Čeští politici vítají dohodu EU s Británií, Babiš poděkoval Barnierovi

Uzavření dohody mezi Evropskou unií a Británií o uspořádání vztahů po konci brexitového přechodného období je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) výbornou zprávou pro všechny obchodníky a lidi.

Je velká šance, že od ledna příštího roku nenastanou účinky brexitu bez dohody se všemi cly a tarify podle režimu Světové obchodní organizace, odpověděl dnes na dotaz ČTK ministerský předseda.

"Je ovšem potřeba zdůraznit, že dohodu, kterou dojednal (vyjednavač EU) Michel Barnier, teď musí velmi rychle prostudovat a odsouhlasit všechny členské státy. Pevně věřím, že se to podaří a dohoda začne platit 1. ledna 2021. My pro to uděláme všechno," uvedl Babiš.

Doufám, že se do konce roku podaří dohodu prostudovat a odsouhlasit všemi členskými státy, aby mohla začít 1.1.2021 platit.

— Andrej Babiš (@AndrejBabis) December 25, 2020

Na sociálních sítích premiér poznamenal, že po několika letech je brexitový proces skoro dokončený. Pro EU a Spojené království je to historický okamžik, dodal.

Uzavření dohody o vzájemných vztazích po skončení přechodného období po brexitu oznámili ve čtvrtek britský premiér Boris Johnson a předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Smlouvu musí schválit Evropský i britský parlament.

Prezident Miloš Zeman dojednání smlouvy dnes podle mluvčího Hradu komentovat nebude.

Uzavření dohody je podle předsedy ODS Petra Fialy dobrou zprávou i přímo pro Českou republiku. "Máme s Velkou Británií mimo jiné silné ekonomické vztahy, je to významná země pro náš export, řada našich občanů působí ve Velké Británií, dohoda je pro nás důležitá," uvedl Fiala. Podle europoslance ODS Jana Zahradila by nedohoda znamenala další ránu pro obě ekonomiky postižené koronavirovou krizí. "Nepátrejme nyní, kdo ustoupil více, ale pusťme se rychle do ratifikace," vyzval Zahradil.

"Je samozřejmě dobrou zprávou, ze se nakonec dohoda zdařila. Jak pro Českou republiku a celou EU, tak zejména pro Británii," uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Úplně nejlepší by ale podle ní bylo to, kdyby žádný odchod Británie z unie nenastal.

"Jedná se o obrovskou úlevu a dobrou zprávu nejen pro Evropskou unii a Velkou Británii, ale také pro Českou republiku, pro níž je Británie významný obchodní partner," poznamenal předseda sněmovního zahraničního výboru a místopředseda ČSSD Ondřej Veselý.

Podle místopředsedy výboru Jaroslava Bžocha (ANO) dohoda ukazuje, že unie a Británie chtějí dál zůstat partnery a navzájem se podporovat. "Nacházíme se uprostřed pandemie covidu-19 a odchod Spojeného království bez dohody by mohl znamenat velké ekonomické ztráty, chaos a zmatek," uvedl Bžoch. Mrzí ho, že se Británie rozhodla nepokračovat ve studentském programu Erasmus+. "Beru to jako velkou chybu," dodal.

Brexit bez nyní uzavřené dohody by se podle pirátského místopředsedy sněmovního zahraničního výboru Jana Lipavského nevyplatil ani jedné ze stran. "Je to konec nejistoty pro české firmy, Británie je naším pátým nejvýznamnějším vývozním trhem a máme s ní dokonce pozitivní obchodní bilanci," podotkl. Za běžných okolností by se však taková dohoda podle Lipavského uzavírala bez spěchu a stresu. "Přesto nečekám problém při (jejím) schvalování," dodal.

Evropský parlament bude brexitovou dohodu schvalovat pravděpodobně až na konci ledna 2021. Období po konci roku 2020 tak bude muset provizorně překlenout evropská rada. Členové EU parlamentu tak budou mít i delší čas na podrobnou analýzu dohody s Velkou Británií ????

— Tomáš Martínek (@TomasMartinekCZ) December 25, 2020

"Dohoda je vždy lepší než spory," zdůraznil předseda KSČM Vojtěch Filip. Podle europoslankyně za komunistickou stranu Kateřinu Konečnou bude brexit bolet, ale s dohodou o něco méně. "Obávala jsem se naprosté ztráty důvěry mezi oběma stranami a negativních dopadů na ekonomiku a životy občanů," uvedla. Sice nerozumí tomu, proč se Britové nechtějí podílet například na studentském programu Erasmus+, hlavní ale podle ní je, že se dohoda podařila, respektuje mír na irském ostrově a chrání evropské občany. "Je důležité, že Británie zůstává partnerem," dodala.

Místopředseda KDU-ČSL a šéf sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík uvedl, že dohoda přinese jistotu a stabilitu nejen pro obchodní vztahy, ale například i pro desetitisíce Čechů, kteří v Británii žijí a pracují. "KDU-ČSL vždy preferovala férové nastavení vzájemných vztahů po odchodu Spojeného království z EU, které by minimalizovalo brexitové škody na obou stranách. Věřím, že je to dobrý základ pro budoucí úzkou spolupráci," řekl. Vedle ekonomických vztahů je podle Benešíka důležitá i spolupráce v bezpečnosti a obraně či ve výzkumu a inovacích.

Související

Radek Vondráček a Alena Schillerová (ANO)

ANO se obrací na Ústavní soud kvůli Lex Babiš II. Koalice prý porušila, co mohla

Hnutí ANO v pátek podalo ústavní stížnost, v níž žádá zrušení části zpřísněného zákona o střetu zájmů známého jako Lex Babiš II. Nejsilnější opoziční subjekt se domnívá, že je protiústavní a porušuje principy Listy základních práv a svobod týkající se například vlastnického práva. Návrh podepsalo 70 poslanců ANO, výjimkou byl expremiér Andrej Babiš.

Více souvisejících

Andrej Babiš EU Velká Británie Michel Barnier Česká republika Petr Fiala (ODS) Jan Zahradil Markéta Pekarová Adamová Ondřej Veselý (ČSSD) Jan Lipavský Ondřej Benešík Vojtěch Filip (KSČM)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Robert Fico

Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN

Předseda slovenské strany SMER-SD Robert Fico kritizoval českého prezidenta Petra Pavla za jeho prohlášení na Valném shromáždění Organizace spojených národů. Český lídr totiž řekl, že by návrat Fica do premiérského křesla mohl znamenat narušení česko-slovenských vztahů kvůli výrazně odlišným názorům na zahraniční politiku. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou přitom dlouhodobě nadstandardní, stojí za tím i exkluzivní vztah mezi Pavlem a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

před 12 minutami

před 24 minutami

před 33 minutami

před 37 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Íránský dron Šáhid-136

Rusko se mstí za útok na velitelství černomořské flotily. Na Ukrajinu poslalo rakety i drony

V noci na dnešek došlo k ruskému útoku na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, při kterém byly použity drony a řízené střely. Ukrajinské protivzdušné jednotky dokázaly sestřelit všechny drony a většinu střel, i přesto však byla přístavní infrastruktura poškozena. V důsledku tohoto útoku došlo v Oděse také k zranění jedné ženy, která byla hospitalizována, uvedl šéf oblastní správy Oleh Kiper. Informovala o tom Ukrajinska pravda.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

Zelenskyj slíbil v USA, že Bachmut dobyje zpět. Chtějí tam pohřbít ruskou armádu

Volodymyr Zelenskyj během své návštěvy USA slíbil, že Bachmut bude opět pod kontrolou Ukrajiny. Šéf ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov informoval, že Rusové vyslali do Bachmutu patnáctitisícovou armádu, ačkoliv její formování není ještě kompletní. Budanov také poznamenal, že se Rusové plánují zakopat v této oblasti. Tyto informace vzešly z jeho vyjádření pro americká média během nedávné návštěvy USA.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Papež František nepřímo zkritizoval Polsko: Není správné si zahrávat s utrpením Ukrajinců

Papež František kritizoval obchodování se zbraněmi v souvislosti s válkou na Ukrajině, přičemž poukázal na to, že není správné si zahrávat s utrpením Ukrajinců. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy