Zemětřesení v české politice? Experti hodnotí eurovolby, čtěte

Praha - Domácí politickou scénu nečeká kvůli výsledkům voleb do Evropského parlamentu zemětřesení. Shodli se na tom politologové, které dnes ČTK oslovila. Vládní strany podle nich neutržily porážku, rozdíl mezi vítězem voleb ANO a třetí ČSSD není dramatický. Pozoruhodný je ale úspěch Strany svobodných občanů a neúspěch extrémní pravice. Volby, kterých se zúčastní méně než pětina voličů, ale podle některých ztrácejí na významu.

"Neočekávám rekonstrukci vlády. Ani vítěz voleb (ANO) nevyhrál přesvědčivě," uvedl politolog Petr Just. Problémy na domácí scéně podle něj mohou nastat až při výběru eurokomisaře. Jelikož ANO nezvítězilo přesvědčivě, bude pro něj boj o eurokomisaře hodně těžký. "Patrně to bude velmi těžko se rodící kompromis, ze kterého může nakonec vyjít až ten třetí vzadu (KDU-ČSL)," odhaduje Just.

Rozkol ve vládní koalici neočekává ani politoložka Vladimíra Dvořáková. Při tak nízké volební účasti není podle ní rozdíl mezi ČSSD a hnutím ANO dramatický. "Je jen psychologicky nepříjemné být třetí," dodala.

Volební účast, která dosáhla historického minima 18,2 procenta, podle politologů znemožňuje učinit závěry o náladě voličů. Podle Dvořákové navíc tak nízká účast není dobrým signálem vyslaným Evropské unii. "Výsledek neposílí ambice České republiky. Jak můžeme chtít v Evropě významnější resort?," ptá se Dvořáková. Účast podle ní také odpovídá o vývoji české společnosti.

S politologem Justem se pak shoduje, že hlavním důvodem nízké účasti je to, jak se v tuzemsku vede diskuse o Evropské unii. "Nevede se vůbec. A když, tak nesouvisí s Evropským parlamentem," kritizoval Just. Zmínil také, že čeští voliči se mohou cítit půl roku po sněmovních volbách politikou unaveni. V této souvislosti připomněl, že Slovensko po březnových prezidentských volbách dosáhlo nyní účasti jen 13,05 procenta, což byla nejnižší účast v EU.

Politologové si povšimli i výsledku Strany svobodných občanů, která po pěti letech své existence získala ve volbách první poslanecké křeslo. Pro některé jsou Svobodní nejúspěšnější stranou těchto voleb. Velkou roli u nich sehrál propad ODS a nízká volební účast. Politolog Jan Outlý však právě kvůli nízké volební účasti výsledek Svobodných nepřeceňuje. "Při sněmovních volbách by pro ně voliči v takové míře nehlasovali," míní Outlý. Just pak vyzdvihl i kampaň této strany před volbami, která podle něj byla nejviditelnější.

Naopak neúspěch zaznamenala levice, poukazují politologové. Sociální demokracie přišla proti volbám v roce 2009 o tři mandáty, KSČM mandát neztratila, ani nezískala.

Politolog Miroslav Mareš z brněnské Masarykovy univerzity vyzdvihl, že v Česku neuspěla ani extrémní pravice. V posledních volbách do Evropského parlamentu přitom Dělnické straně dalo hlas 1,07 procenta voličů, a strana tak dosáhla na třičtvrtěmilionový příspěvek od státu. V Evropské unii naproti tomu letos nacionalisté slavili velký úspěch, nárůst popularity zaznamenali převážně ve starých unijních zemích.

Související

Lukáš Vlček (použito se svolením L. Vlčka) Rozhovor

Pokud bude Síkela eurokomisařem, jsem připraven stát se ministrem, říká místopředseda STAN Vlček pro EZ

Jak Starostové hodnotí výsledek evropských voleb? Proč se už s Danuší Nerudovou nepočítá na post evropské komisařky? Jak moc reálná je situace, v níž se eurokomisařem stane současný ministr průmyslu Síkela? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy zeptaly Lukáše Vlčka, místopředsedy STAN a také možného kandidáta na nového ministra průmyslu a obchodu. 

Více souvisejících

Eurovolby Evropské volby 2014

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy