Pokud ČSSD propadne, přičtou to za vinu mně, domnívá se Keller

ROZHOVOR - Sociolog a profesor Jan Keller kandiduje ve volbách do Evropského parlamentu jako nestraník za ČSSD. V krátkém rozhovoru pro server EuroZprávy.cz odhadl, že sociální demokraté mohou v europarlamentu získat čtyři až osm mandátů, a pokud to bude více, lidé přičtou zásluhy jiným. Pokud by však strana propadla, budou podle Kellera vinit média z neúspěchu jeho samotného.

Proč jste se rozhodl kandidovat do Evropského parlamentu?

Dostal jsem nabídku od sociální demokracie. Zvažoval jsem ji poměrně dlouho, byla zde celá řada pro i proti. Nakonec ve mně po 33 letech učení na vysoké škole převážila touha učinit ještě jednu životní zkušenost. Je to něco jako vzpoura proti rutině, která by mne jinak doprovázela zaručeně až do hrobu.

Volby do Evropského parlamentu se dlouhodobě potýkají s nezájmem občanů. Čím si to jako sociolog vysvětlujete?

Něco je dáno tím, že donedávna vládnoucí strana i prezident se vyhraňovali jako euroskeptici. Nedá se tím však vysvětlit všechno. Nezájem o EU i odpor k ní je rozšířen i v jiných zemích. Mnoho lidí má pocit, že k řešení jejich problémů postačí národní vláda. Jelikož samy národní vlády problémy příliš neřeší, mnoho lidí nevěří tomu, že by je mohly řešit instituce, které jsou ještě vzdálenější než národní vlády. Osobně se domnívám, že tento názor je mylný. V současné fázi globalizace není možné řešit opravdu zásadní problémy společnosti na úrovni malých ani větších států. Evropa je to, co nám zbývá, když národní státy selhávají.

Podle posledního průzkumu společnosti Herzmann se volební preference ČSSD propadly ze zhruba 20% na 12%. I když se jedná pouze o obecný předpoklad, ten pokles není zanedbatelný. Kde vidíte příčinu tohoto poklesu?

Stejný Herzmannův průzkum přisoudil Okamurovu Úsvitu téměř osm procent, i když podle všech ostatních průzkumů se šance Úsvitu pohybovaly už před odvoláním Kláry Samkové někde kolem dvou procent. Odchylky od jiných průzkumů jsou tak značné, že bych si raději počkal až na výsledek voleb. Pak se teprve ukáže, nakolik byla metodika a způsob dotazování používané panem Hermannem skutečně standardní. Nevylučuji, že se kterákoliv velká strana včetně ČSSD může výrazně propadnout, ovšem čas na analýzu přijde, až se tak stane.

Sociální demokracie obhajuje 7 mandátů. Kolik odhadujete, že ČSSD letos získá?

Stejně pravděpodobné je vše v intervalu čtyři až osm mandátů. Pokud by to bylo méně než čtyři a více než osm, docela by mne to překvapilo. Počítám ovšem s tím, že pokud by to bylo čtyři a méně, přičtou média vinu mně, pokud to bude osm a více, budou zásluhy přičteny jiným.

Na jednom z Vašich mítinků jste uvedl, že snížením daní firmám poškozujeme Evropu, neboť prý chceme, aby nám poskytovala peníze, ale neřešíme vlastní nezaměstnanost. To vyvolalo u některých politiků vlnu nevole a podle poslance za hnutí Úsvit Radima Fialy jde o „demontáž jakékoliv suverenity a rozhodovací pravomoci České republiky," kdy jde o přeměnu „EU v socialistický superstát, ve kterém budou češi škemrat o dotace a dávky." Jak se k tomuto tvrzení stavíte?

Hovořil jsem o dopadech daňového dumpingu a svým kritikům doporučuji, aby si dříve, než mi začnou nadávat, něco o mechanismech a důsledcích daňového dumpingu přečetli. Přece po mně nechcete, abych je včetně pana Radima Fialy ve svém volném čase doučoval. Co se týče demontáže státní suverenity v epoše globalizace, napsal jsem o ní - na rozdíl od pana Fialy a dalších - několik knih, které jsou momentálně rozebrány.

Jakým způsobem chcete z pozice europoslance řešit problematiku nezaměstnanosti?

Budu hlasovat pro všechno, co bude podporovat ekologicky citlivou reindustrializaci Evropy. Podpořím opatření na podporu vědy, výzkumu a technického vzdělání. Podpořím programy aktivní politiky zaměstnanosti cílené jednak na mladé lidi, jednak na lidi v předdůchodovém věku. V rámci České republiky podpořím iniciativy zaměřené na získání operačních programů v oblasti podnikání a inovací. Vycházím z toho, že je třeba podporovat především drobné a střední firmy, protože u nich nehrozí, že odejdou z regionu poté, co jim vyprší daňové prázdniny, jako tomu nejednou bývá u velkých nadnárodních firem.

Co byste rád změnil, pokud ve volbách do EP uspějete?

Rád bych změnil informovanost o dění v Evropské unii. Se svým týmem bych pravidelně referoval o všem, co se děje v Bruselu a naší zemi může prospět, ale také o všem, co by nás mohlo poškodit. Nejsem totiž ani euroskeptik, ale ani nekritický eurooptimista.

Související

Jan Keller Rozhovor

Kdo chce, aby Češi zůstali chudí? Jan Keller pro EZ hovořil o situaci v Evropě

ROZHOVOR - Europoslanec a sociolog Jan Keller se dlouhodobě zaměřuje na problémy současné společnosti. Levicový intelektuál je profesorem Ostravské univerzity a svůj mandát v Evropském parlamentu již nebude obhajovat. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz tentokrát problematika institucí Evropské unie zůstala stranou a zeptali jsme se na problémy středních vrstev nejen v České republice, ale i v Evropě.

Více souvisejících

Jan Keller (sociolog) Eurovolby ČSSD

Aktuálně se děje

včera

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Další důchodová změna. Od Nového roku se dotkne vybrané skupiny lidí

Důchody budou mít od ledna na základě pravidelné valorizace novou výši a některým lidem zároveň začnou chodit jinak, než byli zvyklí. Novela zákona o důchodovém pojištění totiž upravuje i způsob výplaty penzí lidem ve výkonu trestu odnětí svobody nebo v ústavu pro výkon zabezpečovací detence. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Putin miluje zabíjení, prohlásil Zelenskyj. Pak zkritizoval Slovensko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se ve čtvrtek v Bruselu setkal s lídry Evropské unie, aby projednal strategické otázky spojené s postavením Ukrajiny a role EU ve světě. Jednání probíhá jen měsíc před tím, než se Donald Trump znovu ujme úřadu prezidenta Spojených států.

včera

Kamov Ka-52 Alligator (v kódu NATO:

Rusové si sestřelili svůj vlastní vrtulník

Ruské ozbrojené síly zaznamenaly další ztrátu jednoho ze svých nejmodernějších bitevních vrtulníků Kamov Ka-52 „Aligátor“ v incidentu, který je pravděpodobně výsledkem přátelské palby. Uvedl to server Kyiv Independent.

včera

včera

Severokorejší vojáci v ruském výcvikovém táboře.

Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové

Nasazení severokorejských elitních jednotek do války na Ukrajině vyvolává vážné obavy. Speciální síly Storm Corps, známé svou brutalitou a extrémním výcvikem, mohou konflikt přetavit v krvavou přetahovanou, připomínající hrůzy z druhé světové války. Jejich přítomnost bude eskalovat násilí na frontě a přinese další utrpení, které v moderním civilizovaném světě nemá místo. 

včera

Čínská armáda, ilustrační foto

Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl

Konflikt na Ukrajině se pro Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu (PLA) stal klíčovým zdrojem inspirace. Více než jen sledování válečného dění jde o detailní analýzu taktik, technologií a strategií, které PLA přizpůsobuje vlastním potřebám. 

včera

včera

Kapitol Spojených států amerických 

Washington se kvůli Trumpovi a Muskovi propadl do chaosu

Washington se ve čtvrtek ocitl v chaosu poté, co budoucí prezident Donald Trump a nejbohatší muž světa Elon Musk zablokovali krátkodobý návrh rozpočtu, který měl udržet federální vládu v chodu do začátku Trumpova druhého funkčního období. Uvedl to server CNN.

včera

Aktualizováno včera

včera

Vladimir Putin

Putin vyzval USA k raketovému duelu. Chce světu dokázat sílu raket Orešnik

Vladimir Putin na tiskové konferenci uvedl, že Rusko je připraveno na raketový „duel“ s USA, který by ukázal, jak nová ruská hypersonická raketa Orešnik dokáže porazit jakýkoli americký raketový obranný systém. Putin tuto raketu, která má schopnost nést jaderné hlavice, používá jako nástroj k vyhrožování Západu.

včera

včera

včera

Čína disponuje "magickou zbraní." Na Západě vyvolává stejná obavy jako její armáda

Čínská lidová republika podle svého zakladatele Mao Ce-tunga i současného prezidenta Si Ťin-pchinga disponuje „magickou zbraní“. Tou zbraní je Oddělení práce jednotné fronty (UFWD), které podle BBC vyvolává v Západním světě stejně velké obavy jako rostoucí čínský vojenský arzenál. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy