KSČM přišla s návrhem o majetkových přiznáních. Co řekne vláda?

Praha - Opoziční KSČM asi neuspěje u vlády se svým návrhem na zavedení majetkových přiznání. Kabinet podle předběžného stanoviska pro pondělní zasedání uvede, že daňovým únikům je nutné zabránit, předloha komunistických poslanců by k tomu ale nevedla. Bylo by možné ji obcházet a kvůli řadě nedostatků je prakticky nepoužitelná, stojí v dokumentu.

Lidé by museli podle návrhu přiznat majetek v hodnotě nad deset milionů korun, firmy nad 30 milionů korun. Majetek pořízený z nezdaněných peněz by úřady zdanily sto procenty a podaly by podnět policii.

Kabinet se pozastaví mimo jiné nad stoprocentní daní, podle něj by se ve skutečnosti jednalo o zvláštní formu trestu propadnutí majetku. Částka by prý mohla být vyšší, než jeho hodnota v případě prodeje. Vláda navíc poukáže na nárůst administrativní zátěže. Předloha předpokládá, že lidé a firmy by museli přiznávat vedle nemovitostí například vozidla, lodě a letadla, přičemž úřady mohou čerpat údaje z katastru nemovitostí, registru silničních vozidel, leteckého rejstříku a plavebního rejstříku, vypočítává dokument pro vládu.

Bohatší lidé a firmy by museli podle normy podávat přiznání pravidelně. Pokud by předloha platila, poprvé by to bylo příští rok. V případě, že by tak neučinili, hrozila by jim podle návrhu až milionová pokuta.

O předloze rozhodnou po posouzení vládou zákonodárci. Kabinet se zavázal podat vlastní verzi majetkových přiznání.

"V koalici panuje spor už o to, zda postihovat spíše osoby, které původ majetku nemohou prokázat, nebo přímo neprokázaný majetek.Není také jasné, zda takový majetek pouze zdanit nebo přímo zabavovat. Navíc už dnes je možné zabavovat majetek získaný z prokázané trestné činnosti," zamýšlí se politolog Jiří Pehe.

"Speciální daň uvalená na neprokázaný majetek by v podstatě zlegalizovala to, co by vlastníkovi z neprokázaného majetku zůstalo. Zabavování neprokázaného majetku by zase zcela jistě narazilo na ústavní úskalí. Problematické mohou být zejména návrhy přenést důkazní břemeno na nařčené osoby - a to dokonce a i za předpokladu, že obvinění by vzešlo od finančního úřadu, jak předpokládá jeden ze zvažovaných návrhů," tvrdí Pehe.

"Je tedy třeba najít řešení, na němž bude nejen široká shoda odborníků i politiků, ale které nebude vystaveno riziku, že ho zruší Ústavní soud. Problematických bodů je přitom mnoho: od nepřípustných zásahů do soukromí, po možné porušení vlastnických práv, až k porušení presumpce nevinny či nepřípustnosti retroaktivity," říká politolog.

Politici tvrdí, že nějaký zákon postihují lidi s podezřele nabytými majetky chtějí přijmout už kvůli silné společenské objednávce. Jenže až hlavy politiků po důkladných debatách poněkud vychladnou, dá se spíše předpokládat, že raději než riskovat blamáž v podobě ústavně napadnutelného řešení, budeme se muset smířit s tím, že podezřelé majetky získané před lety jejich vlastníkům už nikdo nesebere. I proto, že už si většina z nich opatřila pro takové majetky „rodokmen" nebo je převedla do zahraničí.

"Je dost pravděpodobné, že v nejlepším případě bude platit zákon postihující nějakým způsobem rozdíly mezi deklarovanými příjmy a majetkem za nějaké nepříliš dlouhé uplynulé období, k čemuž by možná stačila novela daňových zákonů," uzavřel Pehe pro deník Právo.

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Osm členů parlamentu nemá v pořádku majetkové přiznání

Osm členů parlamentu nemá v pořádku majetková přiznání za loňský rok. Trojice poslanců odevzdala přehled majetku pozdě, u dalších tří je podle ministerstva spravedlnosti problém s neúplností údajů. Dva senátoři nepodali přiznání vůbec, uvádí web iROZHLAS.cz. Za porušení zákona o střetu zájmu hrozí politikům pokuta až 50.000 korun.
Ministerstvo spravedlnosti ČR

Změna zákona o střetu zájmů? Část poslanců chce omezit přístup k majetkovým oznámením

Veškerá majetková oznámení politiků by mohla být v registru ministerstva spravedlnosti přístupná jen na základě individuální žádosti. V novele zákona o střetu zájmů to navrhla skupina poslanců ze šesti klubů v čele s hnutím ANO. Stejný režim nyní platí například pro vedoucí úředníky a ředitele bezpečnostních sborů. Předloha by také omezila nakládání s údaji uvedených v majetkových oznámeních.

Více souvisejících

majetková přiznání KSČM Vláda ČR

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy