Sněmovnu čekají rošády? ČSSD chce personální změny ve výborech

Vládní ČSSD má zájem o vedení sněmovního výboru pro sociální politiku, kde je neobsazené místo poté, co se předsedkyně výboru Radka Maxová (ANO) stala novou poslankyní Evropského parlamentu. Sociální demokracie by se po jmenování předsedy zahraničního výboru Lubomíra Zaorálka (ČSSD) ministrem kultury nebránila změnám v obsazení sněmovních výborů.

"Je to otázka dalších jednání. Sociální výbor by nám slušel, preferoval bych pro ČSSD předsedu sociálního výboru před zahraničním," řekl dnes v pořadu Otázky Václava Moravce (OVM) předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka.

V současné době jsou ve Sněmovně neobsazená místa sociálního, školského a zahraničního výboru. Chvojka připomněl, že po předpokládaném odchodu Zaorálka má ČSSD právo na jednoho člověka jako předsedu nebo člena zahraničního výboru. ČSSD ve výboru žádného dalšího zástupce nemá, zahraniční politice se ve Sněmovně věnuje z jejích poslanců ještě Ondřej Veselý, který je členem výboru pro evropské záležitosti. "O případné výměně mezi výbory musíme jednat s ostatními stranami," podotkl Chvojka.

Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik souhlasí, že je třeba se sejít a záležitost vyřešit prohozením výborů. "Když chybí tři předsedové výborů, musí se udělat nějaká rošáda a poskládat je tak, aby fungovaly," sdělil Kováčik.

Důvod blokovat případné výměny mezi sněmovními výbory nevidí ani předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. "Je třeba, aby Sněmovna měla předsedy výborů. Jsme připraveni podpořit jejich fungování, je to otázka respektu a dohody všech," uvedl.

Chvojka dnes v OVM také řekl, že je reálné, že ČSSD podpoří návrh státního rozpočtu, v němž se podařilo dohodnout zvýšení výdajů na příští rok o 17,5 miliardy korun. Jednat však chce ještě o zvyšování platů ve veřejné sféře. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v návrhu rozpočtu počítá s průměrným růstem platů o dvě procenta.

Kováčik uvedl, že také KSČM "velmi reálně" návrh státního rozpočtu podpoří, dvouprocentní zvyšování platů je podle něho pro komunisty nepřijatelné a požadují čtyřprocentní nárůst. Jednat také chtějí o snížení deficitu rozpočtu ze 40 na 30 miliard korun.

Také opoziční poslanec Bartošek považuje návrh průměrného růstu platů o dvě procenta za nedostatečný. Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL sdělil, že jeho strana návrh státního rozpočtu nepodpoří. Prohlásil, že vláda neplní programové prohlášení o rozpočtu bez deficitu.

Související

Pavel Žáček, český novinář, historik, státní úředník a politik, v letech 1989–1991 šéfredaktor časopisu Studentské listy, 1998 první náměstek ředitele Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, 2001–2003 člen Rady České televize, 2007–2010 zmocněnec vlády ČR, zakladatel a první ředitel ÚSTR a Archivu bezpečnostních složek, od října 2017 poslanec Poslanecké sněmovny PČR, zvolen jako nestraník za ODS.

Volný zostudil Sněmovnu, říká Žáček. Neváhal jsem a do potyčky skočil, tvrdí Chvojka

Byl viditelně v šoku, čeho byl s kolegy ve Sněmovně svědkem. Místopředseda výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) považuje šarvátku ze strany nezařazeného zákonodárce Lubomíra Volného na předsedajícího schůze, místopředsedu Sněmovny Tomáše Hanzela (ČSSD), za naprosto nepřijatelnou. „Poslanec Volný musí být potrestán, jde o bezprecedentní případ. Vše má v gesci imunitní a mandátní výbor, “ říká pro EuroZprávy.cz Pavel Žáček. Do incidentu se zapojil i šéf zákonodárců ČSSD Jan Chvojka. „Vůbec jsem neváhal jít kolegovi Hanzelovi na pomoc,“ vysvětlil nám.
Jan Chvojka

Návrh: Platy politiků by se mohly odvíjet od platů v celé ekonomice

Platy politiků a ústavních činitelů by se měly od roku 2022 odvíjet od průměrné mzdy v celé ekonomice, a nikoli jako dosud od průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře. Počítá s tím pozměňovací návrh, který ve Sněmovně předložili předsedové klubů ANO, ČSSD a Pirátů. Návrh předložili k novele Pirátů, KDU-ČSL a Starostů, který počítá se zmrazením platů ústavních činitelů včetně soudců v příštím roce na letošní úrovni.

Více souvisejících

Jan Chvojka (ČSSD) Lubomír Zaorálek ČSSD Poslanecká sněmovna Pavel Kováčik Radka Maxová Jan Bartošek státní rozpočet

Aktuálně se děje

před 53 minutami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

Statisíce lidí přijdou o práci, milion míst změní digitalizace, varuje Jurečka

V následujících sedmi až osmi letech v Česku přijde o práci 300 000 lidí a další milion pracovních míst se výrazně změní kvůli digitalizaci.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy