ANO zase může přijít o europoslance. Maxová zvažuje odchod z hnutí

Europoslankyně vládního ANO Radka Maxová, která byla přítomná při jeho vzniku v roce 2011, a tudíž patří mezi jeho první členy, avizovala, že zvažuje odchod ze strany. Důvodem je její nespokojenost se směrem, kterým se hnutí ubírá. Vadí jí nejen podpora ze strany komunistů, nýbrž i neochota pouštět se do některých kontroverzních a nepopulárních témat.

Pro vstup do ANO se europoslankyně rozhodla během své práce manažerky Agrofertu, přičemž vyloučila, že by byla součástí úzkého kruhu lidí okolo předsedy strany a současného premiéra Andreje Babiše.

"Vždy jsem chtěla ovlivňovat věci veřejné a pomáhat lidem. V roce 2011 jsem proto poslala žádost, že bych ráda přispěla svým časem a schopnostmi. O rok později jsem viděla Andreje Babiše poprvé,“ poznamenala Maxová pro server stanice CNN Prima NEWS s poznámkou, že si ho do té doby pamatovala jenom z médií.

Politicky angažovaná byla především v jižních Čechách, pro něž má určitou slabost. Z tohoto důvodu v ANO i nadále zůstává, ale už pomalu ztrácí trpělivost. "Není to ze dne na den. Je to dlouhodobý proces. V první fázi jsem s politikou byla spokojená, ale postupně se mi přestaly líbit některé kroky,“ říká Maxová.

Nelíbí se jí například, že se její strana staví laxně k manželstvím homosexuálů, nebo že se nechá tolerovat komunistickou stranou. Kritizuje také přístup poslanců k práci. "Jsem typ, který rád jezdí mezi lidi, protože od nich čerpá informace. Někteří ani nevědí, kdo je jejich poslanec,“ poznamenala s tím, že ona je díky svému nasazení v regionu známá.

Další, s čím není spokojená, je také přístup k elektronické evidenci tržeb, kterou sice podporuje, ale zdá se jí, že se jedná o jedinou systémovou změnu. "EET přinesla peníze do rozpočtu,“ nechala se slyšet. Sociální politiku však považuje za "oběť koaliční spolupráce". "Vše je o kompromisu stran. Mrzelo mě ale, že se o různých tématech více nediskutovalo,“ dodala.

Odmítla spekulace, že by se s odchodem z ANO vzdala i mandátu europoslankyně. "Nevidím důvod, proč bych se postu měla vzdát. Jsem zvolená pro všechny a vím, že mě volili i voliči jiné strany než ANO,“ uzavřela a potvrdila, že opuštění strany je skutečně na pořadu dne. "Stále nad tím přemýšlím, ale může se stát, že ANO opustím,“ vysvětlila.

Související

Radka Maxová

Europoslankyně Maxová odchází z ANO. Babišovo hnutí podle ní jen rozdává peníze

Europoslankyně Radka Maxová opouští hnutí ANO. Maxová patřila k zakládajícím členům v současnosti nejsilnějšího politického uskupení v Česku. Uvedla, že se hnutí odklonilo od původních idejí a převládají v něm marketingové zájmy. Výhrady má k jeho sociální politice a vadí jí, že hnutí už nestojí o její názory. Poslankyní Evropského parlamentu Maxová zůstane.
Jan Chvojka

Sněmovnu čekají rošády? ČSSD chce personální změny ve výborech

Vládní ČSSD má zájem o vedení sněmovního výboru pro sociální politiku, kde je neobsazené místo poté, co se předsedkyně výboru Radka Maxová (ANO) stala novou poslankyní Evropského parlamentu. Sociální demokracie by se po jmenování předsedy zahraničního výboru Lubomíra Zaorálka (ČSSD) ministrem kultury nebránila změnám v obsazení sněmovních výborů.

Více souvisejících

Radka Maxová Hnutí ANO

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy