U Šípa promluvil miliardář o Rathovi. Podívejte se, co na něj prozradil

Praha - Český matematik a miliardář Karel Janeček je v politických kruzích i mezi širokou veřejností znám jako zakladatel Nadačního fondu proti korupci. Boj proti zneužívání politické moci jej podle jeho slov naplňuje, což dokládá svým programem Demokracie 2.1, který má za cíl změnit hlasovací systém v České republice a učinit jej spravedlivější.

Podle Janečka je systém Demokracie 2.1 efektivním nástrojem na spravedlivé a demokratické hlasování, který doposud ještě nikdo nevymyslel. "Jeho princip spočívá v tom, že při zachování rovnosti hlasování má každý volič více hlasů," vysvětluje miliardář u populárního moderátora a baviče Karla Šípa v pořadu Všechnopárty.

Domnívá se, že je zapotřebí, aby demokracie fungovala efektivně, což se podle něj nyní moc neděje. Jím navrhovaný systém by to ale mohl změnit. "Každý volič má čtyři hlasy a volební obvod je složen pouze ze dvou mandátů. Celý systém spočívá v tom, že demokratický volič využije čtyři hlasy, kdy z daného počtu jmen vybere ty čtyři nejlepší," poodhaluje zákoutí svého programu.

Celý systém názorně ilustruje na napříkladu: "Volič komunistů využije efektivně dva hlasy pro komunisty a ty další dva buď nevyužije špatně, nebo je nevyužije vůbec."

Viděl jsem Ratha a vše bylo jasné

Janeček se v pořadu přiznal, že se díky svému postavení a práci obává, aby neskončil podobně jako nedávno obviněný David Rath. Na jeho osobu už prý bylo podáno několik žalob a sám Janeček nepopírá, že se jednou může doopravdy něco stát. "Mohou mi do auta nastrčit například drogy, člověk nikdy neví," posteskl si.

Proto před dvěma lety projevil se svým tajemníkem touhu potkat se s exministrem zdravotnictví a bývalým hejtmanem Středočeského kraje Davidem Rathem, který byl v květnu roku 2012 vzat do vazby díky podezření na korupční činnost.

"V srpnu v úterý ráno jsem dostal telefon od advokáta Davida Ratha, pana Černého, který se na mě obrátil s tím, že se snažím pomáhat spravedlnosti a Rathovi bylo ukřivděno," popisuje Janeček a dodává, že advokát po něm požadoval, aby za obviněného exministra zaplatil kauci.

Janeček tuto variantu podle svých slov neodmítl, ale stanovil si podmínku, aby se s Rathem nejprve mohl setkat. "Reakce byla taková, že to není možné, protože kauce musí být zaplacena do pátku," dodává miliardář s tím, že pokud by Ratha neviděl osobně, nebylo by se o čem bavit.

"Druhý den ráno, ve středu, mi advokát sdělil, že je možné se s Rathem setkat a ve čtvrtek jsem za ním jel," vzpomíná Janeček a dodává, že výši kauce, kterou by za Ratha měl zaplatit, si už nepamatuje. 

"Advokát mě přesvědčoval, že Rath je v tom nevinně, že je malá ryba a že to na něj narafičili. Já měl ale informace, které tvrdily, že je to blbost," dodává nekompromisně Janeček.

"Pamatuji si, že jsem měl obavy, aby Rath nepřišel s tím, jak jej to mrzí, a abych neměl pocit, že bych mu měl nebo mohl pomoci," svěřil se miliardář moderátoru Šípovi. Podle jeho slov mu ale sám Rath s tímto problémem hned pomohl. "Začal náš rozhovor a já se zeptal, jak to s tou korupcí má. On odvětil: "V životě jsem nevzal žádný úplatek, jsem čistý jak lilie," a bylo to," uzavírá Janeček s tím, že v tu chvíli mu bylo vše jasné. 

Související

Více souvisejících

Karel Janeček David Rath Korupce

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy