Praha - Stát má zřejmě ještě možnost vymáhat miliardy z privatizace OKD, i když by celý případný proces rozhodně nebyl snadný. Podle informací MF Dnes zbývá pouze několik posledních měsíců, než se tato možnost uzavře, vláda by k takovému kroku ale musela nají velkou dávku odhodlání. A to se podle deníku Sobotkovu kabinetu příliš nechce.
Šanci na získání většího výnosu z dávné privatizace společnosti nabízí podle informací novin Evropské unie. Evropská komise titž má pravomoce zasahovat do proběhlých obchodů, ale pouze do deseti let od jejich provedení, a tato lhůta končí letos v září. V případném řízená by komise vyšetřila, zda proběhl prodej korektně a jestli nebyl skrytou podporou státu.
Pokud by komise zjistila pochybení na straně státu, mohla by mu nařídit, aby i s dodatečnými úroky chybějící miliardy vymohl. Stát by tedy dostal možnost odstoupení od nevýhodné privatizační smlouvy, nebo by se s majiteli firmy dohodnl na zpětném doplatku požadované částky.
Škoda, která vznikla státu díky nevýhodnému prodeji OKD, se odhaduje na 20 miliard korun a stát má tak podle deníku nyní možnost získat alespoň část peněz zpět, do toho se ale Sobotkově vládě příliš nechce. "Směrem k Evropské komisi bylo v uplynulých letech podáno několik podnětů, je na ní, aby se s nimi vypořádala," říká Bohuslav Sobotka k celé věci. Podle MF Dnes stojí za Sobotkovou nečinností strach o svou kariéru, která by v případě, že by Evropská komise chybný prodej potvrdila, dostala hlubokou ránu.
Evropská komise privatizaci OKD přezkoumala již několikrát a vždy se stejným výsledkem, problémem ale je, že vždy vycházela pouze z částečných z podkladů, které dodalo ministerstvo financí. Bohuslav Sobotka i Miroslav Kalousek totiž údajně vždy nahlásili, že cena za OKD byla v normě.
Do celé této záležitosti se prý příliš nehrne ani ministr financí Andrej Babiš. Vláda by totiž při snaze o přehodnocení prodeje musela doložit, že byla při původním podvedena, a do toho prý Babišovi, zarytému kritikovi privatizace, příliš nechce.
Související
Fotbal v Karviné nad propastí. Primátor a šéf klubu zmizel, sponzor končí spolupráci
130 let od jedné z největších důlních katastrof u nás. Co se stalo v Karviné roku 1894?
OKD , Bohuslav Sobotka , Andrej Babiš
Aktuálně se děje
včera
Nejhorší jaderná katastrofa v dějinách. Okolí Černobylu může být neobyvatelné i tisíce let
včera
Timmy rozpoutal v Německu bouři. Vědci mluví o týrání, konspirační teoretici vytváří kolem velryby auru
včera
„Hosté mi nebudou stát v cestě.“ Útočník před střelbou sepsal mrazivý protitrumpovský manifest
včera
Evropští lídři se poprvé vyjádřili ke střelbě v USA. Neskrývají zděšení
včera
Cílem útoku zřejmě měl být Trump. Střelec je vysoce vzdělaný, s úřady nespolupracuje
včera
40 let od Černobylu. Proč jedna katastrofa nevysvětluje rozpad SSSR
včera
Babiš se inspiroval v Izraeli. Nemocnice v Letňanech bude vojenská
včera
Závazky NATO nesplníme, stejně jako minulá vláda, prohlásil Babiš. Lže, zní od Černochové a Fialy
včera
Nepleťte do debaty o bezpečnosti neustále Rusko, perlil Okamura v televizi
včera
Jak mohlo dojít ke střelbě? Bezpečnostní opatření selhala, detektor kovu pípal, ale ochranku to nezajímalo
včera
Ze světa přichází první reakce na střelbu. Lídři útok odsoudili
včera
Chtěl střílet na Trumpovy úředníky. Útočníkem je jednatřicetiletý učitel, v pondělí jde před soud
včera
Ani nejlepší zabezpečení na světě nezastaví vyšinuté jedince s narušeným myšlením, řekl Trump po střelbě
včera
Na akci Bílého domu se poblíž Trumpa střílelo. Prezidenta evakuovali
včera
Počasí příští týden: V noci může ještě mrznout, pak dorazí téměř letní teploty
25. dubna 2026 21:19
Můžou zavolat. Trump zrušil další jednání v Pákistánu o ukončení války s Íránem
25. dubna 2026 19:48
Izraelská armáda příměří nerespektuje. Dál likviduje bojovníky Hizballáhu
25. dubna 2026 18:26
Orbán poslancem nebude. Vzdal se svého mandátu
25. dubna 2026 17:05
Macron s politikou nadobro končí. Oznámil definitivní odchod
25. dubna 2026 15:52
40 let od Černobylu: Sarkofág potřebuje kvůli Rusku opravu za půl miliardy eur. Jinak hrozí další katastrofa
Čtyřicet let po nejhorší jaderné katastrofě v dějinách lidstva zůstává Černobyl místem, kterému znovu hrozí nebezpečí. Jakmile opustíte vyznačenou cestu v blízkosti jaderné elektrárny, dozimetr připnutý na hrudi začne tikat znatelně rychleji. Je to neviditelná hranice mezi relativně čistou půdou a kontaminovaným územím, kde se příroda pomalu zmocňuje opuštěných staveb.
Zdroj: Libor Novák