Albrightová: Pro důvěru občanů ve stát je nutné, aby politici dodržovali zákony

Pro důvěru občanů ve státní správu je důležité, aby politici dodržovali zákony. Dobrý a efektivní lídr také musí umět naslouchat, aby pochopil, co lidé v jeho zemi potřebují a chtějí. Při zahájení dnešní konference Aspen Institute Central Europe s názvem Kam kráčíš, Česko/Evropo 2021 to řekla bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová.

"Je důležité, aby političtí představitelé dodržovali zákony. Právní stát je v demokracii velmi důležitý. Je to totiž soubor kodexů a pravidel, podle kterých lidé vědí, co mají dělat," řekla Albrightová. Politici si podle ní nesmějí myslet, že stojí nad zákonem.

Za další nutnost pro udržení důvěry považuje to, aby lidé měli informace. "Proto je role novinářů při poskytování informací a faktů skutečně velmi důležitá," poznamenala.

"Pro dobrého a efektivního politického představitele je důležité umět naslouchat, aby pochopil, co lidé v jeho zemi potřebují a chtějí, a mít dobrý smysl pro to, jak by společenská smlouva měla fungovat," doplnila pražská rodačka, která také působila jako velvyslankyně USA při OSN.

"Druhá část smlouvy je to, co potřebují občané. (...) Demokracie není sport pro diváky, lidé se musí zapojit a účastnit tak, aby jim vůdci mohli naslouchat," dodala Albrightová.

Zmínila také, že demokracie ve střední Evropě i všude na světě čelí tlaku. "Nepomáhá, že v posledních čtyřech letech USA na světové scéně chybí a evropští představitelé byli zaměstnáni brexitem a jinými interními problémy. Hrozí, že kyvadlo dějin se bude nadále pohybovat směrem od demokracii k autokracii," uvedla.

Obrana demokracie podle Albrightové není snadná, přesto vždy navzdory všem útokům vydržela. Existuje hranice, jak dlouho si autokrat může udržet popularitu, míní. "Stačí si všímat, zda se stále srovnávají se svými předchůdci, kterými pohrdají," poznamenala. Například maďarský premiér Viktor Orbán a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan už jsou u moci příliš dlouho na to, aby se vyhnuli odpovědnosti za stav svých zemí, řekla.

Hovořila také o situaci v Bělorusku, kde podle ní vzniká velké protestní hnutí a stále více občanů si myslí, že prezident Alexandr Lukašenko je ruskou loutkou. Masové protesty v Bělorusku spustily loni v srpnu prezidentské volby, ve kterých podle oficiálních výsledků opět zvítězil Lukašenko. Opozice a některé země považují oznámený výsledek za zmanipulovaný. Policie proti protestujícím tvrdě zasáhla a desetitisíce lidí zatkla.

Související

Joe Biden

Biden na pohřbu Albrightové: Vzpomínáme na dceru České republiky

Vzpomínáme na hrdou Američanku a dceru České republiky, řekl dnes na pohřbu bývalé ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightové americký prezident Joe Biden. Věděla, jaké je snášet válku a prchat před pronásledováním, nikdo ve 20. a 21. století podle Bidena nebránil svobodu tak jako ona.
Jan Lipavský

Lipavský poletí na pohřeb Albrightové, v USA se setká s Blinkenem

Pohřbu bývalé americké ministryně zahraničí s českými kořeny Madeleine Albrightové se příští týden ve Washingtonu zúčastní předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Za vládu pojede šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti), který se při cestě do Spojených států setká také se svým americkým protějškem Antonym Blinkenem a s kongresmany. Pohřeb Albrightové se bude 27. dubna konat v Národní katedrále ve Washingtonu.

Více souvisejících

Madeleine Albrightová

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 16 minutami

před 49 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy