Babiš ve Sněmovně označil soud v kauze Čapí hnízdo za politický proces

Obžalovaný předseda hnutí ANO Andrej Babiš dnes ve Sněmovně prohlásil, že soud v dotačním případu Čapí hnízdo je první politický proces od listopadu 1989. Stojí za ním podle něho "polistopadový kartel tradičních stran". Před pondělním zahájením soudního řízení neúspěšně navrhoval, aby Sněmovna přednostně projednala nový bod s názvem "Jak dostal polistopadový kartel Babiše před soud".

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) reagoval, že Babiš má na taková vyjádření právo, komentovat je nechtěl. Ministr očekává, že proces bude zákonný, což bude možné díky veřejnosti jednání kontrolovat.

"Je to první politický proces od revoluce," řekl Babiš, jehož vystoupení trvalo zhruba 1,5 hodiny. Zopakoval, že soudní proces je vyústěním dlouhodobé snahy o jeho diskreditaci a odstranění z politiky. "Polistopadový kartel tradičních stran" charakterizoval jako neformální mocenský kolos tradičních politiků, aktivistů, lobbistů, úředníků, podnikatelů a dalších lidí, kteří sdílejí stejný zájem. "Privatizovat si moc, v klidu vládnout a v zákulisí prosazovat svoje kšefty," uvedl bývalý premiér Babiš.

"Polistopadový kartel pochopil, že na tom jejich systému se nikdy nebudu podílet, a naopak se ho budu snažit rozbít, tak ze mě udělal veřejného nepřítele číslo jedna," prohlásil předseda ANO. Stíhání v kauze Čapí hnízdo opět označil za objednané a účelové, jde podle něho o uměle živenou 15 let starou kauzu. Odmítl i další aféry, v nichž figuroval, jako vylhané a poznamenal, že nešel do politiky kvůli penězům. "Na rozdíl od těch, kteří mě chtějí zničit. Pro ně je to totiž jediný způsob, jak dosáhnout na velké peníze," dodal.

Babiš trvá na tom, že žádný trestný čin nespáchal a je nevinný. "Bude to proces století, a vylhanej," uvedl. I v souvislosti s výroky některých politiků mluvil o údajném porušením práva na spravedlivý proces. Zmínil mimo jiné předsedu pirátských poslanců Jakuba Michálka, kterého znovu označil za psychopata a nemocného člověka. Předsedající Věra Kovářová (STAN) Babiše nabádala, aby mírnil své výrazy.

Kauza má podle Babiše ovlivnit nadcházející komunální a senátní volby a zřejmě i lednové prezidentské volby. O Babišovi se mluví jako o jednom z možných uchazečů o post hlavy státu. Rozhodnutí o své kandidatuře chce oznámit 28. října. "Netrpím nějakými utkvělými představami, že po mně jdou, ale existují jasné důkazy, že tomu tak skutečně je," uvedl Babiš v závěru vystoupení, v němž představil zejména svůj pohled na případ Čapí hnízdo.

Blažek obecně uvedl, že si zatím nevšiml, že by soudy postupovaly nějak politicky. "Očekávám, že to bude zákonný proces," řekl. Postavil se proti tomu, aby "nějaké nátlakové skupiny demonstrovaly před soudy". Nemají tam podle něho co dělat, protože takové akce mohou ovlivnit soudní řízení. Happening před soudní budovu, kde se bude konat řízení v kauze Čapí hnízdo, na pondělí svolal spolek Milion chvilek pro demokracii.

Ministr spravedlnosti také kritizoval to, že politici využívají v politickém boji informace uniklé ze spisů. "Celá politická scéna je odpovědná za to, že různé úniky ze spisů zasahují velmi tvrdě a velmi špatně do politického systému téhle země," řekl.

Obžaloba tvrdí, že Babiš zajistil svým vlivem a činností vytvoření podmínek k tomu, aby společnost Farma Čapí hnízdo zdánlivě navenek splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace na stavbu multifunkčního kongresového areálu. Podle trestního zákoníku hrozí jemu i jeho někdejší poradkyni Janě Nagyové až desetileté vězení. Státní zástupce pro ně ale navrhuje podmínky a peněžité tresty.

Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba z holdingu Agrofert, která v roce 2018 spornou dotaci státu vrátila. Babiš holding v roce 2017 vložil do svěřenských fondů.

Související

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  
Andrej Babiš

Hnutí ANO televizní poplatky zcela zruší, prohlásil Babiš

Sněmovna se v těchto dnech intenzivně zabývá vládním návrhem na zvýšení koncesionářských poplatků pro Českou televizi (ČT) a Český rozhlas (ČRo). Návrh počítá se zvýšením poplatku za ČT na 150 korun měsíčně a za ČRo na 55 korun měsíčně. 

Více souvisejících

Andrej Babiš Čapí hnízdo soudy Poslanecká sněmovna Pavel Blažek

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy