Lidovec Jurečka připustil zrušení lustrací. Má ale podmínku

Praha - První místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka připustil, že je tu možnost zrušit lustrační zákon. Má to ale jednu podmínku. Jakou?

V Česku momentálně probíhá divoká debata na téma zrušení lustračního zákona. Ten zamezuje v přístupu k mnohým veřejným funkcím bývalým spolupracovníkům a členům komunistické tajné policie. Diskuzi odstartovalo nařčení Andreje Babiše ze spolupráce s StB. Předseda ANO se teď kvůli očištění jména soudí. Zrušení zákona teď podporuje KSČM a ČSSD. Stejně tak Babišovo ANO se tomu úplně nebrání.

Proti rušení lustračního zákona se naopak postavili lidovci. Jejich první místopředseda ale teď na sociální síti připustil, že to možné je. "Až bude přijat zákon o státní službě, pak můžeme mluvit o zrušení lustračního zákona," uvedl doslova.

Europoslanec ODS Jan Zahradil na to vzápětí reagoval: "A já už před pár týdny napsal, že přijetí zákona o státní službě bude záminkou pro zrušení "lustráku" hlasy ČSSD, ANO, KSČM. Teď se zdá, že na seznam přibude ještě KDU-ČSL. Tak určitě."

Podle Jurečky ale musí být zákon o státní službě dostatečně kvalitní a musí v něm být jasně definováno i to, co dnes lustrační zákon říká nejasně. Jako příklad uvedl post ministra. U něho není zřejmé, zda se na něj lustrační zákon vztahuje.

Související

Více souvisejících

Lustrační zákon

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy