Sněmovna rozhodla: Kokořínsko - Máchův kraj je nová CHKO

Praha - Sněmovna dnes schválila rozšíření Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko o Máchův kraj v okolí Doks, jak to navrhla vláda. Předloha míří k posouzení senátorům. Návrh předpokládá, že by už na začátku září měla oficiálně vzniknout nová CHKO Kokořínsko - Máchův kraj. Rozšíření má umožnit lepší ochranu přírody a krajinného rázu oblasti včetně bývalého vojenského výcvikového prostoru Ralsko.

Ministerstvo životního prostředí pokládá tuto lokalitu za jedinečnou. Její výjimečnost dokládá i návrat vlka po 100 letech, který potvrdily fotopasti.

V oblasti se vyskytuje například masožravá rostlina tučnice česká a orchidej prstnatec český, jedna z posledních početnějších populací tesaříka alpského v Česku, největší hnízdní populace jeřába popelavého a téměř 700 druhů motýlů. Důležitou součástí CHKO jsou také místa, která vytvořili lidé, například louky nebo Máchovo jezero.

Máchovo jezero není jezero, ale rybník. Založil ho král Karel IV. roku 1366 (některé prameny uvádějí 1367) pod názvem Velký rybník. Ze zápisků pražského kanovníka Beneše Krabice z Veitmile se dovídáme, že „toho roku a v tom čase císař .... zbudoval a vyzvedl rybník podivuhodné velikosti, jakési velké vodstvo, pod hradem Bezděz."

V 80. letech 19. stol. se rybník stává oblíbeným místem odpočinku vyšších společenských vrstev – z Velkého rybníka se stává rekreační a lázeňské letovisko. Vrcholu popularity dosahuje tato oblast po první světové válce. Doksy se stali luxusním místem s městskými lázněmi. Hosté mohli využít široké nabídky ozdravných kúr, k nejoblíbenějším prý patřily rašelinové koupele.

Ve 30. letech přichází turistický spolek v Doksech s myšlenkou spojit rybník a jeho okolí se jménem Karla Hynka Máchy. Stalo se tak právě v době, která podobným záměrům moc nepřála. Název jezera se stal kolem roku 1928 předmětem národnostního střetu. Dlouhodobý spor se vyhrotil roku 1936, kdy Názvoslovná komise při geografickém komitétu Národní rady badatelské odmítla uznat změnu názvu Velkého rybníka, uvedl server machovo-jezero-koupani.cz.

Jméno se však přesto mezi lidmi uchytilo. Po druhé světové válce se Velkému rybníku už neřeklo jinak než Máchovo jezero. Název se posléze rozšířil na celý kraj. Turistický průvodce z roku 1961 mapující oblast mezi Českou Lípou a Kokořínskem se jmenuje Máchův kraj.

Nejnavštěvovanějším místem Kokořínska je pak hrad Kokořín, který se vypíná na pískovcovém ostrohu nad romantickým Kokořínským dolem. Pěkný výhled do kraje nabízí jeho vyhlídková věž.

Za návštěvu rovněž stojí Cinibulkova stezka, která vede nejkrásnějšími partiemi Kokořínského dolu od Romanova k Pokličkám. Je pojmenována po místním bývalém řediteli školy, jenž byl největším propagátorem Kokořínska.

Skalní bludiště nedaleko rozcestí u Hájovny zase nabízí nezapomenutelný zážitek, kdy budete bloudit po úzkých cestičkách mezi skalami tyčícími se vysoko nad Vašimi hlavami.

Jak píše server krasycech.cz, na Kokořínsku se nachází i několik malebných rybníků. Jedním z nich je rybník Harasov, z jehož vodní hladiny vystupují pískovcové skály. Na podzim si určitě nenechte ujít také procházku po břehu rybníka U Vrby, neboť právě v tuto dobu, kdy okolní stromy hýří barvami, je tu nejkrásněji.

Související

Více souvisejících

máchovo jezero Poslanecká sněmovna Ministerstvo životního prostředí

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 5 minutami

před 24 minutami

před 57 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

Čekání na schválení vojenské pomoci americkým Kongresem mohlo způsobit vážné škody

Schválení vojenské pomoci Ukrajině ve výši 61 miliard dolarů americkým Kongresem po pětiměsíčním čekání možná způsobilo škody, které se budou na frontě cítit ještě několik měsíců.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy