Imunita politiků není osobní výsada, řekla vláda a smetla návrh TOP 09

Praha - Se záporným stanoviskem vlády budou poslanci projednávat ústavní novelu TOP 09 a Starostů o zrušení trestněprávní imunity zákonodárců. Po dnešním jednání kabinetu o tom novináře informoval ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD). V současné úpravě je podle něho omezení imunity dostatečné. Zákonodárci loni zrušili doživotní imunitu poslanců, senátorů a ústavních soudců.

Imunita není osobní výsada, ale jde o ochranu zákonodárné moci před zásahy výkonné moci, uvádělo předběžné stanovisko pro zasedání kabinetu. Pokud by o vydávání zákonodárců k trestnímu stíhání parlamentní komory nerozhodovaly, výkonná moc by toho prý mohla zneužívat. Zadržením, zatčením nebo návrhem na uvalení vazby by mohla ústavnímu činiteli znemožnit účast na důležitém hlasování, stálo v předběžném stanovisku.

Ústavní novela je podle předkladatelů reakcí na vydávání poslanců, Sněmovna podle nich rozhoduje politicky bez ohledu na konkrétní případ a okolnosti. Výrazně se to podle jednoho z autorů Stanislava Polčáka projevilo v případě vydání bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS).

„Imunita po dnešním hlasování zcela ztratila svůj smysl, protože já neznám jiný, více křiklavý případ, kde by byl důvod setrvat na nevydání poslance jen po dobu výkonu mandátu – po změně ústavy," komentoval tehdy v únoru hlasování Polčák a dodal: „V tu chvíli imunita nemá vůbec žádný smysl, a já považuji do jisté míry i za neslušné, abych bral příplatek jako místopředseda mandátového a imunitního výboru, kde tato část je dnes už zcela zbytnou částí."

Norma by zachovala imunitu zákonodárců v případě projevů a hlasování v parlamentní komoře. Zákonodárcům by zůstala ochrana v případě hrozby okamžitého omezení jejich osobní svobody. Se zadržením by musel souhlasit předseda komory, s návrhem na vazbu i komora.

„Ministryně spravedlnosti je pro omezení imunity poslanců," tlumočil stanovisko ministryně Heleny Válkové šéf tiskového odboru ministerstva spravedlnosti Miroslav Konvalina a objasňuje: „Nicméně má za to, že jde o natolik významný zásah do ústavních předpisů, že by bylo potřebné projednat jeho konkrétní podobu v rámci celospolečenské diskuse a spojit tuto změnu s dalšími uvažovanými změnami ústavy. Například s novým postavením státního zastupitelství v systému justice v širším slova smyslu."

Na dnešním jednání kabinet Polčákův návrh na další omezení imunity zákonodárců tedy zřejmě nepodpoří. Téma se pak ale znovu otevře v Poslanecké sněmovně. Tam by podle Polčáka uspět mohlo, informuje Rozhlas.cz.

Související

Karla Maříková (SPD)

Sněmovna by neměla vydat Maříkovou (SPD) k stíhání, doporučil mandátový výbor

Sněmovna by neměla vydat poslankyni SPD Karlu Maříkovou k trestnímu stíhání. Vyplývá to z dnešního doporučení mandátového a imunitního výboru, který podle informací ČTK policejní žádost jednomyslně nepodpořil. Policie chce Maříkovou obvinit kvůli jejím výrokům o migrantech. Sněmovní plénum by mohlo o vydání poslankyně rozhodnout na schůzi, která začne odpoledne.

Více souvisejících

poslanecká imunita Vláda ČR Stanislav Polčák

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy