Lidi trápí nízké mzdy a tvrdé exekuce, finanční ústava je tak nepálí

Praha - Většina lidí zná místopředsedu KSČM Jiřího Dolejše jen jako poslance. Přeci je tuto funkci vykonává bez přerušení od roku 2002. Dolejš je ale také vystudovaný ekonom (VŠE - Národohospodářská fakulta) a 6 let pracoval v Prognostickém ústavu. Server EuroZprávy.cz jeho znalostí ekonomie využil a vyzpovídal ho na otázky spojené s finanční ústavou i registrem smluv. Mimo nemohla zůstat ani otázka výsledku evropských voleb.

EZ: Vláda Bohuslava Sobotky se zabývá otázkou finanční ústavy a vypadá to, že ji nakonec prosadí. Považujete finanční ústavu za nutný zákon? Opravdu se díky ní povede zastavit zadlužování státu?

Myšlenka finanční ústavy není nová a existuje dnes už v řadě zemí. Snaha po pevnějším rámci pro hospodaření s veřejnými prostředky je logická a nedávná dluhová krize a selhání Paktu stability EU ji jen podtrhla. Však také v roce 2012 EU ratifikovala společnou dohodu, tzv. Fiskální kompakt, k níž se vláda ČR nyní rozhodla také zapojit. Tyto nástroje ovšem sami o sobě ovšem hospodářskou krizi ani zdraví veřejných financí nevyřeší a velmi také záleží na tom, v jaké podobě by byla přijata. Rozhodování o státním rozpočtu je významné politikum a nelze ji nechat na jakémsi technokratickém automatismu. Ani fiskální suverenita země by neměla být neústavně snížena (to pokud jde o úvahy o fiskální unii).

EZ: Jak by KSČM chtěla řešit narůstající zadlužení státu?

Nejsme proti definování nominálních pravidel rozpočtové obezřetnosti, ovšem je třeba připomenout že málo zemí v EU má podíl dluhu na té úrovni jako my. Většinou překračují maastrichtské kriterium, jež činí 60% podílu dluhu na HDP. To neznamená, že se k nim chceme přiřadit, pouze vnímáme potřebu omezit dluh nejen škrty, ale také umořováním dluhu z budoucích výnosů, tedy rozpočtovou podporou růstu v situaci, kdy je to makroekonomicky zapotřebí. A tady se dostáváme k podstatě výhrad vůči konstrukci dluhových brzd. Ty jsme vyslovili při projednávání návrhu vlády Petra Nečase či opozičního návrhu Miroslava Kalouska.

EZ: Spojenectví práce a solidarity v čele s Ilonou Švihlíkovou kritizovala finanční ústavu jako nástroj pravice, jak omezit manévrovací prostor levice. Také to tak vidíte?

Platforma SPaS je sdružení, s kterým komunikujeme, ale prohlášení jejích mluvčí jsou jejich prohlášení. KSČM zpracovává stanoviska vlastní. A v těch zdůrazňujeme nastavení tohoto nástroje (aby zahrnoval nejen brzdu ale i „plyn") bez ohledu na to, která vláda či politický směr zrovna odpovídá za hospodářskou politiku státu. Logika použití fiskální restrikce i expanze vychází z určitého pohledu na dlouhodobou rozvojovou strategii. V praxi hospodářské politiky státu pak jde o to zvládnout v případě potřeby jak chytré škrty (smart cuts), tak i růstové impulsy s potřebnými multiplikačními účinky na ekonomiku (tzv. dluhy „neprožrat" ale investovat).

EZ: Výbor pro veřejnou správu nepodpořil návrh zákona o registru smluv. Nepodpořili ho ani poslanci KSČM. Co vám na návrhu nejvíce vadí?

KSČM je za princip transparentnosti u kontraktů, objednávek a faktur za veřejné peníze. Tedy za myšlenku povinné registrace smluv. Kouzlo ovšem, jak už to bývá, tkví v detailech a o ty se vede spor. To, co je nyní v běhu ve sněmovně, je poslanecký návrh. Tudíž neprošel připomínkovým řízením jako v případě vládního návrhu, který se připravuje také. Co o tom vím od kolegů z dotčených výborů, kde projednávání zákona probíhá, tak se tam diskutují různé podstatné detaily jako např. limity na rozsah zveřejňovaných kontrakty, režim registrace, výjimky pro malé obce, problém kontraktů týkající se bezpečnosti státu atp. Takže buď bude zpracován nějaký komplexní pozměňovací návrh a nebo se potřebná shoda na řešení utvoří nad návrhem vládním. Ukáže čas, věřím ale, že se legislativní proces stihne tak, aby nedošlo k odkladu o další rok.

EZ: Vy sám byste nějakou formu uveřejňování smluv uvítal?

Jako řada mých kolegů i já to před volbami slíbil, podepsal jsem i výzvu iniciativy Rekonstrukce státu. To, že se projednávání tohoto zákona možná protáhne, nevidím jako klíčový problém, podstatný je výsledek. Věřím, že se nakonec podaří předložit výsledek jednání o konkrétních problémech a že budu moci svůj hlas připojit.

EZ: Nyní k nedávným volbám. V nich KSČM získala jen tři mandáty, přestože se očekávalo, že disciplinovaní voliči vaší strany dorazí ve velkém počtu a vyděláte tak na nízké účasti. Co je podle vás důvodem, že ani vaši voliči nepovažovali evropské volby za důležité?

Myslím, že problém přesvědčit naše občany o významu evropských voleb je obecný – v tomto volič KSČM není výjimkou a my o tom samozřejmě víme. V české společnosti je rozšířená nedůvěra k mechanismům a institucím evropské integrace. Pokud tuto nedůvěru nechcete populisticky přetavit v destruktivní negativismus, ale vaším cílem je vysvětlit voličům, jak EU změnit a učinit důvěryhodnější (aby lépe sloužila lidem a nesloužila jen elitám), je to složitější, ale perspektivnější cesta. Na tom myslím odvedli kandidáti kus práce, na kterém je možné i s využitím evropského programu KSČM stavět. Do budoucna tedy musíme ještě lépe propagovat pozitivní řešení pro Evropu, ale určitě nechceme ustupovat krátkozraké negativní eurofobii.

EZ: Levice ve volbách při sečtení hlasů KSČM a ČSSD propadla. Proč nedokáže levice v Česku v posledních letech oslovit potřebný počet voličů? Ztrácí levice dech?

Nemyslím, že dochází k trendovému poklesu levice. Evropské volby jsou v tomto specifické a i v minulosti se zejména ČSSD opakovaně nedařilo (např. v Itálii či Řecku levice evropské volby vyhrála). Co pravdou je - evropská levice jako celek více nevyužila krize ke svému nástupu a tak se sem vklínila krajní a nacionální pravice. V ČR ale k nástupu krajní pravice nedošlo, spíš je tu specifický problém vzniku nových a programově nevyhraněných subjektů, které dočasně upoutaly pozornost obdobně nevyhraněných voličů (v minulosti to byly Věci veřejné, nyní hnutí ANO2011). Pravdou ale je že se buď tyto subjekty ideově zařadí anebo je vnitřní rozpory zlikvidují. Nakonec je voliči opět opouštějí. Na tyto diferenciační procesy se musí levice lépe připravit. Ale dech určitě neztrácí – ostatně v nadcházejících komunálních volbách je to hodně o konkrétně odvedené práci v obcích a tady máme na čem stavět.

EZ: Jsou témata, na která jsem se vás ptal na začátku (registr smluv, finanční ústava), tím, co lidi opravdu trápí?

Jde nepochybně o vážná a systémová témata, ale z kontaktu s voliči vím, že je trápí často jiné, daleko bezprostřednější problémy. Hrozba nezaměstnanosti, nízké mzdy a růst cen, zadlužení domácností a následně tvrdé exekuce.

EZ: Mnozí pozorovatelé říkali, že lídr ČSSD Jan Keller by se mnohem více hodil na kandidátku Vaší strany. Nelitujete, že jste ho nezískali do čela vy? Byl by výsledek KSČM pak lepší?

Jak pana profesora znám, tak je především nezávislý levicový intelektuál s akcentem na sociální a ekologické problémy. To, že komunikuje jak s námi, tak se sociálními demokraty, tak podtrhuje jeho bytostně demokratický a pluralitní přístup. To, že se rozhodl kandidovat za ČSSD je jeho volba, ale věřím že bude u řady témat schopen věcně komunikovat i s našimi zvolenými europoslanci. Ostatně, řešili podobná témata jako on a získali také významný počet preferencí, které byly hlasy pro levici. Zastupovat ČR v Bruselu a usilovat o lepší Evropu vyžaduje takovouto bezbariérovou komunikaci.

Děkujeme za rozhovor.

Související

Jiří Dolejš (KSČM)

KSČM bude muset po konci ve Sněmovně šetřit, myslí si Dolejš

Komunisté po volbách, které je poslaly po 30 letech ze Sněmovny, budou muset šetřit, ekonomicky se ale tato zásadní změna unést dá. ČTK to dnes řekl končící poslanec Jiří Dolejš. KSČM by podle něj měla za volební výsledek dostat státní příspěvek 19 milionů, celkem za čtyři roky pak 40 milionů korun. Zbavovat nemovitostí se komunisté nemusejí, myslí si.

Více souvisejících

Jiří Dolejš Jan Keller (sociolog) KSČM

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Češi především díky čtyřem bodům kapitána Červenky jasně přehráli Brity 4:1

Z pohledu českého národního týmu to byl v sobotu pohodový večer. Proti Britům, kteří nikterak výrazně českým hráčům duel nezkomplikovali a umožnili jim bezstarostnou cestu za dalšími třemi body, tak svěřenci kouče Radima Rulíka v klidu došli k výhře 4:1. Tu navíc režíroval ten nejzkušenější z Čechů, samotný kapitán Roman Červenka, jenž zaznamenal čtyři asistence. Do utkání pak nastoupil i Martin Nečas, který teprve kolem sobotního poledne přiletěl ze zámoří, ovšem na své první body na turnaji si bude muset ještě počkat.

včera

Král Charles III.

Karel III. vezme do Francie další dva zástupce monarchie. Kate zůstane doma

Za zlověstné signály mohou někteří Britové považovat poslední informace zevnitř monarchie. Zatímco král Karel III. se vrátil k povinnostem a chystá se dokonce do ciziny, princezna Kate, která si vyslechla stejnou diagnózu, se nadále drží v ústraní. Nebude ani součástí královské delegace do zahraničí. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump opět vystoupí na zasedání NRA, asociace držitelů zbraní v USA

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 

včera

Medvěd hnědý, ilustrační foto

Medvěd Wojtek. Zvíře, které před 80 lety pomohlo vybojovat vítězství v bitvě o Monte Cassino

V poslední době k nám ze sousedního Slovenska přicházejí zprávy o napadení lidí medvědem. Soužití člověka a medvěda je doloženo již z dob pravěku, postupem času si toto zvíře lidé dokázali i ochočit. Toho je důkazem například medvěd Wojtek, který se uplatnil v armádě za druhé světové války. Přesně před 80 lety pomohl porazit nacistická vojska v bitvě o Monte Cassino.

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Dosud neporažené Švýcarsko si smlslo na neškodném Dánsku, Švédové rozhodli třemi góly během 26 vteřin

Jasnými výsledky skončily sobotní polední zápasy. Zatímco ve skupině A potvrdili Dánové, že se jim na tomto MS i přesto, že se zřejmě vyhnou sestupu, jinak herně nedaří a s favorizovanými Švýcary nakonec prohráli jasně 0:8, v ostravském duelu proti sobě nastoupili suverénně působící Švédové proti obhájcům bronzu z Lotyšska. Ani tento pobaltský účastník přes počáteční vyrovnaný hokej nenašel recept na švédskou reprezentaci, která v tomto utkání přečkala pětiminutové oslabení a po něm rozhodla třemi brankami v rekordním rozmezí 26 sekund. Švédové nakonec vyhráli 7:2 a stejně jako Švýcaři ve skupině A i oni se můžou zatím těšit z neporazitelnosti.

včera

Jakub Záhora (použito se svolením Jakuba Záhory)

Předání Gazy palestinské samosprávě paradoxně zhoršilo kvalitu života Palestinců, uvádí Záhora

Před třiceti lety, 18. května 1994, byla v Pásmu Gazy formálně nastolena palestinská samospráva a Izrael zde omezil svou vojenskou přítomnost. Byť to může tuzemské veřejnosti připadat paradoxní, kvalita života Palestinců se tím zhoršila, konstatuje Jakub Záhora z Pražského centra pro výzkum míru na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že Izrael se z Pásma Gazy definitivně stáhl s více než desetiletým odstupem, přičemž interpretace motivů tehdejší vlády premiéra Ariela Šarona se velmi různí. Odborník na současný Izrael také nastínil základní argumenty sporu o to, zda Izrael skutečně přestal Pásmo Gazy okupovat, stejně jako důvody, proč v izraelské společnosti nyní sílí hlasy označující předání Gazy Palestincům za základní strategickou chybu.

včera

Český národní tým, ilustrační fotografie.

Nečas myslel na přílet do Prahy hned po skončení v play-off NHL. Pohmožděná žebra vyloučil

Pětadvacetiletý útočník Martin Nečas i přes zpoždění letu z Ameriky do Česka je již v Praze a krátce po připojení k národnímu mužstvu se vyjádřil pro česká média. Uvedl, že prakticky hned po konci v play-off NHL s Carolinou nepřemýšlel nad ničím jiným než nad tím, jak se co nejrychleji přesunout do dějiště světového šampionátu, tedy do Prahy. Jak sám také řekl, nejraději by už nastoupil večer proti Británii a zároveň vyvrátil, že by snad měl něco se žebry.

včera

včera

Polský premiér Donald Tusk na tiskové konferenci v kancléřství předsedy vlády ve Varšavě (Polsko, 14. května 2024).

Po Ficovi je v ohrožení další evropský premiér. Tuskovi vyhrožovali smrtí

Záběry z Handlové, kde došlo k atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica, otřásly ve středu 15. května celým světem. Premiér je nyní stabilizován po náročné operaci, avšak jeho stav zůstává nadále kritický. Tento útok zasáhl nejdůležitějšího člena slovenské vlády, což vyvolalo obavy o bezpečnost v celé Evropě, když se již objevily výhrůžky proti vládám i v jiných zemích kontinentu jen několik dní po události.

Aktualizováno včera

Juraj Cintula

Na Slovensku se začalo rozhodovat o osudu atentátníka na Fica

Specializovaný trestní soud v Pezinku v sobotu poslal do vazby Juraje C., který je obviněn z pokusu o vraždu slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Obviněného dnes k soudu eskortovala policie, na místě panovala přísná bezpečnostní opatření. K atentátu na politika došlo ve středu, zdravotní stav premiéra zůstává vážný, nicméně je stabilizovaný. 

včera

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

včera

David Pastrňák

Příjezd Pastrňáka se Zachou by národní tým přivítal. Chystá se telefonát

Podobně jako u Davida Kämpfa a Martina Nečase, kdy těmto hráčům volali Petr Nedvěd s Martinem Havlátem téměř hned po vypadnutí jejich týmů z play-off kanadsko-americké NHL, budou nyní tito členové realizačního týmu národního mužstva během soboty kontaktovat oba hráče Bostonu Davida Pastrňáka a Pavla Zachu za účelem jejich posílení reprezentace na domácím MS.

včera

Ficův stav se zásadně nemění. Kaliňák ale zmínil pozitivní prognózu

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je nadále vážný, nicméně stabilizovaný, uvedla ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Fico, jehož po středečním výjezdním zasedání vlády v Handlové několikrát postřelil atentátník, zůstává pro tuto chvíli v nemocnici v Banské Bystrici. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy