U Jílkové rozzlobené ženy: Platíte málo nebo vůbec. Nejsme chodící peněženky, bránili se rozvedení otcové

Praha – Více než polovina českých manželství končí rozvodem. Děti pak v drtivé většině případů končí v péči matky a otcům je soudně vyměřeno výživné. Pokud ale rodič neplatí, dostává se druhý rodič samoživitel často do finančních problémů. ČDDS navrhuje, aby dlužnou částku zaplatil stát a následně peníze vymáhal po neplatiči. Ne všem se ale takový návrh líbí.

Podle Jaroslava Foldyny z ČSSD nejde primárně o to trestat neplatiče. „Chceme jen pomoci. Nedopusťme to, aby děti neměly ani peníze na svačinu," obhajoval politik návrh. To se ale nelíbí Lence Kohoutovéz ODS.

„Jsou to jen populistické řeči. Kdo by pak vymáhal peníze? Kdo by za to zodpovídal? Lepším řešením je zajistit větší vymahatelnost práva," uvedla v pořadu Máte slovo Kohoutová. „Pokud bychom neplatiče zavírali, ztratili by práci a pak by nemohli už vůbec platit. Řešením by byly alternativní tresty," dodala odpůrkyně návrhu.

Pokud by návrh sociálních demokratů prošel, stát by ročně přispíval 170 tisícům dětí celkovou částkou sedm miliard. Peníze by pak následně vymáhal na rodičích neplatičích. Už teď je ale podle Foldyny jasné, že by se státu nevrátila celá částka. „V nevymahatelných případech by se ty peníze staly jakousi dávkou v hmotné nouzi," připustil poslanec ČSSD.

Podle Lucie Asenové, matky samoživitelky, by taková podpora od státu velmi pomohla. „Bývalý manžel mi neplatí. Můžu sice podat exekuční příkaz, ale nemám ani čas běhat po úřadech, ani peníze, abych exekutorovi zaplatila," popisovala situaci Asenová, podle které by pomohlo třeba i daňové zvýhodnění rodičů samoživitelů.

Rozvedený otec a platitel výživného Aleš Hodina má ale jiný názor. „ČSSD se snaží podporovat svoje voličky samoživitelky. Řeší následek, ale neřeší příčinu. Řešením všeho by byla střídavá péče, kterou naše soudy ale téměř neuznávají," myslí si Hodina, podle kterého by pak oba rodiče platili stejně, a nemuselo by se vůbec řešit výživné.

Někteří diváci si myslí, že problém je často v chování matek. „Pokud otec ztratí kontakt s dítětem, matka ho otci ani nepůjčí, otec časem ztratí motivaci platit. Svoje dítě jsem neviděl šest let. Dva roky se soudím. Peníze jsem utratil za advokáty a na výživné už prostě nemám," popisoval rozhořčeně divák svoji situaci.

Podle bojovníka za práv otců Hodiny je to klasický případ z praxe. „Otec má často sloužit jako chodící peněženka. Plať a na dítě zapomeň, to je běžná realita," myslí si Hodina, který je velkým zastáncem střídavé péče.

Velká debata se pak strhla o vyměřování výše výživného. „Pokud můj bývalý vydělává zhruba sto tisíc měsíčně, ale na naše tříleté dítě platí jen tři tisíce, je to absurdní," rozčilovala se divačka. „Je třeba se dívat také na to, kolik dítě skutečně spotřebuje. Pokud by z těch sto tisíc bylo vyměřeno výživné třeba patnáct tisíc, měl by mít otec právo platit třeba jen pět a zbytek dítěti odkládat a spořit," oponoval rozvedený otec Luboš Meszner, kterému se nelíbí, že by z takového výživného mohla matka dítěti odebírat peníze pro vlastní potřebu.

Zda návrh ČSSD projde, zatím není jisté. „Budeme bojovat za to, aby byly stanoveny tabulky pro výpočet výživného, aby každý hned věděl, kolik bude platit, a nedostal se tak do dluhové pasti. Určíme výši minimálního výživného a zavedeme náhradní výživné," slíbil nakonec divákům poslanec ČSSD Foldyna.

Související

Organizátoři připravují protivládní protest na Václavském náměstí. (23.3.2024)

Na protivládní demonstraci v Praze dnes promluví Hašek či Foldyna

Tisíce lidí se v sobotu odpoledne sešly na protivládní demonstraci na Václavském náměstí v Praze, za kterou stojí mimoparlamentní strana PRO v čele se svým předsedou Jindřichem Rajchlem. Ten pozval k mikrofonu například dva někdejší výrazné sociálnědemokratické politiky.
Jaroslav Foldyna

"Česko proti bídě." Na Rajchlově akci vystoupil i Foldyna z SPD, lidé došli k úřadu vlády

Tisíce lidí dnes v centru Prahy demonstrovaly proti vládě premiéra Petra Fialy (ODS). Demonstranti se nejprve shromáždili na Václavském náměstí, poté prošli městem ke Strakově akademii, kde sídlí vláda. Ohlašovaný živý řetěz kolem budovy nakonec nevytvořili, někteří z protestujících se ale chystají u úřadu vlády nocovat. Protest neprovázely významnější konflikty.

Více souvisejících

Jaroslav Foldyna výživné Máte slovo

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 1 hodinou

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy