Babiš shání hlasy pro státní rozpočet. Jednal s KSČM, pak navštívil klub ČSSD

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes opět jednali s poslanci KSČM o jejich možné podpoře státního rozpočtu na příští rok. Komunisté zopakovali podmínku přesunu deseti miliard korun z obranné kapitoly do rozpočtové rezervy, řekla ČTK místopředsedkyně frakce KSČM Hana Aulická Jírovcová. Poslanec KSČM Jiří Dolejš novinářům řekl, že klub má průběžné informace, že pozměňovací návrh má šanci na přijetí. Pro by podle něj mohla být SPD.

Po jednání s komunisty premiér podle informací ČTK navštívil klub ČSSD. Odpolední začátek pokračování schůze Sněmovny ke schvalování rozpočtu byl o hodinu odložen na 15:30, přestávku si vyžádal předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

Převod peněz z ministerstva obrany do rozpočtové rezervy je podle Aulické Jírovcové pro KSČM nepřekročitelnou podmínkou. "Podmínku pan premiér zná a jak se k tomu postaví, to asi my počkáme až na samotné hlasování," uvedla. Všechno je podle ní otevřené.

"Dokud se nehlasuje, tak všechno jsou jenom přísliby a argumenty. Předpokládáme, že náš návrh může projít, ale nikoli na vládním, respektive tolerančním půdorysu, ale napříč spektrem, protože máme rozjednány i hlasy odjinud. Pokud by to prošlo, můžeme hlasovat pro rozpočet," uvedl Dolejš. Z projevu předsedy SPD Tomia Okamury podle něj vyplývá, že také nechce v tuto chvíli dávat peníze na zbrojení. "Předpokládám, že členové jeho frakce ho poslouchali a že se podle toho zachovají," řekl Dolejš.

Koaliční ČSSD řekla, že pro pozměňovací návrh hlasovat nebude. "ANO musí řešit jiný problém. Sociální demokracie to žene nadoraz, že by ani nepodpořila rozpočet, ale to už je problém pana premiéra. Myslím, že koaliční partner, který nepodpoří vládní návrh rozpočtu, vlastně jakoby přestal být koaličním partnerem. Pak si musí vyřešit, kdo vlastně ve vládě chce sedět a proč," dodal poslanec.

"Nám skutečně nejde o to sebrat peníze vojákům, ale dát šanci pro efektivní vynaložení těchto peněz s ohledem na krizi, ve které se nacházíme. Může nastat i situace, že si to vojáci zase vezmou zpátky z vládních rezerv, a to už je rozhodnutí vlády. Pokud to takto chápeme, tak nikdo není škodný a více je pamatováno na priority, které souvisí se zdravotní a ekonomickou krizí," poznamenal Dolejš.

Babiš (ANO) před polední přestávkou ve Sněmovně řekl, že jeho menšinová vláda s ČSSD v tuto chvíli podporu pro návrh rozpočtu nemá. Ke škrtu v obranné kapitole, kterým své hlasy podmiňuje KSČM, se znovu postavil záporně. Ministerský předseda pak jmenovitě požádal opoziční lídry, aby jejich poslanci opustili při dnešním hlasování o rozpočtu jednací sál, a umožnili tím jeho schválení. Z opozičních řad zaznívaly nesouhlasné reakce.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš státní rozpočet KSČM ČSSD Poslanecká sněmovna Jiří Dolejš Tomio Okamura

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 43 minutami

před 52 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy