Bývalý elitní detektiv Tichý: Dalšího výslechu se nebojím

Praha - Někdejší šéf elitních detektivů Karel Tichý, který vedl operativní spis Krakatice mapující provázanost státní správy s podsvětím, bude 14. května znovu vyslechnut parlamentním bezpečnostním výborem. Písemné pozvání jsem již obdržel, potvrdil ve čtvrtek agentuře Mediafax Karel Tichý.

Bývalý šéf rozprášeného elitního detektivního týmu možnost dalšího slyšení před bezpečnostním parlamentním výborem vítá. "Dlouho se tak z různých důvodů nedělo, nicméně jsem rád, že se tak konečně stalo," uvedl pro Mediafax Karel Tichý.

Jeden utajený výslech z letošního března má bývalý detektiv již za sebou. Tichého argumenty, důkazy a zjištění poslance očividně šokovaly. "Po výpovědi bývalého detektiva jsme všichni ve výboru dospěli k názoru, že bývalý ministr vnitra Ivan Langer (ODS) by měl okamžitě odstoupit z veřejného života. Argumenty byly natolik neotřesitelné a především nezpochybnitelné, že tak bývalý ministr musí učinit," řekl Mediafaxu František Bublan (ČSSD), šéf parlamentního bezpečnostního výboru.

Na dotaz Mediafaxu, jaká další jména přispěla k šoku poslanců, Bublan uvedl: "Je to například Miroslav Šlouf. Vůbec se podivuji, že tento člověk má ještě to svědomí, pohybovat se v politických kruzích,“ doplnil Bublan. Upozornil zároveň, že celá tato kauza, která se nepochybně rozhoří do obřích rozměrů, nebude sociálními demokraty zneužita k předvolebnímu boji.

Tichý ale krátce po utajeném výslechu čelí trestním oznámením - podali je dosavadní šéf policejní inspekce Zdeněk Pelc a jeho náměstek Dušan Brunclík. Ti prý měli bývalého detektiva v minulosti v souvislosti se spisem Krakatice vyšetřovat na něčí zakázku. "Měl jsem za to, že z utajeného výslechu podobného významu by neměly unikat informace a jak vidno, trestní oznámení na mou osobu jen potvrdilo, že některé informace přesto unikly," glosoval Karel Tichý a další své úvahy nechtěl komentovat.

Spis Krakatice, v němž figuruje řada politických exponentů včetně bývalého ministra vnitra Ivana Langera (ODS), mapuje také aktivity zavražděného šéfa podsvětí Františka Mrázka. Obsahuje několik tisíc stran, zhruba 1 700 stran se ze spisu za záhadných okolností ztratilo. Detektivové v letech 1999 až 2002 prověřovali údajné prorůstání zločinu a politiky a spis je od roku 2002 uložen v archivu.

Související

Stanislav Gross

Kdo zabil Mrázka? Elitní detektiv promluvil o Langerovi a Grossovi

Praha - Do slavného spisu Františka Mrázka nazvaném Krakatice chtěl nahlédnout například bývalý premiér Stanislav Gross. V rozhovoru pro MF Dnes to prozradil tehdejší elitní detektiv Karel Tichý, který také přiznal, že chtěl nasadit odposlech na bývalého politika ODS Ivana Langera.
Martin Pecina

Pecina je pro zveřejnění spisu Krakatice

Praha - Ministr vnitra Martin Pecina kandidující v nadcházejících volbách za ČSSD je pro zveřejnění kontroverzního svazku Krakatice. To je ale v nejbližší době nemožné, prohlásil zároveň v nedělních Otázkách Václava Moravce, kde debatoval s předsedou Věcí veřejných Radkem Johnem.

Více souvisejících

kauza "krakatice" krimi

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

před 5 hodinami

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Bude von der Leyenová nadále v čele EK? Frakcím vadí jedna věc

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si musí spočítat, koho v Evropském parlamentu požádá o podporu v jejím úsilí o obhajobu postu. Její domovská Evropská lidová strana ji jistě podpoří, socialisté ale mohou z této podpory ustoupit. Leyenové totiž nevadí spolupráce s pravicovou italskou premiérkou Giorgií Meloniovou, což je pro levicové S&D zcela logicky nemyslitelné. Variantou tak je podpora Zelených, programy EPP a této frakce ale nemohou být odlišnější. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy