"Nová" ČSSD? Referendum schváleno, Tejc nepochodil s daní pro církev

Praha - Členové ČSSD budou v červenci hlasovat ve vnitrostranickém referendu mimo jiné o změně při sestavování kandidátek. Záměr předsedy strany a premiéra Bohuslava Sobotky dnes schválilo jednoznačnou většinou širší vedení strany, tedy ústřední výkonný výbor. Bývalý šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc neprosadil, aby se do referenda zařadily také otázky o zdanění církevních restitucí a o zavedení takzvané sektorové daně.

Výkonný výbor schválil i další dvě otázky navržené užším stranickým vedením o kumulaci funkcí a o podílu žen a mužů na kandidátkách. "Posilujeme jednoznačně vnitřní demokracii," řekl novinářům Sobotka. Jde podle něj o signál lidem, že má smysl vstupovat do politické strany, protože budou mít vliv na podobu její politiky.

Tejc řekl, že proti jeho návrhům se Sobotka velmi důrazně postavil. Mrzí ho prý, že strana bude hlasovat jen o technologii moci. "Většinu členů nezajímá, jak se sestavují kandidátky, ale zajímá je to, co prosazujeme," řekl novinářům. Tejc bývá řazen mezi Sobotkovy oponenty a byl také mezi účastníky takzvaného lánského puče po loňských sněmovních volbách. Několik vlivných členů vedení ČSSD se tehdy bez vědomí Sobotky sešlo na zámku v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem.

Tejc si myslí, že jeho návrh na rozšíření referenda neprošel, protože se vedení strany bálo, jak členové odpoví. Tejc chtěl, aby v referendu členové ČSSD řekli, zda má strana navrhnou zákon, kterým by se zdanily církevní restituce, a zákon, kterým by se zavedla vyšší sazba daně pro energetický, telekomunikační a finanční sektor.

Změny v církevních restitucích i sektorovou daň měla sociální demokracie ve volebním programu. V koaliční smlouvě s ANO a KDU-ČSL je jen obecná zmínka o sektorové dani. V jednáních s církvemi se sociálním demokratům a hnutí ANO nepodařilo změny v restitucích prosadit.

V závěrečném hlasování podle Tejce jeho návrh podpořila téměř třetina hlasujících. Sobotka ale uvedl, že pokud pro Tejcovy dotazy hlasovalo sedm nebo 20 delegátů, je vidět, že po nich v ČSSD není poptávka. "To referendum neděláme proto, abychom zpochybňovali koaliční smlouvu," zdůraznil Sobotka.

Užší vedení sociálních demokratů schválilo program vnitrostranického referenda již včera. Jiří Dienstbier připustil, že schvalování referenda nemusí být zdaleka všem členům po chuti. Právě dnešní zasedání ÚVV má Dienstbier za klíčové. "A my se domníváme, že ta debata nebude vůbec jednoduchá, protože jsme přesvědčení, že na jedné straně členové chtějí větší podíl na rozhodování, a na druhé straně je řada lidí, kterým současný stav vyhovuje," řekl.

Psali jsme:
Dienstbier kritizuje vlastní ČSSD a mluví o zlomovém okamžiku. Co mu vadí?
 

"Občas se stane, že tu kandidátku sestavuje velmi úzký okruh lidí na krajském výkonném výboru, že 12 lidí rozhodovalo v zásadě o tom, jak bude vypadat kandidátka o velikosti 20 až 40 lidí. Spoléhalo se na to, že se nebude kroužkovat. Nicméně v některých našich krajích se stává, že ten, kdo má podporu okresu a zároveň je to nějaká uznávaná osobnost toho regionu, tak se nemusí vůbec na kandidátku dostat. To podle mě není správné," prohlásil včera Jiří Chvojka, místopředseda klubu poslanců ČSSD.

Nejmarkantnějším příkladem soubojů o čela kandidátek v ČSSD byla situace v Moravskoslezském kraji. Dlouholetý někdejší předseda tamní buňky a ostravský primátor Petr Kajnar se loni před předčasnými volbami na kandidátku nedostal a spolu s dalšími si stěžoval na nedemokratické zásahy ze strany ostravské organizace.

Případ dokonce dostali před soud, ten ale jejich úsilí o zmrazení kandidátní listiny odmítl. Kajnar poté odmítl ze strany vystoupit, tamní sdružení ho proto samo vyloučilo, přípomíná web CT24.

Související

Zdeněk Koudelka Rozhovor

25 let od opoziční smlouvy. Navzdory nálepkování zajistila stabilní vládu a snížila schodek rozpočtu, míní Koudelka

Před čtvrtstoletím, 9. července 1998, uzavřely dvě tehdy nejsilnější tuzemské politické strany Smlouvu o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice, známou jako opoziční smlouva. Výsledkem byla jednobarevná vláda vítěze voleb, ČSSD vedené Milošem Zemanem, tolerovaná druhou stranou v pořadí, ODS v čele s Václavem Klausem. Ačkoliv se proti tomuto uspořádání kriticky vymezovaly menší politické subjekty a část veřejnosti i médií, mezi voliči ČSSD a ODS mělo nezanedbatelnou podporu, uvádí v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz politolog a právník Zdeněk Koudelka. 

Více souvisejících

ČSSD Bohuslav Sobotka Jeroným Tejc

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 57 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

včera

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

včera

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

včera

včera

včera

Nicholas Winton se narodil před 115 lety. Zachránil stovky židovských dětí před nacisty

Dne 19. května 2024 je tomu přesně 115 let, co se narodil Nicholas Winton. Zapsal se do dějin jako zachránce více než šesti stovek židovských dětí, které před druhou světovou válkou nechal odvézt z Československa do Anglie. O svém bohulibém činu nikdy veřejně nemluvil, přišlo se na něj až po mnoha letech náhodou.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy