Česko a Irsko se shodnou: Brexit jedině za těchto podmínek

Navržené alternativy k takzvané irské pojistce z dohody o brexitu zatím ani zdaleka nejsou tak účinné jako již dohodnutý mechanismus. Po pražském setkání s českým ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem to řekl šéf irské diplomacie Simon Coveney. Oba ministři považují za nutné, aby Velká Británie opustila Evropskou unii na základě dohody, nikoli bez ní. Petříček ocenil, že EU zastává vyjednané postoje ohledně brexitu, které zahrnují i irskou pojistku, o jejíž zrušení usiluje nový britský premiér Boris Johnson.

Toto kontroverzní opatření bylo do brexitové dohody zahrnuto kvůli ambici obou stran zachovat i po britském odchodu z unie volný režim na hranici mezi Irskem a Severním Irskem. Při jeho uplatnění by Británie zůstala v bezcelní zóně EU, Severní Irsko by se navíc řídilo pravidly jednotného unijního trhu. Johnson aktuální podobu pojistky označuje za "antidemokratickou" a má za to, že již jsou k dispozici řešení, která by ji plnohodnotně nahradila.

"Jestliže má britská vláda alternativní ujednání, která fungují a odvádějí stejnou práci, pak všichni chceme slyšet, jaká jsou," reagoval dnes Coveney. "Ale myslím, že si to musíme říct na rovinu, že alternativní ujednání, o kterých se doposud mluvilo, neodvádějí stejnou práci jako pojistka, ani zdaleka," dodal. Politici by podle něj neměli předstírat, že existují náhrady, protože "možná neexistují".

Irský ministr zahraničí poděkoval Česku za solidaritu i podporu obtížně vyjednané dohody ohledně odchodu Spojeného království z EU, jehož termín je nyní stanoven na konec října. "Brexit bez dohody by znamenal ztráty pro Británii i ostatní státy EU," zdůraznil Coveney v souvislosti s možností, že by Britové neodešli na základě dojednaných podmínek.

Ani Petříček nechce, aby vztahy s Británií vedly po jejím odchodu z EU k výrazným ekonomickým ztrátám. Chce proto zajistit blízké vztahy mezi EU a Británií po brexitu. Zároveň uvedl, že Česko má řadu společných zájmů s Irskem, v němž žije na 10.000 Čechů. "Za pět let vzájemný obchod zdvojnásobil na pět miliard eur, sdílíme pohled na evropský rozpočet a zemědělskou politiku," dodal Petříček.

S Coveneym se setkal také premiér Andrej Babiš. Shodli se podle ministerského předsedy na tom, že brexit bez dohody by byl velký problém nejenom pro Irsko a Česko. "Proto jsme připraveni vyjednávat o konkrétních a férových alternativách. Samozřejmě jsme na jedné lodi a stále doufáme, že se s UK (Británií) nakonec dohodneme," uvedl na twitteru český premiér.

Řada unijních představitelů nyní avizuje, že jsou ochotni naslouchat britským návrhům ohledně irské pojistky. Francouzský prezident Emmanuel Macron nicméně minulý týden vzkázal, že všechny pilíře stávající dohody jsou nepostradatelné. Pojistka podle něj garantuje stabilitu v Irsku a celistvost jednotného trhu Evropské unie. Podle německé kancléřky Angely Merkelové by za ni ale bylo možné najít náhradu, což ostatně brexitová dohoda umožňuje.

Související

ČSSD

ČSSD čeká v lednu sjezd. Bude se hledat náhrada za exministra Petříčka

ČSSD bude v lednu na sjezdu hlasovat o nových stanovách a volit místopředsedu, řekla dnes ČTK mluvčí sociální demokracie Jitka Pavlíková. Nejužší vedení ČSSD totiž na konci října opustil místopředseda a bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček. Sjezd se nakonec místo původně zvažovaného Hradce Králové uskuteční v sobotu 7. ledna v Brně a mezi důležité body bude patřit i potvrzení mandátů členů a náhradníků ústřední kontrolní komise.

Více souvisejících

Tomáš Petříček irsko ministerstvo zahraničí Brexit EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vlaky

České dráhy se připravují na přelom roku. V úterý bude klid, pak se zájem zvýší

V Česku se utlumil železniční provoz už na Štědrý den a to samé se stane i na Silvestra, kdy je zájem o cestování tradičně menší. To se rychle změní na Nový rok, kdy se zejména odpoledne očekává rušno. České dráhy jsou proto připraveny posílit vlaky na nejvíce vytížených dálkových linkách. Cestujícím doporučují rezervaci míst. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Zvládne Ukrajina další rok války? Trump je nadějí i důvodem k obavám

Britská stanice BBC přinesla exkluzivní reportáž z východní Ukrajiny, kde její reportéři zpovídali členy minometné jednotky známé pod přezdívkou „Černá smečka“. Všichni členové této jednotky se do války zapojili dobrovolně a v současnosti se snaží zabránit obklíčení obce Kurachove, která se nachází nedaleko města Pokrovsk v Doněcké oblasti.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

včera

včera

včera

Odpor Ukrajiny vůči Rusku oživuje dávno zapomenuté hodnoty. Odhaluje ale i slabost

Připravuje-li se Volodymyr Zelenskyj na možné vyjednávání, jeho spojenci a sousedé by měli být připraveni na průmyslovou válku. Ukrajina je dnes místem, kde slova, která jinde ztratila svůj význam, opět nabývají na síle. Boj za „svobodu“ zde není prázdným sloganem, ale každodenní realitou. „Suverenita“ není abstraktním pojmem, nýbrž rozdílem mezi možností rozhodovat o vlastním osudu a podrobením se diktátu Moskvy, uvedl server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy