KOMENTÁŘ | Inflace i v politice? Česku hrozí vznik dalších podivných politických stran

Při čtení finančně-ekonomických zpráv nejen ze světa, ale hlavně z Česka, mám stále naléhavější pocit, že nám tu chybí několik důležitých ukazatelů. Nikoliv tedy těch, které by se týkaly peněz či financí, ale spíše těch společenských. Navrhoval bych třeba nějakou srovnávací jednotku ‒ například Intenzita obskurnosti na hlavu, nebo Úroveň chamtivosti na stejný objem. A napadnou vás určitě i další. A proč? Jednoduše proto, aby když každý člověk uvidí v televizi nebo si přečte v novinách či na internetu nějakou zprávu o tom, že někdo něco někde prohlásil, jako třeba, že nyní je právě nejvyšší čas na to, aby se v referendu odsouhlasil výstup ČR z Evropské unie, bylo mu hned jasné, odkud vítr vane.

Kdoví, třeba i takové ukazatele pomohou lidem lépe se zorientovat v hlouposti a obskurnosti nejen nejrůznějších prohlášení, ale i ve fungování lidské společnosti té které země. Možná se mnou budete souhlasit i v tom, že by podobné položky mohly nakonec lidem doslova rozsvítit světlo v zatemnělé informační chodbě.

Jistě, můžete namítnout, že už existují nějaké podobné ukazatele v nějakých jiných názvech, tak proč zavádět něco nového. Dobrá, ale i když existují, možná se o nich málo ví nebo píše. A co mě vůbec k podobnému zamyšlení vede? To vám povím. Tak třeba hned zkraje dvě zprávy z minulého týdne. Zdánlivě vzájemně nesouvisející. Jedna je o tom, jak partička odmítačů, tedy zapřisáhlých odpůrců všech anticovidových opatření (a možná nejen těch) zjistila, že si může ohřát polívčičku z toho, že místní lidé nemají dlouhodobě rádi Evropskou unii a že nyní je nejlepší čas na to, svézt se na odporu vůči „Bruselu“. A pak zpráva o rekordní tuzemské inflaci. A jak to spolu souvisí? Možná, že hodně.

Nejen z analýz ekonomů a finančníků, ale i z prohlášení vládních představitelů totiž plyne, že souběh všelijakých krizí, od té cenové, přes energetickou až nyní po tu válečnou, nutno jasně pro další text říct, že vyvolanou válečným zločincem Vladimirem Putinem, útočí stále intenzivněji na všechny společenské vrstvy obyvatel této země. A že podle některých hlasů současná vláda této země nedělá pro nás všechny v tomto ohledu téměř nic. A proto ‒ naštvanost lidí poroste, tak proč to nevyužít a nezískat jako hnutí či politická strana nějaké ty „miliónky“ ze státního rozpočtu pro sebe, ne? A přitom se návdavkem ještě zbavit všeho západního a pěkně se schoulit třeba k východním totalitářům. Od nich přece přijdou další penízky do kasy hnutí (a jejího šéfa, přece) a bude klid. Proč to řešit opravdu a jinde s někým, když to můžu řešit sám, co? A kde brát inspiraci?

Stále drzejší současná opozice, která se na druhou stranu jako každé politické uskupení, chce přece dostat k moci, penězovodům a zase ovládat státní finance, aby zřejmě mohla posílat nějaké to všimné na účty nejen kamarádíčkům, ale i dalším spřáteleným firmám a lidem, či přehršel průšvihů kolem chamtivé a loupežnické party nikým nevolených lidí z Pražského hradu, kde by seznam takových odkazů v tomto komentáři nestačil, je možná z politologického hlediska pochopitelná, leč právě pro nové počiny na poltické scéně více než inspirativní. Inflace, neinflace. Válka, neválka. Čert to vem‘. Jenže návrhy řešení (jsou-li vůbec k dispozici od těchto identit), třeba právě inflace, jsou vážně nejen k zamyšlení o tom, proč tomu lidé pořád věří. Vždyť ona vysoká čísla inflace, jak už to z mnoha povolaných úst zaznělo, je nyní shnilým ovocem vypěstovaným hlavně marnotratným utrácením těch, kteří byli nedávno u moci a nezvládli udělat vůbec nic pro to, abychom se nyní nemuseli potýkat s následky předlužení země.

Jistě, že nejde jen o rozhazování peněz z českého eráru, jako výsledek osmileté práce Andreje Babiše a Aleny Schillerové z hnutí ANO, ale coby jedna z hlavních příčin může za to, že spotřebitelské ceny se v Česku v březnu letošního roku podle zprávy ČTK meziročně zvýšily o 12,7 % po únorovém růstu o 11,1 %. Březnová inflace tak byla nejvyšší od května 1998, kdy dosáhla 13 procent. Meziměsíčně se ceny minulý měsíc zvýšily o 1,7 procenta, a to hlavně kvůli vyšším cenám v dopravě a bydlení. A teď přichází právě ta spojitost s těmi všemi podivnými hnutími a odpírači všeho, všeho západního. Můžete namítnout, že v demokracii si může každý říkat co chce, když to není proti zákonům a nedá se proti tomu říct ani „ň“. Tedy nic namítnout. Ale fakt chce mít česká společnost v čele státu, jenom proto, že tu nemáme zastropované ceny benzínu a potravin jako řešení inflační krize, lidi od nejrůznějších špendlíků, psů a já nevím odkud ještě?

Mají vizi? Třeba ohledně řešení té inflace? Nebo dlouhodobé a systémové řešení toho, aby stát nebyl vydán napospas takovým odborníkům na dluhy, jakým byla právě Alena Schillerová z hnutí ANO? Tedy kromě toho, že vůdcové těchto uskupení, kteří se inspirují státem bohatě dotovaným příkladem marketingových stran jednoho vůdce, hojně zastoupených i v českém parlamentu, těží z tzv. „všelidového“ odporu. A to nejen vůči EU. Ta myšlenka je hodně byznysová: Bude totiž i dál platit, že za všechny problémy s cenami, energiemi, závislostmi atd. může podle oněch samozvaných vůdců Brusel, a tudíž jediná cesta, jak z toho ven, je vystoupit z EU. A ještě přitom shrábnout pár miliónků korun pro vůdce. Co na tom, že vůdcům takových „obskurností“ je většinou šumafuk nějaký ten problém jejich voličské základny. V televizi to pak přece řeknou jasně všem.

Opravdu si přejeme být, jak to s končícími protikoronavirovými opatřeními uvedlo i nejnovější Hnutí PES, které bylo původně jen partičkou odpůrců omezení kvůli covidu, mimo všechny evropské struktury a vystoupit z nich? Protože jedině prý referendum o odchodu Česka z Evropské unie ukáže, co si lid přeje. Právě teď? A co pak? Bude inflace nižší? Nákupní cena plynu pro nezávislý, ale prý samostatný stát, od Ruska nižší? Nebo se budeme více kamarádit s válečnými zločinci, protože podle Jiřího Janečka, jednoho ze zástupců PSA, „pro nás dnes Evropská unie ztratila význam“? A co pak? Napíšou pak zjevní milovníci Vladimira Putina jako Jakub Olbert a jemu podobní do Moskvy, aby tamní armáda přijela na speciální operaci do Česka, třeba vyřešit tu vysokou inflaci střelbou do lidí, protože potřebujeme proti Západu, teda aspoň EU určitě, a jeho nacistům ochranu? Anebo se všichni budeme společně fotit u amerických motorek Harley-Davidson v kožených kombinézách a s dalšími ryzími odborníky na realitu řešit s Nočními vlky důležité otázky světa?

Mám za to, že představy těchto lidí nejen na řešení domácí inflace opravdu nestačí a jsou nicotné. Neboť nejen inflace bude podle analytiků i v dalších měsících zrychlovat s tím, jak se budou do cen potupně promítat další proinflační vlivy spojené s ruským útokem na Ukrajinu. Bohužel všichni ti, kteří mají výše uvedené postavy v oblibě, reálně zprávy a komentáře často odmítají. Věří něčemu jinému. Je proto téměř nemožné nejen odhadnout, jakého vrcholu letos inflace dosáhne, ale věřme, že milovníci totalit budou opravdu s postupem času zapomenuti jako - omlouvám se za hrubé slovo - chcíplý pes.

Související

Energetika, ilustrační fotografie. Komentář

Evropa a energetika. Brusel chce zlevnit elektřinu i plyn, ale jak na to?

Evropská komise (EK) nedávno představila úpravy energetického trhu, které mají „předejít opakování loňského rekordního zdražování elektřiny“. Návrh sice nevyvolal ani v Česku takové pozdvižení, jako třeba možná změna věku odchodu do důchodu na 68 let, přesto se v některých společenských kruzích nepokrytě hovoří o tom, že jde prý o diktát EK, který už je za hranou skutečně tržní ekonomiky. Podobné scénáře ale spíše naznačují to, že si neumíme stanovit důležitost či přesný postup toho, co vlastně sami od jiných chceme. Levné energie nebo neomezenou konkurenci často podivných firem, které nám v konečném důsledku mohou spíše nadělat nechtěné problémy?
Ilustrační foto Komentář

Svět se kvůli krachujícím bankám znovu děsí finanční krize. Je důvod k obavám?

Dalo by se říct, že nejen finanční euro-atlantický svět zažívá po desítce let znovu finanční déjà vu. Určitě si to pamatujete. Na přelomu let 2008 a 2009 tu nejdřív byly nějaké ty zaoceánské krachy bank, pro připomenutí, kvůli problémům zastavila svou činnost jedna snad z nejtradičnějších amerických bank, Lehman Brothers, založená v roce 1850 a pak přišlo rychle hodně problémů nejen na finančních trzích, ale hlavně v ekonomikách zemí světa. Pro dobro věci asi nemá cenu znovu otevírat staré rány (a s ironií dodávám, že odpůrci splácení řeckých dluhů, jistě budou dobře vědět, o čem je řeč…). A teď je to tu znova. Otázkou je, zda i přes ujišťování nejrůznějších finančních, dohledových a já nevím ještě jakých autorit, se skutečně nebude opakovat finanční krize z let 2008/2009. 

Více souvisejících

komentář politika Chcípl PES inflace Andrej Babiš Alena Schillerová

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 21 minutami

před 27 minutami

Facebook

Na Facebooku by mohla v rámci Evropy skončit politická reklama

Americká internetová společnost Meta zvažuje zákaz politické reklamy na svých platformách v Evropě. Důvodem jsou obavy, že její platformy, jako jsou sociální sítě Facebook a Instagram, nebudou schopny vyhovět připravované regulaci digitální politické reklamy v Evropské unii. Informoval o tom dnes list Financial Times (FT) s odvoláním na zdroje obeznámené s interními diskuzemi v podniku.

před 30 minutami

Policie ČR

Policie ukončila vyšetřování pražské kauzy Dozimetr

Kriminalisté ukončili vyšetřování v kauze Dozimetr, která se týká ovlivňování zakázek v pražském dopravním podniku (DPP). Obvinění, mezi nimiž je například bývalý náměstek primátora Petr Hlubuček (dříve STAN) či tehdejší finanční ředitel DPP Matej Augustín, se začali seznamovat se spisem. Informoval o tom dnes Deník N.

Aktualizováno před 33 minutami

Ilustrační fotografie.

Nafta v Česku je nejlevnější od loňského ledna, zlevňuje i benzin

Nafta u čerpacích stanic v Česku stojí nejméně od loňského ledna, za uplynulý týden v průměru zlevnila o 26 haléřů na 35,01 koruny za litr. Benzin Natural 95 stál ve středu průměrně 36,95 Kč/l, tedy o devět haléřů méně než o týden dřív a nejméně za téměř dva měsíce. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje. Pokles ceny, především pak u nafty, očekávají analytici i v příštím týdnu.

před 36 minutami

Aktualizováno před 53 minutami

Běloruská policie

Ruský otec odsouzený v souvislosti s obrázkem dcery byl zadržen v Minsku

Ruský otec samoživitel, který utekl z domácího vězení krátce před tím, než ho soud tento týden poslal na dva roky do vězení v souvislosti s protiválečnou kresbou jeho dcery, byl zadržen. Agentuře Reuters to potvrdil advokát a obránce lidských práv Dmitrij Zachvatov, který byl s odsouzeným Alexejem Moskaljovem po jeho útěku v kontaktu. Podle ruských informačních kanálů na sociálních sítích byl Rus zadržen v Minsku.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires, Argentina), je 266. papež katolické církve, suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013.

Papež se nejspíš zotaví do Velikonoc, klinika je v obležení novinářů

Papež František, který ve středu skončil v nemocnici kvůli infekci dýchacích cest, se nejspíš během několika dní zotaví a bude propuštěn ještě před Květnou nedělí. Napsala to dnes agentura ANSA s odvoláním na zdravotníky z římské kliniky Gemelli, kteří papeže ošetřují. Klinika nedaleko Vatikánu je od středy v obležení novinářů, kteří podrobně sledují, jak se zdravotní stav hlavy katolické církve vyvíjí.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Tchaj-wan

Tchaj-wan očekává méně tvrdou reakci Číny na schůzku prezidentky v USA

Tchaj-wan očekává méně tvrdou reakci Číny na plánovanou schůzku mezi prezidentkou Cchaj Jing-wen a předsedou americké Sněmovny reprezentantů Kevinem McCarthym, než tomu bylo dříve. Zatím žádné nezvyklé čínské pohyby v oblasti ostrova nezaznamenal, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na tchajwanského bezpečnostního představitele. 

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

V USA se při výcviku srazily dva vojenské vrtulníky

V americkém státě Kentucky se v noci na dnešek srazily dva vrtulníky americké armády. Informoval o tom list The New York Times s odvoláním na armádní mluvčí, podle které zatím není jasné, zda někdo při havárii přišel o život. Stav posádky není znám.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Velikonoční mazanec

Velikonoce 2023: Suverénně nejdražší v historii. Češi utratí o 30 % více než loni a o 50 % více než průměrně v letech 2016 až 2022

Velikonoce 2023 jsou suverénně nejdražší v historii. Důvodem je podle ekonoma Lukáše Kovandy všeobecná inflace, jež se kromě energií či bydlení silně projevuje také v případě další nezbytné položky, totiž potravin. Cena „velikonočního nákupního košíku“ vzrostla oproti loňskému roku o více než třicet procent. Takové meziroční zdražení nepamatujeme od 90. let. Letošní souhrnná cena mouky, mléka, vajec, másla, cukru a piva je také citelně vyšší, o více než 50 procent, než cena stejného nákupního košíku v průměru let 2016 až 2022.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Startují veletrhy zaměřené na zahradnictví a interiérový design v Praze

Startují veletrhy zaměřené na zahradnictví a interiérový design v Praze

Seznámit se s aktuálními trendy v zahradnictví či interiérovém a exteriérovém designu mohou zájemci ode dneška na veletrzích For Garden, For Interior a Design Shaker, které v letňanském areálu PVA Expo Praha potrvají do neděle. Návštěvníkům nabídnou také přednášky nebo možnost konzultace s odborníky. Organizátoři o tom informovali v tiskové zprávě.

před 4 hodinami

Mrtvého člověka vytáhli z Labe u Chvaletic. Jde o pohřešovaného mladíka?

V Labi u Chvaletic na Pardubicku bylo dnes nalezeno lidské tělo. K určení totožnosti byla nařízena pitva. Řekla to policejní mluvčí Dita Holečková.

Zdroj: ČTK

Další zprávy