Praha - Bývalá europoslankyně a místopředsedkyně KDU-ČSL Zuzana Roithová nechce kandidovat na eurokomisařku. Novinářům dnes řekla, že nabídku své strany odmítla. Místo sebe nabízí zkušeného bruselského úředníka Petra Blížkovského, který deset let působí jako ředitel pro ekonomickou a regionální politiku na Generálním sekretariátu Rady EU. Podle šéfa lidovců Pavla Bělobrádka to není stranický nominant KDU-ČSL, ostatní koaliční strany dál trvají na svých kandidátech.
Roithová řekla, že nezměnila svůj názor a po letech strávených v Bruselu se chce vrátit do Česka a věnovat se rodině. Evropský komisař podle ní nemá být politická funkce, a proto za sebe nabízí nestranického odborníka, který do hloubky zná systém fungování Evropské unie a má s ním zkušenosti.
"Velmi ráda bych doporučila naší vládě, aby se vážně zabývala i jménem Petra Blížkovského," uvedla Roithová. Připomněla, že je to druhý nejvýše postavený český úředník ve strukturách EU a velmi dobře by podle ní zastával i funkci eurokomisaře. "Jsem přesvědčena, že by ji zastával lépe než všichni (dosud oznámení) kandidáti a možná že i dokonce lépe něž já," poznamenala Roithová, která v květnu už znovu nekandidovala do Evropského parlamentu.
Blížkovský ČTK řekl, že je připraven se postu ujmout, pokud se na něm koaliční partneři shodnou. O záležitosti zatím mluvil s Roithovou.
Podle Roithové by Blížkovský mohl mít na starosti i některé z ekonomických portfolií, o které ČR v nové Evropské komisi usiluje. Podle Roithové je odborníkem na zemědělskou problematiku a účastnil se vyjednávání o bankovní unii.
"Neočekávám nějakou výraznou změnu. Každá komise přebírá automaticky situaci, ve které se Evropská unie nachází. Teď, po výrazné krizi, kterou EU a eurozóna prošla, bude jednoznačně prioritou růst, nezaměstnanost, investice a podobné věci. Možným novým akcentem by mohlo být zjednodušení nebo demystifikace Evropské unie, zjednodušení některých procesů. Dělat se možná bude méně věcí, ale zato půjde o věci, které jsou pro Evropskou unii zásadní," řekl Blížkovský v rozhovoru pro ekonom.ihned.cz.
"EU, to je obrovský trh, investice a výrobní faktory tu volně plynou, je tu spousta podpůrných programů. Záleží tak na tom, jak inteligentně a efektivně se tyto příležitosti využijí. Opakuji, záleží na nás. Berte to tak, že se u nás například Svatá říše římská používá jako příklad období, kdy jsme byli utlačováni. Přitom jsme tehdy měli významného kurfiřta a ovlivňovali jsme evropskou, možná i světovou politiku. I proto mám pocit, že pro stát či národ - a ekonomiku - naší velikosti, navíc geopoliticky ve velmi specifické oblasti, mezi Východem a Západem, je dobré ovlivňovat věci zevnitř namísto pocitů ukřivděnosti," dodal.
"Dva roky mi trvalo, než jsem si přečetl všechna pravidla a než jsem si uvědomil, co je a není důležité. Brusel, jako zavedená instituce s různými institucionálními hrami a tak dále, má spoustu pravidel. A mně chvilku trvalo pochopit, jestli jsou důležitá, anebo tam jsou, protože je někdy někdo napsal. Na otázku, zda už Bruselu rozumím, bych řekl, že před krizí jsem všechno přečetl, ale neměl jsem to osahané. Po krizi už si troufám říci, že to celkem umím," říká Blížkovský.
ČSSD by ráda na eurokomisaře prosadila bývalého ministra financí Pavla Mertlíka, hnutí ANO zase lídra své evropské kandidátky Pavla Teličku. "Možná by bylo nejlepší, když dáme předsedovi komise na výběr všechny kandidáty, kteří jsou navrhováni koaličními partnery, a možná on si vybere toho správného, abychom se tady zbytečně nedohadovali," prohodil minulý týden Andrej Babiš.
"Samozřejmě, že je přípustná i varianta, že bychom nechali vybrat šéfovi Evropské komise, že by si možná i on sám mohl říct o více kandidátů, to se vůbec nedá vyloučit, protože tato věc už byla také v minulosti zmíněna," kontroval Jiří Dienstbier.
Představitelé ČSSD a ANO před koaliční radou dnes zopakovali, že dál trvají na svých návrzích. Sobotka dokonce prohlásil, že po dnešku vidí už jen dva kandidáty, čímž nepřímo Blížkovského vyloučil. Koalice má podle něj navíc na výběr eurokomisaře čas do srpnových vládních prázdnin. Nepředpokládá proto, že by se na dnešním koaličním jednání strany tomuto tématu příliš věnovaly.
Související
Plán lidovců: Změnit volební zákony, víc peněz na obranu a stop uprchlickým kvótám
Roithová zasedne v širším vedení KDU-ČSL, bude v něm i Čunek
Zuzana Roithová , eurokomisaři
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 1 hodinou
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák