Praha - Evropská komise má 88 výhrad k dohodě o partnerství, podle níž má do Česka proudit 550 miliard korun evropských dotací v letech 2014 až 2020. Nedostatky jsou podle Bruselu například v plánech na investice do ekologie, energetiky, dopravy, zdravotnictví, školství, informačních technologií nebo sociální oblasti.
Komise podle MF Dnes požaduje, aby Česká republika dodala přesnější data, ze kterých by bylo zřejmé, proč se pro konkrétní investice rozhodla. Čeští a evropští experti o dohodě o partnerství diskutovali dva roky a její konečnou verzi dostala Evropská komise letos 17. dubna, čtyři dny před posledním termínem.
České plány na využití dotací podle deníku v některých případech odporují doporučení Evropské komise, především se to týká nákupů přístrojů do nemocnic. U životního prostředí chtějí evropští experti vysvětlit, proč Češi plánují nejvíc investovat do spaloven komunálního odpadu.
Informační technologie pak bude Brusel podporovat, jen pokud dostane analýzu, proč při podpoře IT v minulých letech Česko vážně selhalo, píše deník.
V oblasti energetiky žádá komise zdůvodnit, proč se má investovat do bioplynových stanic a do spalování biomasy. U dotací na pomoc romské menšině Brusel požaduje, aby Češi stanovili kritéria, podle kterých by se poznalo, že se romské rodiny opravdu začlenily do většinové společnosti.
Související
Babiš opět píše do Bruselu. Premiér prozradil, co se Česku nelíbí
Policie odhalila mnohamilionový podvod s covidovými dotacemi pro podnikatele
Aktuálně se děje
před 24 minutami
Kdo nahradí Zelenského? Hvězda Ukrajina potvrdila, že bude kandidovat na prezidenta
před 1 hodinou
Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk
před 1 hodinou
Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí
před 2 hodinami
Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii
před 3 hodinami
Počasí opět zvýšilo riziko požárů. Hrozí především na Moravě
před 3 hodinami
Spojenci nám v Íránu nepomohli, stávající americká podpora NATO je absurdní, prohlásil Trump
před 4 hodinami
Bělorusko doporučilo svým občanům, aby necestovali do Ruska
před 5 hodinami
Po útoku na Kyjev už nejméně 30 mrtvých. Ukrajina poslala v odvetě rakety na Bělgorod
před 5 hodinami
Před sídlem OSN se zapálil muž držící tibetskou vlajku
před 6 hodinami
Teherán se chystá na obří akci pro miliony lidí, pohřeb Chameneího ale běžné Íránce nezajímá
před 8 hodinami
Počasí bude během prodlouženého červencového víkendu proměnlivé
včera
Zájem Čechů o předčasné důchody se vrací k normálu, naznačují data
včera
Podvodníci lákají na 240 tisíc korun. Vydávají se za nás, upozornila ČSSZ
včera
Evropané promluvili. Nechtějí se spoléhat na USA, pochybují ale, že se bez nich EU ubrání
včera
Zázrak ve Venezuele: Muž přežil pod troskami 8 dní, počet obětí zemětřesení dál roste
včera
Desítky mrtvých a zraněných. Na dosud nejsilnější útok na Kyjev odpovíme, vzkázal Zelenskyj
včera
Rusko drony vypouštěnými ze stínové flotily už téměř dva roky špehuje jaderná zařízení v Evropě
včera
EU uvalí sankce na ruské výrobce, kteří se podíleli na ranním útoku na Kyjev
včera
Zoufalé Rusko se snaží vyhnout další mobilizaci. Posílá na frontu bojovat i ženy
včera
Írán varoval Trumpa před tvrdou odvetou, pokud zaútočí během pohřbu Chameneího
Írán důrazně varoval amerického prezidenta Donalda Trumpa a Izrael před jakýmikoliv útoky v době, kdy se země připravuje na státní pohřeb nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chameneího. Tento klíčový představitel přišel o život při náletech hned v první den války. Teherán dal jasně najevo, že jakékoliv vojenské akce během smutečních obřadů narazí na okamžitou a velmi tvrdou odvetu.
Zdroj: Libor Novák