Babiš žádá opozici o dva týdny, dohodu sabotovala SPD. Rozvolnění podle Blatného stav zhorší

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vyzval opozici ve Sněmovně, aby dala vládě dva týdny času na přípravu požadovaných opatření a zákonů, které se týkají epidemické situace nebo ekonomiky. Opozice by měla podle Babiše veřejně sdělit, co má vláda udělat, aby opoziční strany podpořily prodloužení nouzového stavu. Vláda jej pokládá za nutné prodloužit o měsíc do 16. března, uvedl premiér ve Sněmovně.

"Nouzový stav není výmysl vlády. Je to nutný prostředek, aby bylo možné realizovat plošná protiepidemická opatření," řekl Babiš. Je podle něj nezbytný, aby se zabránilo hrozícímu kolapsu nemocnic.

Premiér uvedl, že o dva týdny pro vládu, aby měla čas přijmout konkrétní závazky, žádal zástupce opozice už při dnešním dopoledním jednání. Vyzýval opozici, aby dala konkrétní návrhy zákonů. Slíbil, že vláda bude "vnímat" návrhy opozice i při pondělním jednání o úpravách státního rozpočtu. "K dohodě nedošlo, byl potřeba souhlas všech. Jsme připraveni s opozicí to řešit," uvedl Babiš.

Předseda vlády přiznal, že o hlasy Pirátů, ODS, STAN, TOP 09 a KDU-ČSL se začal ucházet kvůli tomu, že přišel o podporu KSČM. Její podmínky na otevření škol a zprovoznění lyžařských středisek podle Babiše vláda nebyla schopna splnit, protože počet nakažených se začal zvyšovat. "Ta situace se vyvinula úplně jinak. Nebyli jsme schopni dostát našemu příslibu, protože to nikdo neočekával a predikce šly úplně jiným směrem," uvedl Babiš.

Ukončení nouzového stavu bude podle premiéra znamenat, že boj s epidemií budou řídit hejtmani. "Pokud teď opozice tvrdí, že to máme předat krajům a kraje to budou řešit líp, tak nám nic jiného nezbyde," řekl Babiš. Upozornil ale, že některá plošná protiepidemická opatření se již nebudou moci přijímat. "Není to o Babišovi, který všechno řídí. Soustředím se hlavně na to, abychom co nejdřív získali vakcínu. To je moje práce. Také se snažím získat protilátky, které pomohou, aby člověk neměl těžký průběh nemoci," řekl premiér.

Parlamentní strany by se podle Babiše měly oprostit od politiky, ale bohužel se to nedaří. "Myslím, že to ani nemyslíte vážně. Nedělám to proto, abych se nějak zviditelňoval. Nejsem si jistý, že k tomu máme stejný přístup," řekl premiér.

Okamura mluvil o možné dohodě o nouzovém stavu, SPD byla proti

Předsedové většiny opozičních stran chtěli jednat na dnešní dopolední schůzce s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD) o schválení prodloužení nouzového stavu. Podmínkou byl souhlas všech, řekl na sněmovním plénu předseda SPD Tomio Okamura. Takový postup, jak uvedl, za SPD odmítl.

Okamura podotkl, že ho postup většiny opozice překvapil. Nařkl ji z toho, že "když dojde na lámání chleba", nechtějí tyto strany jednat samy za sebe. "SPD zastává konzistentní stanovisko," dodal předseda hnutí.

Sněmovna nyní projednává v pořadí už šestou vládní žádost o souhlas s prodloužením nouzového stavu kvůli epidemii koronaviru. Menšinový kabinet ANO a ČSSD pro její schválení tentokrát podporu v dolní komoře nemá.

Blatný: S uvolněním restrikcí se situace zhorší do dvou týdnů

S uvolněním opatření bez nouzového stavu se epidemická situace zhorší do dvou týdnů v celém Česku a dopadne na nemocnice, řekl dnes poslancům ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Bez stavu nouze se podle něho otevřou obchody a služby, muzea a galerie a možná i bazény a posilovny. Nebude omezeno shromažďování lidí, uvedl ministr.

Sněmovna projednává v pořadí už šestou žádost o prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii koronaviru. Menšinový kabinet ANO a ČSSD pro ni tentokrát podporu v dolní komoře nemá.

"Jakékoli uvolnění je jako otevřít stavidla velké vodě," varoval Blatný. Lze podle něho jít na břeh řeky a proti velké vodě demonstrovat. "Ale velká voda nás smete," prohlásil.

Bez restrikcí kvůli naplnění nemocnic podle Blatného nebude kam převážet pacienty a nebude možné plánované širší otevření škol. Blatný také varoval, že okolní země zavřou hranice s Českem. Situace nakonec podle něho vyústí přes stavy nebezpečí vyhlášenými krajskými hejtmany ve vyhlášení nového nouzového stavu.

Pokud Sněmovna souhlas s prodloužením stavu nouze dá, vláda bude podle Blatného dál pracovat na tom, aby se v březnu vrátila do škol část žáků. Obecně zmínil "kultivaci" restrikcí a náhrad podnikatelům. "Uděláme vše pro to, aby se nákaza nešířila do celé země," řekl. Blatný také uvedl, že do dvou týdnů by mohl být předložen návrh pandemického zákona ke zvládání koronavirové krize.

Zopakoval, že epidemii vyřeší očkování. Koncem března by podle Blatného měli být naočkováni lidé starší 80 let a v létě většina obyvatel. Nynější stav přirovnal k cílové rovince, na níž by bylo škoda upadnout.

Související

Vláda Petra Fialy

Po téměř čtyřech měsících skončí se závěrem června v Česku nouzový stav

Po téměř čtyřech měsících skončí se závěrem června v Česku nouzový stav, který vláda vyhlásila kvůli migrační vlně z Ukrajiny. Státu a samosprávám umožňoval stav nouze pružněji reagovat při ubytovávání lidí utíkajících před ruskou vojenskou invazí a umisťovat je i do některých prostor, kam by to jinak nebylo možné.

Více souvisejících

nouzový stav Andrej Babiš Jan Blatný Poslanecká sněmovna opozice

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy