Chcípl PES demonstroval před domem ministra Hamáčka

V Mratíně u Prahy před domem ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) dnes v poledne lidé demonstrovali proti vládním koronavirovým opatřením. Akci uspořádala iniciativa Chcípl PES, která sdružuje protestující podnikatele. ČTK to za iniciativu sdělil Jiří Janeček.

Podobná akce se uskutečnila před týdnem v Brně v bydlišti ministra školství Roberta Plagy (za ANO) a v polovině ledna u domu ministra zdravotnictví Jan Blatného (za ANO). Další demonstraci chystají na neděli 7. března na Staroměstském náměstí.

"Akce začala za pět minut 12:00. Kolegové ze Chcíplého Psa z Mladé Boleslavi dovezli před dům pana Hamáčka tzv. mrazák, kterým tento politik vyhrožoval, že bude plný mrtvol," uvedl Janeček. Demonstrující, kteří se k bydlišti ministra vnitra vydali s transparenty a českými vlajkami, nesouhlasí s protipandemickými opatřeními, které podle nich nikam nevedou a likvidují podnikatele v České republice.

"Nesouhlasíme s odsouhlasením pandemického zákona. Nesouhlasíme s porušováním naší Ústavy," uvedli demonstrující. Podle iniciativy byl vyvolán všeobecný strach a pak přišly návrhy na posílení "akceschopnosti vládnoucí garnitury ve jménu boje za záchranu vystrašeného národa". "Porušení ústavy, pokud se národ neozve, se stane pravidlem," míní.

Iniciativa vyzývá občany, že je třeba se ozvat, aby Senát pandemický zákon nepodpořil. "Musíme bohužel do ulic, tak jako 1989, klíče sebou, budou se hodit!," uvedl Chcípl PES. Demonstraci plánuje na 7. března od 14:00 na Staroměstském náměstí.

Na podobě takzvané pandemické normy se vláda dohodla s většinou opozičních stran, Sněmovna zákon odsouhlasila ve čtvrtek. Ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice tak zřejmě dostanou pravomoci vydávat širší restrikce proti koronaviru. Výslovně budou moci omezovat například obchod, služby, výrobní provozy, bazény i veřejné a soukromé akce, a to celostátně nebo regionálně. Nebude nutný nouzový stav. Předlohu, jejíž stěžejní část má být účinná do konce února příštího roku, nyní posoudí Senát.

Chcípl PES vznikla jako výzva podnikatelů z gastronomie s cílem ukázat na nesmyslnost vládních opatření. Snaží se propojit podniky ze všech oborů a hledat společné cesty řešení situace kolem pandemie. Chcípl PES má již podanou žádost o založení politického hnutí, chce kandidovat v podzimních sněmovních volbách.

Související

Ilustrační fotografie. Komentář

Inflace i v politice? Česku hrozí vznik dalších podivných politických stran

Při čtení finančně-ekonomických zpráv nejen ze světa, ale hlavně z Česka, mám stále naléhavější pocit, že nám tu chybí několik důležitých ukazatelů. Nikoliv tedy těch, které by se týkaly peněz či financí, ale spíše těch společenských. Navrhoval bych třeba nějakou srovnávací jednotku ‒ například Intenzita obskurnosti na hlavu, nebo Úroveň chamtivosti na stejný objem. A napadnou vás určitě i další. A proč? Jednoduše proto, aby když každý člověk uvidí v televizi nebo si přečte v novinách či na internetu nějakou zprávu o tom, že někdo něco někde prohlásil, jako třeba, že nyní je právě nejvyšší čas na to, aby se v referendu odsouhlasil výstup ČR z Evropské unie, bylo mu hned jasné, odkud vítr vane.
Vít Rakušan (STAN)

Policie odložila trestní oznámení hnutí Chcípl PES na Rakušana

Policie odložila trestní oznámení na ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), které loni podala iniciativa Chcípl PES. ČTK to dnes řekla mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková a potvrdil i Rakušan. Případ se týká uzavření smluv o právním zastupování Kolína. Podle iniciativy se Rakušan v někdejší funkci kolínského starosty mohl dopustit porušení povinnosti při správě cizího majetku. Nynější ministr to od začátku odmítal.

Více souvisejících

Chcípl PES Jan Hamáček

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Aktualizováno před 35 minutami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci si zvolili prezidenta. Erdogan už se prohlásil za vítěze

V Turecku v neděli proběhlo druhé kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se uzavřely v 16 hodin, na první výsledky se ale čekalo do podvečera. Podle neoficiálních údajů ze sčítání hlasů úřadující prezident Recep Tayyip Erdogan obhájil funkci, sám už se také prohlásil za vítěze.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Justine Triet a její film Anatomie pádu získal ocenění Zlatou palmu.

Zlatou palmu na festivalu v Cannes získal francouzský film Anatomie pádu

Na slavnostním zakončení 76. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Cannes byla udělena prestižní cena Zlatá palma za nejlepší film. Tuto ocenění dnes získal snímek Anatomie d'une chute (Anatomie pádu) od režisérky Justine Trietové. Tato čtyřiatřicetiletá filmařka se tak stala teprve třetí ženou v historii festivalu, jejíž dílo bylo oceněno hlavní cenou. V soutěži o Zlatou palmu se letos představilo 21 filmů, což svědčí o vysoké konkurenci a kvalitě prezentovaných děl.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Lotyši se dočkali zasloužené odměny. Po výhře nad Američany v prodloužení získali historický bronz

Malý, ale odhodlaný lotyšský národ zažívá v těchto dnech asi nejšťastnější období v historii. Postarali se o to jeho novodobí hrdinové, tedy hokejisté. Právě lotyšští reprezentanti v této hře se dočkali tolik kýženého historického úspěchu, když na letošním mistrovství světa došli až k medaili. Přestože má bronzovou hodnotu, pro Lotyše je jako zlatá. Největším národním hrdinou se stal Kristians Rubins, jenž nejprve zařídil prodloužení v duelu s Američany a v něm pak svou další přesnou trefou na 4:3 rozradostnil celé Lotyšsko. 

před 2 hodinami

Max Verstappen

F1: Monackou deštivou "ruletu" vyhrál Verstappen před Alonsem a Oconem

Max Verstappen si po náročném závodě v dešti připsal cenné vítězství Velké ceny Monaka, což mu poskytlo náskok 39 bodů v celkovém hodnocení mistrovství světa. Fernando Alonso skončil na druhém místě s monopostem Aston Martin a cenného ódiového umístění si cení i Esteban Ocon, který získal třetí pozici pro Alpine. Lewis Hamilton a George Russell obsadili čtvrté a páté místo pro tým Mercedes.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Děti kvůli válkám vždy strádají. Historie je toho důkazem

Válečné konflikty zasáhnou každou vrstvu společnosti, děti nevyjímaje. Hlad, nucené práce, omezení povinné školní docházky i domácí výchovy, úmrtí členů rodiny i bezprostřední ohrožení vlastního života – to vše a mnoho dalšího prožívaly děti během několika zuřících válek v historii. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

Mikuláš Bek

Bek vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu, vyzval k práci na míru

Máme za sebou mnoho nenávisti, bolesti a dokonce i krve, proto musíme pracovat na míru. Dnes to na hlavním shromáždění na sudetoněmeckém sjezdu v Řezně prohlásil český ministr školství Mikuláš Bek, který sudetské Němce pozdravil jako milé krajany. Bek se po Danielu Hermanovi a Pavlu Bělobrádkovi stal třetím úřadujícím členem české vlády, který se sudetoněmeckého setkání zúčastnil. Šéf sudetských Němců Bernd Posselt se po Bekově projevu omluvil za podíl sudetských Němců na nacismu.

před 9 hodinami

Vláda se chystá zvýšit rodičovský příspěvek, potvrdil Jurečka

Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pořadu Partie na stanici CNN Prima News. Nově by měl být vyšší o 50 tisíc korun a dosáhnout tak celkové částky 300 tisíc korun. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy