Praha - Opoziční KSČM asi neuspěje u vlády se svým návrhem na zavedení majetkových přiznání. Kabinet podle předběžného stanoviska pro pondělní zasedání uvede, že daňovým únikům je nutné zabránit, předloha komunistických poslanců by k tomu ale nevedla. Bylo by možné ji obcházet a kvůli řadě nedostatků je prakticky nepoužitelná, stojí v dokumentu.
Lidé by museli podle návrhu přiznat majetek v hodnotě nad deset milionů korun, firmy nad 30 milionů korun. Majetek pořízený z nezdaněných peněz by úřady zdanily sto procenty a podaly by podnět policii.
Kabinet se pozastaví mimo jiné nad stoprocentní daní, podle něj by se ve skutečnosti jednalo o zvláštní formu trestu propadnutí majetku. Částka by prý mohla být vyšší, než jeho hodnota v případě prodeje. Vláda navíc poukáže na nárůst administrativní zátěže. Předloha předpokládá, že lidé a firmy by museli přiznávat vedle nemovitostí například vozidla, lodě a letadla, přičemž úřady mohou čerpat údaje z katastru nemovitostí, registru silničních vozidel, leteckého rejstříku a plavebního rejstříku, vypočítává dokument pro vládu.
Bohatší lidé a firmy by museli podle normy podávat přiznání pravidelně. Pokud by předloha platila, poprvé by to bylo příští rok. V případě, že by tak neučinili, hrozila by jim podle návrhu až milionová pokuta.
O předloze rozhodnou po posouzení vládou zákonodárci. Kabinet se zavázal podat vlastní verzi majetkových přiznání.
"V koalici panuje spor už o to, zda postihovat spíše osoby, které původ majetku nemohou prokázat, nebo přímo neprokázaný majetek.Není také jasné, zda takový majetek pouze zdanit nebo přímo zabavovat. Navíc už dnes je možné zabavovat majetek získaný z prokázané trestné činnosti," zamýšlí se politolog Jiří Pehe.
"Speciální daň uvalená na neprokázaný majetek by v podstatě zlegalizovala to, co by vlastníkovi z neprokázaného majetku zůstalo. Zabavování neprokázaného majetku by zase zcela jistě narazilo na ústavní úskalí. Problematické mohou být zejména návrhy přenést důkazní břemeno na nařčené osoby - a to dokonce a i za předpokladu, že obvinění by vzešlo od finančního úřadu, jak předpokládá jeden ze zvažovaných návrhů," tvrdí Pehe.
"Je tedy třeba najít řešení, na němž bude nejen široká shoda odborníků i politiků, ale které nebude vystaveno riziku, že ho zruší Ústavní soud. Problematických bodů je přitom mnoho: od nepřípustných zásahů do soukromí, po možné porušení vlastnických práv, až k porušení presumpce nevinny či nepřípustnosti retroaktivity," říká politolog.
Politici tvrdí, že nějaký zákon postihují lidi s podezřele nabytými majetky chtějí přijmout už kvůli silné společenské objednávce. Jenže až hlavy politiků po důkladných debatách poněkud vychladnou, dá se spíše předpokládat, že raději než riskovat blamáž v podobě ústavně napadnutelného řešení, budeme se muset smířit s tím, že podezřelé majetky získané před lety jejich vlastníkům už nikdo nesebere. I proto, že už si většina z nich opatřila pro takové majetky „rodokmen" nebo je převedla do zahraničí.
"Je dost pravděpodobné, že v nejlepším případě bude platit zákon postihující nějakým způsobem rozdíly mezi deklarovanými příjmy a majetkem za nějaké nepříliš dlouhé uplynulé období, k čemuž by možná stačila novela daňových zákonů," uzavřel Pehe pro deník Právo.
21. listopadu 2024 21:05
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
Související
Osm členů parlamentu nemá v pořádku majetkové přiznání
Změna zákona o střetu zájmů? Část poslanců chce omezit přístup k majetkovým oznámením
majetková přiznání , KSČM , Vláda ČR
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák