Češi přijdou o další peníze? Babiš nemá dobré zprávy

Premiér Andrej Babiš (ANO) byl hostem úterních Událostí, komentářů České televize s moderátorem Martinem Řezníčkem. V rozhovoru se věnovali tématům jako navržení bankovní daně, Čapí hnízdo, či klima.

Andrej Babiš, velitelské shromáždění AČR na ministerstvu obrany

Jana Maláčová (ČSSD) ministryně práce a sociálních věcí v Otázkách Václava Moravce uvedla, že uvažuje o navržení bankovní daně cestou návrhu nikoli vládního, ale poslaneckého, který by předložila.

„V momentě, kdy navýšíte daně firmám, co ony udělají? Vezmou peníze lidem. Takže všechny její návrhy jsou proti občanům ČR, proti zaměstnancům,“ řekl předseda ANO v rozhovoru v České televizi.

Babiš je připraven vypovědět koaliční smlouvu, pokud by Maláčová předložila jako poslanecký návrh zavedení bankovní daně. „Ve chvíli, kdy to navrhnou, tak je to porušení koaliční smlouvy a my tu smlouvu vypovíme,“ řekl premiér. Premiér věří, že jde o marketingový tah. Upozornil, že zdanění bank není v programovém prohlášení vlády ani v koaliční smlouvě.

Vláda se musí zabývat i energetikou a omezováním spalování uhlí. Podle člena uhelné komise za Zelený kruh Jiřího Koželuha by měly průmyslové země odstoupit od uhlí na začátku 30. let. Z vyjádření politiků ale vyplývá, že v Česku se to nejspíše nepodaří. Kdy se přestane v elektrárnách spalovat uhlí, nevědí. „Ale já to neumím říct, protože my samozřejmě jsme průmyslová země a každá země i na světě i v Evropě má jinou historii, jinou pozici. Máme jasnou představu a chceme se soustředit na jádro. Chceme jasně říct a řekli jsme Bruselu, že si chceme sami rozhodnout o energetickém mixu a že je to hlavně jádro, proto chceme stavět ten blok v Dukovanech,“ řekl Babiš v České televizi.

Moderátor poukázal na českou koncepci, podle níž by se v Česku mělo uhlí těžit ještě v roce 2040. „My k tomu přistupujeme seriózně. A na tom klimatickém summitu v New Yorku, tam bylo strašně moc různých projevů, a to nejsou seriózní projevy. Mohl jsem tam vystoupit a říct, my budeme CO2 neutrální v roce 2040. Ale proč bych to dělal, když to není pravda?,“ vysvětlil Babiš.

Česko se zavázalo, že bude sázet stromy a do roku 2025 jich má vyrůst milion. „Já bych chtěl jenom říct, že samozřejmě my klimatickou změnu bereme velice vážně a máme velice konkrétní plán. To že dochází ke klimatické změně, je nezpochybnitelné a to víme,“ dodal Babiš.

Andrej Babiš se se svými politickými oponenty potýkal i kvůli svému trestnímu stíháni. Městské státní zastupitelství v Praze stíhaní ukončilo. Středočeský krajský úřad také ukončil přestupkové řízení, ve kterém se zabýval podezřením, že má Babiš stále vliv na své firmy.

Organizace Transparency International je přesvědčena, že rozhodnutí úřadu není správné a že vliv na firmy uložené ve svěřenských fondech přetrvává. „Kdybych šel na valnou hromadu Agrofertu, tak mě vyhodí u dveří. Odešel jsem z firmy v lednu 2014. Prosím vás, já se nechci s vámi bavit o svěřenských fondech, protože já jsem postupoval podle zákona lex Babiš. To znamená, že tu firmu neovládám, tudíž nemůžu mít střet zájmů,“ ujistil Babiš.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je osm mrtvých

20.09.2021 11:02 Osm mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informovaly tiskové agentury s…

O kolik porostou platy ve veřejné sféře? Maláčová chce dohodu do konce září

19.09.2021 14:30 Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

Dálnici D1 u Říčan zastavila vážná nehoda

20.09.2021 06:48 Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli…

Babiš chce nechat rozhodnutí o minimální mzdě na příští vládě

20.09.2021 11:42 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Poslanci budou řešit Zemanovy stížnosti na BIS

20.09.2021 10:44 Stálá sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) ve čtvrtek z vlastní…

Přísaha stáhla z voleb kvůli lustračnímu osvědčení dva kandidáty

20.09.2021 08:13 Hnutí Přísaha Roberta Šlachty stáhlo z kandidátních listin pro sněmovní volby dva kandidáty, kteří…

Rok od otravy řeky Bečvy. Vyšetřovat vědce, který rozporuje znalecký…

19.09.2021 22:01 Aktualizováno Místopředseda sněmovní komise k vyšetřování otravy řeky Bečva Marian Jurečka (KDU-ČSL) považuje za…

Klaus v nemocnici absolvoval kontrolu a navštívil Zemana

19.09.2021 17:44 Bývalý prezident Václav Klaus dnes navštívil Ústřední vojenskou nemocnici, kde byl do pátku…

Schillerová nechce prudké zvýšení úrokové sazby ČNB, zdraží to obsluhu…

19.09.2021 17:25 Aktualizováno Ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO) se nelíbí případné razantní zvýšení úrokové sazby.…

V sobotních obecních volbách účast překročila 60 procent

19.09.2021 16:05 Aktualizováno V obecních zastupitelstvech 13 obcí, v nichž se v sobotu konaly volby, usednou většinou nezávislí…

Maláčová věří ve vládní dohodu o mzdách ve veřejné sféře do konce září

19.09.2021 14:20 Aktualizováno Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

Schodek státního rozpočtu bude letos kolem 400 miliard, řekla Schillerová

19.09.2021 13:52 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu za celý letošní rok bude zřejmě kolem 400 miliard Kč, řekla dnes v pořadu…

Jurečka vzal svá slova ohledně manželství pro všechny zpět

18.09.2021 18:08 Aktualizováno Předseda lidovců Marian Jurečka ustoupil od požadavku, aby koaliční partneři KDU-ČSL - ODS a TOP 09…

Související:

Právě se děje

reklama