Výsledek sněmovních voleb by mohl vyústit v kandidaturu nynějšího premiéra Andreje Babiše (ANO) v příštích prezidentských volbách. Shodují se na tom komentáře některých českých deníků. Podle deníku E15 je prezidentský úřad jednou z možností, jak si konečný vlastník Agrofertu může nad kondicí své bývalé a budoucí firmy zachovat aspoň neformální kontrolu. Podle Mladé fronty DNES ale musí Babiš nejprve důsledně plnit svou opoziční roli, aby mohl pomýšlet na úspěch.
"Babiš tu je stále a bude tu, dokud si nepojistí světlé zítřky svého svěřenského fondu," píše deník E15. Po případném jmenování premiérem by mohl vládnout klidně i půl roku, přestože by nezískal ve Sněmovně důvěru, dodává list. Jakékoli snahy o prodlužování jeho nelegitimní vlády by ale podle E15 dříve nebo později překazil Ústavní soud. Blíží se však prezidentské volby a Babiš v sobotu nevyloučil, že by v nich mohl kandidovat. "Prezidentský úřad je jistě jednou z možností, jak si konečný vlastník Agrofertu může nad kondicí své bývalé a budoucí firmy zachovat alespoň neformální kontrolu," uzavírá E15.
Podle Mladé fronty DNES rozdělení karet ve Sněmovně a rýsující se středopravicová vláda s podporou Pirátů Babišovi otevírají cestu ke kandidatuře v příštích prezidentských volbách. Aby mohl pomýšlet na úspěch, musí podle MfD nejprve důsledně plnit svou opoziční roli. "Češi, jak známo, mají navíc tendenci vyvažovat. Když bude u moci 'Antibabiš', daleko víc se tím otevírá cesta na Hrad Babišovi," píše deník.
Deník Právo píše, že volby způsobily politické zemětřesení, které sice spočívá v několika drobnostech, které však v součtu znamenají výměnu stráží. Poprvé od založení republiky bude ve Sněmovně chybět tradiční levice. Z devíti stran, které uspěly před čtyřmi lety, v ní zůstává sedm bez komunistů a sociálních demokratů, kteří podle komentátora deníku doplatili na roli "satelitů" ANO. "Mohou si za to sami, varování dostali dost," uvedl list.
LN a Hospodářské noviny si všímají práce, která čeká na budoucí vládu. Podle LN je jen otázkou času, kdy vláda Petra Fialy vznikne. Babiš totiž nemůže nikomu nabídnout víc než Fiala, dodává. Vláda možná bude vznikat rychle a hladce, "to bolestivé, co ji čeká, přijde záhy a tvrdě nejpozději při jednání o rozpočtu". Náraz v podobě rozpočtových úspor, dalšího výrazného růstu cen energií či nárůstu nepřímých daní se může podle LN dostavit nečekaně brzy. "Ne že bychom přáli rodící se koalici nějaký hodně drsný start, či dokonce ztroskotání, jen to nebude takový bezstarostný pochod s mávátky, jak líčili, a hlavně, není pravda, že to nebude nikoho bolet," uzavírají LN.
Také podle HN jako první ekonomický problém bude muset nová vláda vyřešit rozpočet. Ten na rok 2022, který navrhla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), nový kabinet ani při superrychlém vyjednávání nebude moci příliš měnit, ale o to víc práce bude mít příští rok, uvedl deník a doplnil, že žádná z koalic, které jsou vítězem voleb, nešla do voleb s programem, který by realisticky řešil dlouhodobě vyrovnaný rozpočet. "Na sliby zapomeňme. Před námi je nová éra. A i ta bude mít svoje vítěze a poražené," uzavřel list.
Právo v této souvislosti uvedlo, že nové vlády je v současné nelehké době potřeba, nicméně to, jak dlouho se na ni bude čekat, záleží na prezidentovi. A jeho zdravotní stav zůstává velkou neznámou, dodává list.
Související

Lidé nejvíce důvěřuji Pavlovi, Babišovi a Okamurovi. Propadla Pekarová Adamová, Černochová i Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér
Aktuálně se děje
před 44 minutami

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály
před 52 minutami

Rusové podminovali chemickou fabriku na Krymu. Výbuch by zasáhl i Turecko
Aktualizováno před 1 hodinou

Hračkářství na webu viní Západ z války na Ukrajině. Policie: Není to trestný čin
před 1 hodinou

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál
před 2 hodinami

Ve Švýcarsku se kvůli obviněním z obtěžování bouří proti skupině Rammstein
před 3 hodinami

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu
před 4 hodinami

Ukrajinská protiofenzíva začala, tvrdí Putin. Kyjev zachovává mlčení
Aktualizováno před 5 hodinami

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí
před 5 hodinami

Polské farmáře rozzuřilo levné ukrajinské obilí a zablokovali hraniční přechody. Žádají podporu od Varšavy
před 5 hodinami

Seismická data potvrdila, že Kachovská přehrada byla vyhozena do povětří
před 5 hodinami

Berlusconi je opět v nemocnici, důvod hospitalizace není znám
před 6 hodinami

V Litvínově havaroval autobus, jedenáct lidí se zranilo. Zasahoval vrtulník
před 6 hodinami

Mrtvá zvířata, sklo, spotřebiče i střecha. Černé moře pociťuje následky odpálené přehrady
před 7 hodinami

Putin potvrdil, že Rusko v červenci začne rozmísťovat jaderné zbraně v Bělorusku
před 7 hodinami

Počasí může být nejteplejší v historii. El Niňo může napáchat obří škody téměř po celém světě
před 8 hodinami

Pavel příští týden navštíví Sněmovnu, dohodl se s Pekarovou Adamovou
před 8 hodinami

Nemáš ruský pas? Nepočítej s evakuací ani inzulinem, platí pro lidi na okupovaném území
před 8 hodinami

EU chce trestat obcházení protiruských sankcí. Podle Moskvy nefungují
před 9 hodinami

Macron navštívil děti, které napadl Syřan u jezera Annecy. Motiv útoku je nejasný
před 10 hodinami
Orbán se rozčiluje kvůli migrační reformě EU. Maďarsko už ani není demokracie, míní europoslanci
Budapešť má opět problém s migrační politikou Evropské unie. Ačkoliv země migranty nemusí přijímat, premiéru Orbánovi se zajídá i finanční či materiální pomoc státům, které mají s přijímáním a integrací těchto osob problém. Jde o další z řady případů, kdy jde maďarský lídr do přímého střetu s Bruselem.
Zdroj: Jakub Jurek