Předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předsedkyně opozičního poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová se přely ohledně pomoci obyvatelům kvůli zdražování energií nebo pohonných hmot. Pekarová Adamová v dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News opět odmítla plošnou podporu jako populistickou. Schillerová zase obvinila vládní koalici z arogance moci.
"Vlády se nemají starat o lidi, vlády se mají se postarat o to, aby tady bylo bezpečno, bezpečí je první předpoklad toho, aby se nám vůbec nějak dařilo," řekla Pekarová Adamová v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Snižování daně z přidané hodnoty na energie nebo pohonné hmoty, jak to navrhuje ANO, je podle ní krátkodobé řešení, které by posléze způsobilo skokový růst inflace. "Udělat plošná populistická opatření není dlouhodobě udržitelné ani to není řešení," prohlásila.
Schillerová zopakovala, že v zahraniční politice má kabinet podporu hnutí ANO, lidé ale podle ní chtějí vidět konkrétní opatření, které by pro ně kabinet udělal. "Antibabiš vám už moc dlouho nevydrží," řekla předsedkyně klubu ANO. Zdůraznila, že hnutí pomoc ukrajinským uprchlíkům nezpochybňuje, a připomněla, že všechny vládní předlohy, které se této pomoci týkaly, poslanci hnutí ve Sněmovně podpořili.
Pekarová Adamová nepřímo zkritizovala zejména předsedu ANO Andreje Babiše, jenž často opakuje, že pomoc Ukrajincům je sice záslužná, vláda ale nesmí zapomínat na vlastní občany. Podle předsedkyně Sněmovny je základním cílem porážka ruského prezidenta, "diktátora" Vladimira Putina, což se podaří podle ní jen tehdy, pokud bude demokratický svět i česká společnost jednotná. "Každý, kdo se nesnaží pomoci, každý, kdo se snaží na tom profitovat, ať už štvaním částí společnosti proti sobě nebo proti uprchlíkům, pomáhá diktátorovi Putinovi," prohlásila.
Schillerová zase poukazovala na rostoucí inflaci, která přesáhla 11 procent. "Lidé mají problémy teď," zdůraznila. Díky zvyšujícím se cenám má vláda více peněz z daně z přidané hodnoty a jejich část by měla lidem vrátit, míní.
Pekarová Adamová ale trvala na tom, že stát má pomáhat jen těm lidem, kteří zdražování nezvládnou, což podle ní také činí. "Děláme všechno pro to, aby dopady na občany nebyly tam masivní," uvedla.
Související
Politici reagují na Moravcův konec. Opozice bude bojovat za nezávislou ČT
Pekarová Adamová má po odchodu z politiky novou práci. Pomáhá známé firmě
Markéta Pekarová Adamová , Alena Schillerová
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Ebola se nadále šíří v Kongu. Úřady potvrdily nové případy i další úmrtí
před 1 hodinou
Mírovou dohodu s Íránem podepíšeme dnes, oznámil Trump
před 2 hodinami
Počasí bude příští týden tropické, potvrdili meteorologové
včera
Epsteinova oběť ve výpovědi zmínila Andrewa. Dostal ji do královského paláce
včera
Prodejny Penny ve čtvrtek zavřou dříve. Má to zajímavý důvod
včera
Norská princezna se zřejmě nevyhne transplantaci, naznačil to manžel
včera
ODS uspořádala ideovou konferenci. Bouřlivě se řešila otázka přijetí eura
včera
Mírová dohoda mezi USA a Íránem nikdy nebyla tak blízko, tvrdí Šaríf
včera
Stovkám tisíc řidičáků letos vyprší platnost. Výměna je oproti minulosti jednodušší
včera
Moravec trvá na neplatnosti doložky. ČT tvrdí, že uplatňuje sankce
včera
Britové při Trooping the Colour oslavili narozeniny krále. Letos mu bude 78 let
včera
Pavel toho vyjedná více než vy, udeřil Rakušan v diskuzi s Macinkou
včera
Policie obvinila strojvedoucího, který řídil opilý. Nadýchal přes dvě promile
včera
Čech už má výhru v Eurojackpotu na svém kontě. Daň putuje do státní kasy
včera
Trumpa k odvolání útoků na Írán přesvědčili lídři zemí Perského zálivu
včera
Předpověď počasí pro vodáky. Medard pomohl, brzy se však oteplí
včera
Zemřela česká trenérská fotbalová legenda Petr Uličný
včera
Pohřeb Zdeny Mašínové proběhne příští týden v Olomouci
včera
Dohoda by otevřela Hormuzský průliv, přiznal Teherán. Rozhodnutí ale nepadlo
včera
Vražda v Praze. Případ se stal na Chodově, policisté zadrželi muže
Policie od pátku vyšetřuje vraždu, ke které došlo na pražském Chodově. Případem se zabývají kriminalisté, zadržena byla jedna osoba. Jde o muže, jenž je podezřelý z vraždy.
Zdroj: Jan Hrabě