Aféra "Nagygate": Před rokem padl Nečas, kauza původně směřovala jinam

Praha - Pravicová vládní koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (později LIDEM) vedená premiérem Petrem Nečasem (ODS) měla jednu z nejnižších důvěr veřejnosti a nemálo kritiků. Příčinou byly nejen některé aféry a koaliční spory, ale i fakt, že zemi vedla v době ekonomické krize a musela přijímat řadu úsporných, tedy nepopulárních opatření. U moci vydržela necelé tři roky.

Za předčasným koncem této vlády, které před rokem věřilo jen 17 procent lidí, nestálo ani několik pokusů opozice o vyslovení nedůvěry, ani neshody mezi koaličními partnery, ale kriminální aféra ředitelky premiérova kabinetu Jany Nagyové, která byla zároveň jeho milenkou (nyní manželka). Premiér Petr Nečas rezignoval na svoji funkci loni 17. června, a tím skončila i jeho vláda.

Prezident Miloš Zeman poté jmenoval dočasnou úřednickou vládu Jiřího Rusnoka, která však nezískala důvěru Sněmovny. Poté, co 20. srpna poslanci schválili rozpuštění Sněmovny, Zeman vyhlásil na říjen předčasné volby.

12. června 2013 večer začali policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zasahovat na řadě míst po celé ČR, kolem půlnoci přijeli na úřad vlády.

Nečas vystoupil 14. června před poslanci. Řekl, že nevyslyší výzvy opozice k odstoupení. Odchod tří poslanců ODS ze Sněmovny a to, že získali nové funkce, není podle něj důvod kriminalizovat.

Nečas 15. června uvedl, že nevěděl o sledování své ženy a dalších osob. V prohlášení napsal, že takového konání hluboce lituje a omlouvá se všem, kterých se mělo týkat. Je podle něj logické, že Nagyová nemůže pokračovat v pozici šéfky kabinetu. 

Nečas 16. června krátce před 22:30 po jednání grémia ODS oznámil, že rezignuje na svou funkci a skončí i jako předseda ODS.

"Na počátku bylo podezření z toho, že dochází k manipulaci s veřejnými zakázkami, k obsazování pozic na státních úřadech, případně ve společnostech s účastí státu a vše za účelem bezproblémového páchání trestné činnosti - aby se ovlivňované osoby dostaly na určité pozice, odkud by mohli zajistit, že bude při zakázkách vyváděn majetek," popsal dnes v Otázkách Václava Moravce olomoucký žalobce Pavel Komár start celého případu.

Teprve kontakty podezřelého lobbisty Ivo Rittiga na tehdejší šéfku premiérova kabinetu Janu Nagyovou (dnes Nečasovou) policisty dovedla do Strakovy akademie i k případu trafik pro poslance z ODS a zneužívání Vojenského zpravodajství.

Podle Komára není délka vyšetřování nijak překvapivá "Pro nás je to naprosto standardní doba. Průměrná doba vyřízení kauz, které šetříme v Olomouci nebo které šetří naši kolegové v Praze, je od počátku úkonu trestního řízení do podání obžaloby je tři a půl roku," prohlásil a dodal: "Pokud bychom ukázali, co je předmětem trestního řízení, dali bychom protivníkovi – osobám, které páchají trestní činnost – tu největší zbraň."

Související

Petr Nečas u soudu v kauze Nagygate

Nečas, Nagyová a Boček jsou vinní v kauze trafik pro poslance ODS, rozhodl soud

Soud dnes v rámci kauzy tzv. trafik pro poslance ODS vynesl verdikt týkající se bývalého premiéra Petra Nečase (ODS). Nečasovi udělil podmíněný trest v délce 2,5 roku a peněžitý trest ve výši milionu korun. Jeho manželka Jana (dříve Nagyová) a spoluobžalovaný bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček byli odsouzeni k dvouletým podmíněným trestům a pokutě ve výši 300 000 korun. Verdikt není pravomocný.

Více souvisejících

Petr Nečas Jana Nagyová Vrchní státní zastupitelství

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy