Praha - Místopředsedkyně ÚV KSČM Miloslava Vostrá se podrobněji zaměřila na situaci v ČSSD a zejména na pozici sociálnědemokratického ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. Domnívá se, že celá situace je vcelku jednoduchá - ČSSD jednoduše neví, kam s ním.
Zahraniční politika nikdy nebyla hlavním zaměřením ČSSD, přesto jim dnes podle informací Lidových novin ubírá voliče a štěpí politiky. Voličům se nelíbí postoj strany k dění na Ukrajině a zejména názory ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka.
Sociální demokraté tak schytávají výtky především za tichý souhlas s děním na východě Ukrajiny a voličům se nelíbí, že čeští státní představitelé mlčí o střílení do civilistů ve Slavjansku.
"Horké léto rozpálilo i hlavy řadových sociálních demokratů. Do Lidového domu chodí údajně desítky naštvaných reakcí na činnost Lubomíra Zaorálka. A jak je vidět, sociální demokracie stále nemá ve své zahraniční politice jasno," hodnotí ve zprávě serveru EuroZprávy.cz Vostrá.
Členové strany podle ní volají po objektivním hodnocení situace na Ukrajině a zásadně nesouhlasí s jednostranným postojem Zaorálka. "Lidem se nelíbí spousta věcí, obecné poučení v rámci zahraniční politiky je, že se jí sociální demokracie dostatečně nezabývá," dodává.
Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka podle deníku tvrdí, že k němu kritické hlasy nedolehly. Podle místopředsedkyně jednoduše "ohluchl". "Je ovšem fakt, že kritiku slyší každý nerad," říká Vostrá.
"Proti Zaorálkovi se v ČSSD spojuje stále více straníků. Výměna Zaorálka za Hynka Kmoníčka tedy zatím nehrozí," pokračuje komunistka, jejíž slova podkládá i vyjádření premiéra Sobotky, který výměnu Zaorálka odmítá.
"ČSSD totiž neumí vyřešit základní otázku, kam s ním. Navíc by letos mělo změnit své představitele třicet ambasád. Určit, kdo na posty velvyslanců nastoupí, bude pro Zaorálka velmi těžkým prubířským kamenem. Kritizují ho i koaliční partneři. Prý si ne vždy najde čas na setkání s velvyslanci zemí, kteří chtějí s námi jednat. V poslední době si nenašel čas na velvyslance arabských zemí v Česku. Ať je to tak nebo tak, Zaorálek rozhodně není pozitivní tváří ČSSD," uzavírá Vostrá.
Související
"Hanba by mě fackovala." Socdem už nejde zachránit, míní politoložka a někdejší členka Ostrá
Sociální demokraté se zničili. Strana už nedává žádný smysl, spolčení s komunisty je posledním hřebíčkem do rakve
Lubomír Zaorálek , ČSSD , Miloslava Vostrá
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Primátorka Vaňková po volbách nebude pokračovat. Musela na několik operací
před 1 hodinou
S diskařem Bugárem se loučili Šebrle, Kratochvílová či Fibingerová
před 2 hodinami
Pátrání po exmanželce bývalého prince Andrewa je u konce. Našli ji v zahraničí
před 3 hodinami
Klempíř prozradil, co si myslí o StarDance v ČT. Argumenty ministra ale pokulhávají
před 4 hodinami
Trumpovi dochází trpělivost. Írán opět varoval před ničivými americkými útoky
před 4 hodinami
Výročí nejznámějšího pochodu. Mezi Prahou a Prčicemi se chodí již 60 let
před 5 hodinami
Nebezpečná výživa je i v Česku, přiznala firma. Hygienici varovali rodiče
před 6 hodinami
Hormuzský průliv zůstává uzavřen. Dva tankery se přes Íránce nedostaly
před 7 hodinami
Vystrčil nemůže letět armádním letounem na Tchajwan, rozhodla vláda
před 8 hodinami
V Rakousku se objevila nebezpečná dětská výživa. Případ se řeší i v Česku
před 8 hodinami
Šestá osoba je ve vazbě kvůli teroristickému útoku v Pardubicích
před 9 hodinami
Tragédie v Kyjevě. Muž zastřelil několik lidí, zlikvidovala ho policejní zásahovka
před 10 hodinami
Nedělní počasí bude deštivé i bouřlivé, upozornili meteorologové
před 11 hodinami
Mírová dohoda s USA je daleko, prozradil Teherán
Aktualizováno včera
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Lodě hlásí, že se dostávají pod palbu
včera
Zbývá poslední jméno. StarDance odhalila již devět profesionálních tanečníků
včera
Rulíka nahradí silné trenérské duo. Moták a Gross začnou po mistrovství světa
včera
USA se nenechají vydírat, vzkázal Trump do Teheránu
včera
Írán hodlá kontrolovat průliv až do konce války. Ozval se i Chameneí
včera
Je neprávem pozapomenuta. Před 120 lety převzala Nobelovu cenu první Češka
Před 120 lety, 18. dubna roku 1906, obdržela jako první Češka Nobelovu cenu Berta von Suttnerová. Tato žena je pozapomenutou osobností naší historie, přitom se výrazně zapsala do dějin, a to jako pacifistka a první držitelka Nobelovy ceny za mír. Někdy bývá dokonce označována jako největší Češka.
Zdroj: Lucie Žáková