Senátor Dryml podá ústavní stížnost na Senát, mluví o lynčování

Praha - Senátor a bývalý zemanovec Vladimír Dryml (dříve ČSSD) se rozhodl podat ústavní stížnost na Senát. Oznámil to dnes ČTK. Důvodem je to, že horní komora potvrdila verdikt svého imunitního výboru, který senátorovi udělil pokutu 20.000 korun za slovní útok na jemenského lékaře. Předseda Senátu Milan Štěch zapochyboval, zda Ústavní soud bude tuto stížnost věcně řešit.

"Jako demokrat musím respektovat právo pana Drymla jako občana obrátit se na soud, ale nejsem si vůbec jist, zda se Ústavní soud bude touto záležitostí vůbec zabývat," uvedl Štěch na dotaz ČTK. Dryml zatím podrobnosti své stížnosti nezveřejnil.

Dryml dostal finanční sankci za to, že jako ředitel vrchlabské nemocnice počátkem loňského června na adresu jemenského lékaře z královéhradecké letecké záchranky pronesl slova: "Vrať se, odkud jsi přišel". Jeho slova byla výborem vyhodnocena jako přestupek a jako výrok s rasovým podtextem. Proti tomu se Dryml ohradil. Argumentoval posudkem soudního znalce, který si nechal vypracovat a podle něhož výrok nemohl být rasově motivovaný.

Předseda senátního ústavně-právního výboru Miroslav Antl (za ČSSD) uvedl, že imunitní výbor o sankci rozhodl na základě poskytnutých dokumentů policie a výpovědí svědků. Senátor a královéhradecký hejtman Lubomír Franc (ČSSD) odmítl Drymlovo tvrzení, že nemocnice nebyla o příletu vrtulníku záchranky informována a také předseda imunitního výboru Jiří Oberfalzer (ODS) se odvolával na výpovědi svědků a uvedl, že Dryml se při jednání výboru ve dvou případech dopustil lživých tvrzení. Svědci podle něj nepotvrdili, že ho jemenský lékař slovně napadl kvůli jeho příslušnosti k Senátu.

Drymla se naopak zastali Jaroslav Doubrava a lékař Pavel Lebeda (za ČSSD). "Ve vyjádření kolegy Drymla nespatřuji žádný rasismus," prohlásil Lebeda.

Senátor Doubrava je znám mnoha svými výroky, které se vyznačují panenskou neznalostí problematiky, jakož i hláškami rasistickými, připomíná web denikreferendum.cz. Pavel Lebeda mimo jiné proslul tvrzením, že „pro povalečství, odpor k práci, parazitování na většinové populaci a kriminalitu většiny Romů je postoj veřejnost i pochopitelný a je umocňován nepřijatelnou pozitivní diskriminací v oblasti sociální, ale dokonce i v justici."

Celý Senát mě lynčuje

"Podávám jako první senátor v historii naší země ústavní stížnost na Senát České republiky," uvedl dnes Dryml v tiskové zprávě. Kauzu spojuje s předvolebním bojem, letos chce svůj mandát obhajovat. "Ale především se cítím být poškozen i jako řadový občan naší země, který byl veřejně označen za rasistu, pokutován za rasový útok a celým Senátem ČR veřejně lynčován, protože lékař jiné národnosti chtěl odvést pozornost od svého pracovního pochybení," uvedl Dryml.

Dryml byl od roku 1987 byl členem KSČ, z které vystoupil během sametové revoluce. Počátkem 90. let působil jako lodní lékař, po roce 1995 pracoval ve Sdružení podnikatelů a vstoupil do ČSSD. Posléze působil a stále působí jako ředitel nemocnice ve Vrchlabí, náměstek ministra zdravotnictví Davida Ratha a od roku 2008 též jako senátor zvolený za ČSSD.

Poté, co se v roce 2008 snažil o zdiskreditování své stranické rivalky Hany Orgoníkové, na niž se pokoušel najmout detektivy, ho 23. února 2009 krajští zastupitelé vyloučili z klubu a později byl také odvolán z místa vicehejtmana Královéhradeckého kraje. V reakci Dryml během několika dnů zveřejnil kompromitující údaje o ČSSD.

V srpnu 2012 přestoupil z ČSSD do SPOZ. Počátkem roku 2013 se v Senátu stal předsedou nově vzniklého klubu tvořeného členy SPOZ, KSČM a jedním členem hnutí Severočeši.cz. Po vyloučení ze SPOZ na podzim 2013 senátní klub (a tudíž i jeho vedení) opustil.

Ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2014 kandidoval na 6. místě kandidátky České Suverenity, ale neuspěl.

Související

Více souvisejících

Vladimír Dryml Senát ČR Ústavní soud ČR

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy