Praha – Více než polovina českých manželství končí rozvodem. Děti pak v drtivé většině případů končí v péči matky a otcům je soudně vyměřeno výživné. Pokud ale rodič neplatí, dostává se druhý rodič samoživitel často do finančních problémů. ČDDS navrhuje, aby dlužnou částku zaplatil stát a následně peníze vymáhal po neplatiči. Ne všem se ale takový návrh líbí.
Podle Jaroslava Foldyny z ČSSD nejde primárně o to trestat neplatiče. „Chceme jen pomoci. Nedopusťme to, aby děti neměly ani peníze na svačinu," obhajoval politik návrh. To se ale nelíbí Lence Kohoutovéz ODS.
„Jsou to jen populistické řeči. Kdo by pak vymáhal peníze? Kdo by za to zodpovídal? Lepším řešením je zajistit větší vymahatelnost práva," uvedla v pořadu Máte slovo Kohoutová. „Pokud bychom neplatiče zavírali, ztratili by práci a pak by nemohli už vůbec platit. Řešením by byly alternativní tresty," dodala odpůrkyně návrhu.
Pokud by návrh sociálních demokratů prošel, stát by ročně přispíval 170 tisícům dětí celkovou částkou sedm miliard. Peníze by pak následně vymáhal na rodičích neplatičích. Už teď je ale podle Foldyny jasné, že by se státu nevrátila celá částka. „V nevymahatelných případech by se ty peníze staly jakousi dávkou v hmotné nouzi," připustil poslanec ČSSD.
Podle Lucie Asenové, matky samoživitelky, by taková podpora od státu velmi pomohla. „Bývalý manžel mi neplatí. Můžu sice podat exekuční příkaz, ale nemám ani čas běhat po úřadech, ani peníze, abych exekutorovi zaplatila," popisovala situaci Asenová, podle které by pomohlo třeba i daňové zvýhodnění rodičů samoživitelů.
Rozvedený otec a platitel výživného Aleš Hodina má ale jiný názor. „ČSSD se snaží podporovat svoje voličky samoživitelky. Řeší následek, ale neřeší příčinu. Řešením všeho by byla střídavá péče, kterou naše soudy ale téměř neuznávají," myslí si Hodina, podle kterého by pak oba rodiče platili stejně, a nemuselo by se vůbec řešit výživné.
Někteří diváci si myslí, že problém je často v chování matek. „Pokud otec ztratí kontakt s dítětem, matka ho otci ani nepůjčí, otec časem ztratí motivaci platit. Svoje dítě jsem neviděl šest let. Dva roky se soudím. Peníze jsem utratil za advokáty a na výživné už prostě nemám," popisoval rozhořčeně divák svoji situaci.
Podle bojovníka za práv otců Hodiny je to klasický případ z praxe. „Otec má často sloužit jako chodící peněženka. Plať a na dítě zapomeň, to je běžná realita," myslí si Hodina, který je velkým zastáncem střídavé péče.
Velká debata se pak strhla o vyměřování výše výživného. „Pokud můj bývalý vydělává zhruba sto tisíc měsíčně, ale na naše tříleté dítě platí jen tři tisíce, je to absurdní," rozčilovala se divačka. „Je třeba se dívat také na to, kolik dítě skutečně spotřebuje. Pokud by z těch sto tisíc bylo vyměřeno výživné třeba patnáct tisíc, měl by mít otec právo platit třeba jen pět a zbytek dítěti odkládat a spořit," oponoval rozvedený otec Luboš Meszner, kterému se nelíbí, že by z takového výživného mohla matka dítěti odebírat peníze pro vlastní potřebu.
Zda návrh ČSSD projde, zatím není jisté. „Budeme bojovat za to, aby byly stanoveny tabulky pro výpočet výživného, aby každý hned věděl, kolik bude platit, a nedostal se tak do dluhové pasti. Určíme výši minimálního výživného a zavedeme náhradní výživné," slíbil nakonec divákům poslanec ČSSD Foldyna.
Související
Na protivládní demonstraci v Praze dnes promluví Hašek či Foldyna
"Česko proti bídě." Na Rajchlově akci vystoupil i Foldyna z SPD, lidé došli k úřadu vlády
Jaroslav Foldyna , výživné , Máte slovo
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 1 hodinou
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák