Česko a Argentina si budou vydávat zločince. Ministryně Benešová podepsala dohodu

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) dnes podepsala s argentinským velvyslancem Robertem Alejandrem Salafim dvoustrannou smlouvu o vydávání. Dohoda upravuje extradici stíhaných a odsouzených lidí mezi ČR a Argentinou. V tiskové zprávě to sdělil mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. O dojednání smlouvy úřad informoval už v únoru 2016, kdy jej vedl Robert Pelikán (ANO).

"Přestože dosavadní spolupráce mezi Českou republikou a Argentinou je už nyní na velice dobré úrovni, tak doposud neexistovala žádná dvoustranná smlouva v oblasti mezinárodní justiční spolupráce," uvedla Benešová. "Dojde ke zrychlení a zjednodušení řízení o vydání osob, což povede k účinnější vymahatelnosti práva a trestněprávní represi," dodala.

Smlouvu o vydávání mezi Argentinskou republikou a Českou republikou dnes podepsala ministryně Marie Benešová s argentinským velvyslancem Robertem Alejandrem Salafiou.???? ? https://t.co/82USauDYxB pic.twitter.com/BbyB0BwT18

— MSp ČR (@SpravedlnostCZ) November 25, 2019

Ministerstvo si od smlouvy slibuje větší transparentnost pravidel uplatňovaných mezi oběma státy a efektivnější způsob vedení trestního stíhání. "Smlouva bude nyní předložena Parlamentu ČR a k následnému podpisu prezidentu republiky. Takže její účinnost očekáváme v roce 2020," doplnil Řepka na dotaz ČTK.

Vydávání obviněných z Argentiny a do Argentiny lze v současné době uskutečnit pouze na základě takzvaného ujištění o vzájemnosti - tedy příslibu, že v obdobných případech bude druhá strana postupovat stejně. Argentina takto například v listopadu 2014 vydala do ČR českolipského podnikatele odsouzeného za podvod při mezinárodní přepravě zboží. Od loňského února Česko v Argentině usiluje o vydání zadrženého slovenského občana Kristiana Daneva, který je obviněný z vraždy spáchané v roce 2009 v Poděbradech.

Nedávno Česko přistoupilo jako první evropský stát k úmluvě, která mu v trestních věcech rozšířila možnosti justiční spolupráce s 25 státy Latinské Ameriky včetně Argentiny. Tato dohoda však nezahrnuje vydávání osob k trestnímu stíhání. Týká se poskytování právní pomoci - tedy například zajišťování důkazů, výslechu svědků nebo domovních prohlídek.

Související

Marie Benešová

Zemřela bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová

Ve věku 76 let zemřela Marie Benešová, bývalá ministryně spravedlnosti a výrazná osobnost české politické scény. Podle České televize to potvrdila to bývalá hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová a na sociální síti X to uvedl předseda Rady ČTK David Soukup. 

Více souvisejících

Marie Benešová Ministerstvo spravedlnosti Česká republika argentina justice

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy