Jak teď žije Petr Nečas? Podívejte se

Praha - I po osmi měsících od zásahu je bývalý premiér Petr Nečas stále ukřivděný a zatrpklý. Údajně se také přestal stýkat se svými bývalými spolupracovníky a velmi jej trápí postoj vyšetřovatelů a médií k jeho manželce. Tak popisuje Nečase deník MF Dnes.

"Já se s ním vůbec nevídám, přerušil vazby," sdělil novinám bývalý Nečasův poradce Tomáš Vrbík s tím, že expremiér také odmítá nabídnutou pomoc. O nic lépe ale na tom nejsou ani jeho další straničtí kolegové, Nečas se nyní nevídá téměř s nikým.

Ze stavu bývalého premiéra jsou někteří na rozpacích, rozporuplné pocity z něj má i Zbyněk Stanjura, poslanec za ODS. Na jednu stranu Nečas možná údajně cítí nějakou úlevu nad tím, že už jej veřejnost tak silně nesleduje. "Druhý pocit je křivda, protože mu přijde velmi nefér ten tragický způsob, jakým zničehonic skončila jeho politická kariéra," dodává.

Stejný názor sdílí i Marek Benda: "Není naštvaný na ODS, ani jiné politické strany, ale na žalobce Ištvana a policistu Šlachtu," prozradil.

Těm při hovorech se svými blízkými podle MF Dnes prý neřekne jinak, než "prokurátoři" nebo "sociopati s IQ pod úrovní automatické pračky".

Jedním z Nečasových neoddiskutovatelných tabu je ale jeho žena Jana. Po červnové razii byla držena měsíc ve vazbě a proto si Nečas myslí, že jí bylo ublíženo nejvíce. Bývalý premiér to údajně vnímá jako svou vinu a má touhu to odčinit.

Kauza Nagyová

Kauza údajného podplacení exposlanců ODS Tluchoře, Šnajdra a Fuksy vedla k pádu Nečasovy vlády, při němž se Nečas vzdal funkce předsedy ODS. V tomto případu jsou v současné době obviněni bývalá šéfka vládního kabinetu Jana Nečasová, dříve Nagyová, a bývalý Fuksův náměstek Roman Boček. Případ vstoupil do historie pod názvem Kauza Nagyová.

Podle žalobců Nagyová s Bočkem navedli Nečase k přislíbení úplatku. Bývalí poslanci Tluchoř a Fuksa byli spolu s Nagyovou zadrženi při zásahu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu 12. června 2013 a soud je následně poslal do vazby. O pár dní později rozhodl soud stejně v případě exposlance Šnajdra.

Státní zastupitelství tvrdí, že tři exposlanci ODS údajně přijali úplatek formou příslibu postů ve státních firmách výměnou za to, že se vzdají svých mandátů. To se na podzim roku 2012 skutečně stalo. Z rozhodnutí Nejvyššího soud však vyplývá, že všichni poslanci jsou chráněni poslaneckou imunitou do chvíle, než se vzdali svých mandátů, a tudíž je nelze stíhat. Sám Petr Nečas ale z pravomoci policie a žalobců vyňat není a lze jej tedy podle informací soudu stíhat.

Související

Petr Nečas u soudu v kauze Nagygate

Nečas, Nagyová a Boček jsou vinní v kauze trafik pro poslance ODS, rozhodl soud

Soud dnes v rámci kauzy tzv. trafik pro poslance ODS vynesl verdikt týkající se bývalého premiéra Petra Nečase (ODS). Nečasovi udělil podmíněný trest v délce 2,5 roku a peněžitý trest ve výši milionu korun. Jeho manželka Jana (dříve Nagyová) a spoluobžalovaný bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček byli odsouzeni k dvouletým podmíněným trestům a pokutě ve výši 300 000 korun. Verdikt není pravomocný.

Více souvisejících

Petr Nečas Ivo Ištvan Marek Benda

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy