Zeman bude hostit summit Východního partnerství, šéfové EU nedorazí. Proč?

Praha - Šéf Evropské komise José Barroso ani prezident Evropské unie Herman van Rompuy se navzdory pozvání Hradu nezúčastní summitu Východního partnerství, který bude 24. a 25. dubna hostit v Praze český prezident Miloš Zeman. Informovaly o tom dnešní Lidové noviny, kterým tuto skutečnost potvrdil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Vedle Barrosa a Van Rompuye nepřijede ani šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) je neúčast vrcholných představitelů EU pochopitelná, protože unie neustále zasedá kvůli překotnému vývoji událostí na Ukrajině.

Na schůzku by do Prahy měli dorazit zástupci šesti postsovětských zemí, které jsou zapojeny do projektu Východního partnerství, tedy Arménie, Ázerbájdžánu, Moldavska, Gruzie, Ukrajiny a Běloruska. Nad účastí ukrajinského představitele se však vzhledem k situaci v zemi vznáší otazník.

Zástupci postsovětských republik budou diskutovat především s partnery z východní části EU. Vedle hostitele Zemana je z konkrétních jmen potvrzena účast polského prezidenta Bronislawa Komorowského, uvedly LN.

Cílem východního rozměru v rámci Evropské politiky sousedství (jež zahrnuje jižní i východní dimenzi) je dosáhnout významného prohloubení vztahů těchto zemí s Unií. Východní partnerství je odpovědí na zájem výše uvedených šesti států vybudovat užší vztahy s EU.

Hlavním cílem Východního partnerství je vytvoření podmínek pro politické sblížení a další hospodářskou integraci mezi EU a jejími šesti partnerskými zeměmi. Základem kamenem Východního partnerství je „společné vlastnictví" této politiky – snaha maximálně zapojit partnery do přípravy a realizace unijní politiky vůči nim.

Východní partnerství se skládá ze dvou dimenzí – bilaterální a multilaterální. V rámci bilaterálního rozměru Evropská unie jedná s některými zeměmi Východního partnerství o Asociačních dohodách (dohodách o přidružení) a též o prohloubených a komplexních dohodách o volném obchodu mezi EU a danými zeměmi. Asociační dohody přinesou kromě prohloubení politického a sektorového dialogu s EU právní závazek dané země pracovat na reformách a přiblížení národní a evropské legislativy. Posílena bude též spolupráce v oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky. Dohody o zónách volného obchodu (DCFTA) odstraní většinu stávajících omezení vzájemného obchodu, informuje mzv.cz.

Související

Ministerstvo zahraničí

ČR bude hostit summit Východního partnerství? Projekt slouží jako bariéra proti Rusku

Česká republika by během svého předsednictví Radě Evropské unie v roce 2022 mohla hostit summit se zeměmi Východního partnerství. Na dnešním Dni Východního partnerství v Černínském paláci to řekl Jaroslav Kurfürst, zvláštní pověřenec ministerstva zahraničních věcí pro Východní partnerství. Na konferenci diskutují zástupci zemí zapojených do tohoto společenství o uplynulých deseti letech i budoucnosti spolku.

Více souvisejících

východní partnerství Miloš Zeman EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy