Kavan a Švihlíková kritizují ČSSD. Pomáhá prý pravici

Praha - Sociální situace schytala kritiku zleva. Pustila se do ní iniciativa Spojenectví práce a solidarity v čele s ekonomkou Švihlíkovou a exministrem Kavanem. Vadí jim snaha vlády prosadit finanční ústavu.

Když se vláda Petra Nečase a Miroslava Kalouska pokoušela prosadit finanční ústavu, byla sociální demokracie zásadně proti. Té vadilo, že by každou vládu velmi svazovala ve výdajích. Nyní ale nová vláda, kterou vede sociální demokrat Sobotka, plánuje takovouto ústavu prosadit.

A to vadí Spojenectví práce a solidarity, která vydala zprávu (ZDE), v níž se ostře ohrazuje proti snaze vlády. "Dá se odvodit, že návrh finanční ústavy – předložený nikoliv náhodou pravicí bývalé koalice vedené de facto M. Kalouskem – v mysli představitelů ČSSD navazuje na Fiskální kompakt, který je silně neoliberálním materiálem. Vyplývá z toho i to neštěstí, že ČSSD je schopna odsouhlasit cokoliv, co z EU vzejde, jelikož je „proevropská". Tímto způsobem nejenže popírá vlastní sociální kořeny, ale sama se staví do nesmírně nebezpečné, sebedestruktivní pozice," píše se v textu, pod kterým je podepsána Ilona Švihlíková, Jan Kavan a Milan Neubert jako mluvčí SPaS.

Podle nich by si levice schválením finanční ústavy značně zmenšila manévrovací prostor. "Uvědomuje si ČSSD, že tímto krokem ještě dále posiluje již samu o sobě nesmírně silnou funkci ministra financí, kterého nemá pod kontrolou? Pokud bude přijata finanční ústava, stane ministr financí nejsilnější politickou figurou a podpořen ústavním zákonem se nebude ohlížet vlevo, vpravo. Získá tím nadvládu nad Českou republikou v míře, o které se nesnilo ani Miroslavu Kalouskovi," míní. Tuto moc by tak v současné vládě získal Andrej Babiš /ANO/.

Pokud sociální demokracie opravdu prosadí ústavní zákon omezující výdaje, pak to podle autorů textu bude znamenat politickou sebevraždu. Kvůli škrtům totiž nebude prostor na prosazení priorit strany.

Související

Ekonomika, ilustrační fotografie

Současný stav většině lidí neprospívá. Něco se musí změnit, varuje ekonomka

Praha – Nejen v Evropě zažívají boom strany, které lze označit za populistické. V Německu roste vliv Alternativy pro Německo, v rakouských prezidentských volbách kandiduje Norbert Hofer, Britové si za podpory UKIP odhlasovali odchod z Evropské unie. A ve Spojených státech bude v příštích letech vládnout Donald Trump. Vrací se snad Evropa k národním státům?

Více souvisejících

Ilona Švihlíková Jan Kavan

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy