Drsně do eurovoleb: ČSSD nasadila chladného robocopa

Praha - Politické strany a hnutí se ode dneška mohou prezentovat v předvolebním vysílání České televize a Českého rozhlasu. Zavedené subjekty investují do volebních spotů až stovky tisíc korun, samy ale přiznávají, že těžiště kampaní je v kontaktním představování jednotlivých kandidátů a roste i význam sociálních sítí. Některé menší strany možnosti prezentace, kterou jim dává zákon, nevyužijí.

Například ČSSD má podle mluvčí Evy Gregorové šest televizních a šest rozhlasových spotů, do jejichž výroby investovala necelých 200.000 korun. "Letošní kampaň je specifická tím, že více využíváme sociální sítě, kde jsme v posledních týdnech na Facebooku vyhráli třikrát vítěze týdne v politickém marketingu," uvedla Gregorová.

O investici naopak pouze v řádu desítek tisíc korun mluví ODS. "Hlavním těžištěm naší kampaně je kontakt s voliči prostřednictvím sběru podpisů pod 'Petici pro korunu', která má už kolem padesáti tisíc podporovatelů," upřesnila mluvčí strany Jana Havelková.

Větší náklady na výrobu volebních klipů naopak hlásí TOP 09. "Náklady na předvolební spoty činily celkem 300.000 korun (včetně DPH), celkové náklady na kampaň před volbami do EP odhadujeme zhruba na 10 milionů korun," sdělila mluvčí TOP 09 Martina Týblová.

Podle odborníků je práce s volebními spoty složitější, než by se na první pohled zdálo. "Podle mého názoru nejde skutečně dobře 'prodat' voličům kandidáta - byť třeba kvalitního - kterého veřejnost nezná. Spontánní znalost je tedy základní premisou případného úspěchu," uvedl prezident Asociace českých reklamních agentur a marketingové asociace Pavel Brabec.

Psali jsme:
Získá Babiš v eurovolbách 30%? Podívejte se na nový průzkum  

Výhodu podle něj mají především mediálně známé tváře jako Tomio Okamura nebo Karel Schwarzenberg. "TOP 09 má na své straně ve volebním spotu ještě jednu silnou kartu: komunikují s vtipem a nadhledem. Okamura nepřekročil svůj stín mentorujícího nacionalistického samuraje, ČSSD prezentuje Jana Kellera působícího spíše jako chladný robocop, za KDU nabízí ve volebním spotu 'hájení českých zájmů' opět veřejnosti málo známý Pavel Svoboda," poznamenal mediální expert.

Předvolební bloky obecně patří spíše k podprůměrně sledovaným pořadům. Při posledních volbách do Evropského parlamentu je sledovalo od sedmi do jedenácti procent dospělých diváků u televize. V číselném vyjádření to bylo od zhruba 45.000 do 120.000 lidí, tedy méně než před pěti lety, kdy to bylo i v průměru téměř 200.000 diváků.

Především ODS by ráda zastavila svůj propad něčím, co by šlo prezentovat alespoň trochu jako úspěch. Na devět mandátů z posledních voleb sice může rovnou zapomenout, ale počítat se bude každý poslanec a poslankyně. O potvrzení své pozice stojí i hnutí ANO 2011, o roli hegemona na pravici TOP 09, ráda by se zviditelnila i Strana zelených a řada dalších.

Najít nosné téma však není snadné, píše iHned.cz. A to přesto, že významná část v Česku platné legislativy má svůj původ právě v Bruselu, na nějž se tak často s gustem nadává. Jenže směrnice, nařízení a paragrafy komplikovaných právních přepisů (jež si často sami ještě více komplikujeme) nejsou sexy téma na billboardy. Snad jen jako heslo o tom, že se "zasadíme o omezení byrokracie". Ne že by to snad nebylo zapotřebí, ale podobná hesla slýcháme pravidelně - a bez následného efektu - i v českých volbách.

Roste nacionalismus, populismus a xenofobie i v těch nejliberálnějších zemích Evropy, jako jsou Nizozemsko, Švýcarsko nebo Dánsko. Ve francouzských obecních volbách výrazně uspěla antievropská strana Národní fronta Marine Le Penové. Pokud by se později dostala k moci i v celostátní politice - a není to vyloučené - idea Evropy táhnoucí za jeden provaz bude mít velký problém.

Úvahy o takzvaném "neuru", novém či severním euru, jímž by se platilo v Německu a několika dalších zemích typu Rakousko, Nizozemsko, Dánsko (a časem případně i Česko), by pak dostaly možná jasnější kontury, myslí si Robert Břešťan, šéfkomentátor týdeníku Ekonom.

Související

Lukáš Vlček (použito se svolením L. Vlčka) Rozhovor

Pokud bude Síkela eurokomisařem, jsem připraven stát se ministrem, říká místopředseda STAN Vlček pro EZ

Jak Starostové hodnotí výsledek evropských voleb? Proč se už s Danuší Nerudovou nepočítá na post evropské komisařky? Jak moc reálná je situace, v níž se eurokomisařem stane současný ministr průmyslu Síkela? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy zeptaly Lukáše Vlčka, místopředsedy STAN a také možného kandidáta na nového ministra průmyslu a obchodu. 

Více souvisejících

Eurovolby volební kampaň

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump nevyloučil útok USA na Grónsko. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil

Donald Trump, který se připravuje na návrat do Bílého domu jako nově zvolený prezident USA, varoval, že válka Ruska proti Ukrajině by se mohla ještě více vyostřit. Při projevu v Mar-a-Lago kritizoval současného prezidenta Joea Bidena za jeho postup v jednáních týkajících se Ukrajiny a označil situaci za „mnohem komplikovanější“ než dříve. Trump uvedl, že konflikt „může eskalovat do mnohem horší podoby, než jakou má nyní.“

před 2 hodinami

Facebook, autor: Kon Karampelas

Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah

Rozhodnutí společnosti Meta změnit svůj přístup k moderování obsahu a faktickému ověřování představuje významný obrat v politice jedné z největších světových technologických firem. Zakladatel Mark Zuckerberg oznámil, že Meta ukončí spolupráci s ověřovateli fake news, zmírní cenzuru a začne doporučovat více politického obsahu na svých platformách, jako jsou Facebook, Instagram a Threads. Tento krok následuje po návratu Donalda Trumpa do Bílého domu a je v souladu s jeho důrazem na svobodu projevu.

před 3 hodinami

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo

Kanadský premiér Justin Trudeau rezignuje ve chvíli, kdy jeho země nezvládá naplňovat zásadní závazek Severoatlantické aliance investovat dvě procenta HDP do obrany. Rozlohou největší země NATO v obranných výdajích letos sotva konkuruje Lucembursku a Slovinsku. Kanada ale není ale sama, kdo čelí nespokojenosti ostatních spojenců. Nedostatečně investují i takové mocnosti jako Itálie nebo Španělsko.

před 3 hodinami

Ilham Alijev, prezident Ázerbájdžánu

Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu

Vztahy mezi Ázerbájdžánem a Ruskem se nadále vyostřují po tragické havárii letounu společnosti Azerbaijan Airlines, při níž zahynulo 38 lidí. Prezident Ilham Alijev obvinil Rusko z "zamlčování pravdy" a přímé odpovědnosti za tuto nehodu. Během setkání s pozůstalými a přeživšími členy posádky Alijev tvrdil, že předběžné vyšetřování ukázalo, že letoun byl zasažen ruskými systémy protivzdušné obrany.

před 4 hodinami

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?

Ottawa zažívá politický otřes po oznámení premiéra Justina Trudeaua, že rezignuje na post lídra Liberální strany i premiéra Kanady. Trudeau, který byl u moci tři funkční období od roku 2015, uvedl, že jeho rozhodnutí je motivováno klesající popularitou v důsledku inflace, krize dostupnosti bydlení a narůstající touhy voličů po změně. Jeho odchod otevírá cestu pro nové vedení a možná i nové směřování Liberální strany, uvedl server Politico.

před 5 hodinami

Jean-Marie Le Pen

Zemřel Jean-Marie Le Pen

Jean-Marie Le Pen, zakladatel francouzské krajně pravicové strany Národní fronta (dnes Národní sdružení), zemřel ve věku 96 let. Bývalý výsadkář vedl stranu od jejího založení v roce 1972 až do roku 2011, kdy vedení převzala jeho dcera Marine Le Pen. Jeho rodina uvedla, že zemřel v úterý po poledni, obklopen svými blízkými, poté, co několik týdnů pobýval v pečovatelském zařízení.

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Sucho, ilustrační fotografie

Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí

Klimatická krize „způsobuje chaos“ v koloběhu vody na Zemi, což má devastující dopady na celé ekosystémy a miliardy lidí. Podle nové zprávy globální oteplování výrazně zesiluje bouře, povodně a sucha, která v roce 2024 – nejteplejším roce v historii – zabila minimálně 8 700 lidí, přinutila 40 milionů opustit své domovy a způsobila ekonomické škody přesahující 550 miliard dolarů. 

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Co znamená konec tranzitu plynu přes Ukrajinu pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Test severokorejské rakety

Severní Korea označila Junovo stanné právo za šílené. A odpálila hypersonickou raketu

Severní Korea oznámila, že odpálila novou balistickou raketu středního doletu vybavenou hypersonickou hlavicí, která má podle režimu spolehlivě „omezit jakékoliv soupeře v oblasti Pacifiku“. K odpálení došlo v pondělí, po dvouměsíční přestávce, právě během návštěvy amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena v Soulu, kde jednal s klíčovými představiteli Jižní Koreje.

před 11 hodinami

Zemětřesení, ilustrační foto

Oblast Tibetu zasáhlo silné zemětřesení. Mrtvých jsou desítky

Velké zemětřesení zasáhlo oblast Tibetu, kde podle BBC zahynulo nejméně 53 lidí a dalších 62 utrpělo zranění. Otřesy o síle 7,1 stupně byly zaznamenány v úterý ráno kolem 09:00 místního času (01:00 GMT) v posvátném městě Šigatse. Epicentrum se nacházelo v hloubce 10 kilometrů. Data americké geologické služby USGS také ukazují na sérii následných otřesů v oblasti.

před 13 hodinami

včera

včera

Donald Trump

Hrozba pro americkou demokracii? Trumpův plán může podkopat celý právní systém

Plán Donalda Trumpa na udělení milostí nebo zmírnění trestů pro osoby zapojené do nepokojů u Kapitolu 6. ledna 2021 vyvolává vážné obavy o budoucnost americké demokracie, právního systému a vnímání spravedlnosti. Tento krok má potenciál nejen podkopat soudní procesy, ale také legitimizovat násilí zaměřené na demokratické instituce, varuje The Guardian.

včera

Donald Trump

Ještě není prezidentem, přesto je Donald Trump mocnější než kdy dřív

Čtyři roky po vpádu jeho příznivců do amerického Kapitolu je Donald Trump podle CNN mocnější než kdykoli předtím. 6. ledna 2021 si jen málokdo dokázal představit, že muž, který svolal dav do Washingtonu a vyzval ho, aby „bojoval jako ďábel“, by se mohl znovu přiblížit prezidentskému úřadu. Přesto, přesně čtyři roky po útoku na Kapitol, se americký Kongres znovu sejde, aby potvrdil výsledky voleb. Tentokrát však půjde o potvrzení Trumpova triumfu. 

včera

Justin Trudeau odchází. 10 let byl zárukou politické stability

Justin Trudeau je jednou z nejvýraznějších osobností kanadské politické scény 21. století. Jako premiér Kanady od roku 2015 do roku 2025 přinesl do politiky nejen energii a charismatický přístup, ale také silný důraz na progresivní hodnoty, rovnost a environmentální odpovědnost. Jeho působení na mezinárodní i domácí úrovni zanechalo hluboký otisk v kanadské společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy