu a předvídatelné politice," upozornil Reuters.

Zrekapituloval také příčiny dramatu: v roce 2002, kdy Zeman zakončil úspěšnou dráhu sociálnědemokratického premiéra ho strana vybídla, aby kandidoval na prezidenta. Ale schůzka se zákonodárci se náhle zvrtla, když někteří straničtí předáci, včetně několika Zemanových chráněnců, změnili názor a stáhli svou podporu. A Sobotka, tehdy ministr financí, byl podle médií jedním z těch, kdo hlasovali proti Zemanovi; sám Sobotka se vyhýbá vyjádření na toto téma. Zeman se cítil zrazen - asi jako český král Přemysl Otakar II. opuštěný na bitevním poli. Stáhl se na chalupu na Vysočině.

Ale nezapomněl. Letos využil příležitosti k návratu, když vyhrál prezidentské volby, a následně se rychle chopil moci, jakkoli prezidentská funkce je převážně ceremoniální. A když se zhroutila středopravá vláda, proti vůli politických stran jmenoval vládu ze svých spojenců. Parlamentní volby sice vyhrála Sobotkova strana, ale s méně hlasy, než se čekalo, což Sobotku učinilo zranitelným, zejména vůči rivalům blízkým Zemanovi. A tak zatímco byl v televizním studiu, nejméně dva vozy zamířily z Prahy do Lán - a následující den se prozemanovská frakce v sociální demokracii pokusila Sobotku sesadit.

"Rebelie se ale zvrhla spíše ve frašku než ve špionážní thriller," usoudil Reuters s připomínkou, jak lánská schůzka vyšla i přes zapírání najevo a jaké to mělo pro spiklence důsledky: "Incident posunul poměr sil v Sobotkův prospěch. Sociální demokraté nechtějí kritizovat hlavu státu veřejně, ale v soukromí tvrdí, že Zeman se pokoušel spáchat puč, ale prohrál."

Závěrem agentura upozornila, že Sobotka bude muset překlenout "veliké rozpory" při pokusu dojednat koalici s hnutím ANO a lidovci, ale během dlouhých jednání by Zeman mohl zase dát o sobě vědět. Potenciálně by prezidenta mohlo zadržet omezení jeho pravomocí, pokud by se našlo dost zákonodárců na přijetí novely ústavy, dodala.

Související

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Jsou v tom nevinně? Jurečka vysvětluje, proč mají růst platy politiků

Vlnu nevole u české veřejnosti vzbudila informace, že platy politiků od ledna opět stoupnou. Vláda sice od návrhu nedává zcela ruce pryč, ale snaží si je nad ním umýt. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) totiž výdělky porostou kvůli letošnímu rozhodnutí ústavních soudců. 

Více souvisejících

politika Zámek Lány Česká republika

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy