KOMENTÁŘ | Inflace i v politice? Česku hrozí vznik dalších podivných politických stran

Při čtení finančně-ekonomických zpráv nejen ze světa, ale hlavně z Česka, mám stále naléhavější pocit, že nám tu chybí několik důležitých ukazatelů. Nikoliv tedy těch, které by se týkaly peněz či financí, ale spíše těch společenských. Navrhoval bych třeba nějakou srovnávací jednotku ‒ například Intenzita obskurnosti na hlavu, nebo Úroveň chamtivosti na stejný objem. A napadnou vás určitě i další. A proč? Jednoduše proto, aby když každý člověk uvidí v televizi nebo si přečte v novinách či na internetu nějakou zprávu o tom, že někdo něco někde prohlásil, jako třeba, že nyní je právě nejvyšší čas na to, aby se v referendu odsouhlasil výstup ČR z Evropské unie, bylo mu hned jasné, odkud vítr vane.

Kdoví, třeba i takové ukazatele pomohou lidem lépe se zorientovat v hlouposti a obskurnosti nejen nejrůznějších prohlášení, ale i ve fungování lidské společnosti té které země. Možná se mnou budete souhlasit i v tom, že by podobné položky mohly nakonec lidem doslova rozsvítit světlo v zatemnělé informační chodbě.

Jistě, můžete namítnout, že už existují nějaké podobné ukazatele v nějakých jiných názvech, tak proč zavádět něco nového. Dobrá, ale i když existují, možná se o nich málo ví nebo píše. A co mě vůbec k podobnému zamyšlení vede? To vám povím. Tak třeba hned zkraje dvě zprávy z minulého týdne. Zdánlivě vzájemně nesouvisející. Jedna je o tom, jak partička odmítačů, tedy zapřisáhlých odpůrců všech anticovidových opatření (a možná nejen těch) zjistila, že si může ohřát polívčičku z toho, že místní lidé nemají dlouhodobě rádi Evropskou unii a že nyní je nejlepší čas na to, svézt se na odporu vůči „Bruselu“. A pak zpráva o rekordní tuzemské inflaci. A jak to spolu souvisí? Možná, že hodně.

Nejen z analýz ekonomů a finančníků, ale i z prohlášení vládních představitelů totiž plyne, že souběh všelijakých krizí, od té cenové, přes energetickou až nyní po tu válečnou, nutno jasně pro další text říct, že vyvolanou válečným zločincem Vladimirem Putinem, útočí stále intenzivněji na všechny společenské vrstvy obyvatel této země. A že podle některých hlasů současná vláda této země nedělá pro nás všechny v tomto ohledu téměř nic. A proto ‒ naštvanost lidí poroste, tak proč to nevyužít a nezískat jako hnutí či politická strana nějaké ty „miliónky“ ze státního rozpočtu pro sebe, ne? A přitom se návdavkem ještě zbavit všeho západního a pěkně se schoulit třeba k východním totalitářům. Od nich přece přijdou další penízky do kasy hnutí (a jejího šéfa, přece) a bude klid. Proč to řešit opravdu a jinde s někým, když to můžu řešit sám, co? A kde brát inspiraci?

Stále drzejší současná opozice, která se na druhou stranu jako každé politické uskupení, chce přece dostat k moci, penězovodům a zase ovládat státní finance, aby zřejmě mohla posílat nějaké to všimné na účty nejen kamarádíčkům, ale i dalším spřáteleným firmám a lidem, či přehršel průšvihů kolem chamtivé a loupežnické party nikým nevolených lidí z Pražského hradu, kde by seznam takových odkazů v tomto komentáři nestačil, je možná z politologického hlediska pochopitelná, leč právě pro nové počiny na poltické scéně více než inspirativní. Inflace, neinflace. Válka, neválka. Čert to vem‘. Jenže návrhy řešení (jsou-li vůbec k dispozici od těchto identit), třeba právě inflace, jsou vážně nejen k zamyšlení o tom, proč tomu lidé pořád věří. Vždyť ona vysoká čísla inflace, jak už to z mnoha povolaných úst zaznělo, je nyní shnilým ovocem vypěstovaným hlavně marnotratným utrácením těch, kteří byli nedávno u moci a nezvládli udělat vůbec nic pro to, abychom se nyní nemuseli potýkat s následky předlužení země.

Jistě, že nejde jen o rozhazování peněz z českého eráru, jako výsledek osmileté práce Andreje Babiše a Aleny Schillerové z hnutí ANO, ale coby jedna z hlavních příčin může za to, že spotřebitelské ceny se v Česku v březnu letošního roku podle zprávy ČTK meziročně zvýšily o 12,7 % po únorovém růstu o 11,1 %. Březnová inflace tak byla nejvyšší od května 1998, kdy dosáhla 13 procent. Meziměsíčně se ceny minulý měsíc zvýšily o 1,7 procenta, a to hlavně kvůli vyšším cenám v dopravě a bydlení. A teď přichází právě ta spojitost s těmi všemi podivnými hnutími a odpírači všeho, všeho západního. Můžete namítnout, že v demokracii si může každý říkat co chce, když to není proti zákonům a nedá se proti tomu říct ani „ň“. Tedy nic namítnout. Ale fakt chce mít česká společnost v čele státu, jenom proto, že tu nemáme zastropované ceny benzínu a potravin jako řešení inflační krize, lidi od nejrůznějších špendlíků, psů a já nevím odkud ještě?

Mají vizi? Třeba ohledně řešení té inflace? Nebo dlouhodobé a systémové řešení toho, aby stát nebyl vydán napospas takovým odborníkům na dluhy, jakým byla právě Alena Schillerová z hnutí ANO? Tedy kromě toho, že vůdcové těchto uskupení, kteří se inspirují státem bohatě dotovaným příkladem marketingových stran jednoho vůdce, hojně zastoupených i v českém parlamentu, těží z tzv. „všelidového“ odporu. A to nejen vůči EU. Ta myšlenka je hodně byznysová: Bude totiž i dál platit, že za všechny problémy s cenami, energiemi, závislostmi atd. může podle oněch samozvaných vůdců Brusel, a tudíž jediná cesta, jak z toho ven, je vystoupit z EU. A ještě přitom shrábnout pár miliónků korun pro vůdce. Co na tom, že vůdcům takových „obskurností“ je většinou šumafuk nějaký ten problém jejich voličské základny. V televizi to pak přece řeknou jasně všem.

Opravdu si přejeme být, jak to s končícími protikoronavirovými opatřeními uvedlo i nejnovější Hnutí PES, které bylo původně jen partičkou odpůrců omezení kvůli covidu, mimo všechny evropské struktury a vystoupit z nich? Protože jedině prý referendum o odchodu Česka z Evropské unie ukáže, co si lid přeje. Právě teď? A co pak? Bude inflace nižší? Nákupní cena plynu pro nezávislý, ale prý samostatný stát, od Ruska nižší? Nebo se budeme více kamarádit s válečnými zločinci, protože podle Jiřího Janečka, jednoho ze zástupců PSA, „pro nás dnes Evropská unie ztratila význam“? A co pak? Napíšou pak zjevní milovníci Vladimira Putina jako Jakub Olbert a jemu podobní do Moskvy, aby tamní armáda přijela na speciální operaci do Česka, třeba vyřešit tu vysokou inflaci střelbou do lidí, protože potřebujeme proti Západu, teda aspoň EU určitě, a jeho nacistům ochranu? Anebo se všichni budeme společně fotit u amerických motorek Harley-Davidson v kožených kombinézách a s dalšími ryzími odborníky na realitu řešit s Nočními vlky důležité otázky světa?

Mám za to, že představy těchto lidí nejen na řešení domácí inflace opravdu nestačí a jsou nicotné. Neboť nejen inflace bude podle analytiků i v dalších měsících zrychlovat s tím, jak se budou do cen potupně promítat další proinflační vlivy spojené s ruským útokem na Ukrajinu. Bohužel všichni ti, kteří mají výše uvedené postavy v oblibě, reálně zprávy a komentáře často odmítají. Věří něčemu jinému. Je proto téměř nemožné nejen odhadnout, jakého vrcholu letos inflace dosáhne, ale věřme, že milovníci totalit budou opravdu s postupem času zapomenuti jako - omlouvám se za hrubé slovo - chcíplý pes.

Související

Ilustrační foto Komentář

Svět se kvůli krachujícím bankám znovu děsí finanční krize. Je důvod k obavám?

Dalo by se říct, že nejen finanční euro-atlantický svět zažívá po desítce let znovu finanční déjà vu. Určitě si to pamatujete. Na přelomu let 2008 a 2009 tu nejdřív byly nějaké ty zaoceánské krachy bank, pro připomenutí, kvůli problémům zastavila svou činnost jedna snad z nejtradičnějších amerických bank, Lehman Brothers, založená v roce 1850 a pak přišlo rychle hodně problémů nejen na finančních trzích, ale hlavně v ekonomikách zemí světa. Pro dobro věci asi nemá cenu znovu otevírat staré rány (a s ironií dodávám, že odpůrci splácení řeckých dluhů, jistě budou dobře vědět, o čem je řeč…). A teď je to tu znova. Otázkou je, zda i přes ujišťování nejrůznějších finančních, dohledových a já nevím ještě jakých autorit, se skutečně nebude opakovat finanční krize z let 2008/2009. 
Ronald Reagan Komentář

Opravdové „hvězdné války“. Reagan je zahájil před 40 lety, odhalily zaostalost Sovětů

Před čtyřiceti lety, 23. března 1983, vystoupil tehdejší americký prezident Ronald Reagan v televizním projevu s apelem na vědeckou komunitu ve Spojených státech, aby vyvinula prostředek, který zbaví zemi hrozby jaderného napadení. Výsledkem byl projekt, který se do historie zapsal jako Strategická obranná iniciativa (Strategic Defense Initiative, SDI), případně „hvězdné války“, jak jej Reaganovi kritici začali záhy posměšně nazývat. Ambiciózní protiraketový štít spoléhající do značné míry na zbraně rozmístěné ve vesmíru nakonec zůstal na papíře, přesto výrazně ovlivnil světovou politiku. Stal se jedním z článků řetězce faktorů, které vedly k ukončení studené války za západních, především amerických podmínek.

Více souvisejících

komentář politika Chcípl PES inflace Andrej Babiš Alena Schillerová

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Nabíjecí stanice pro elektromobily

Počet dobíjecích stanic pro elektromobily stoupl o třetinu, v Česku je jich 1364

Počet dobíjecích stanic pro elektrická auta loni v Česku vzrostl o více než 30 procent. V závěru loňského roku stát evidoval 1364 stanic, které byly rozmístěny v celkem 1200 lokalitách. Vyplývá to ze statistik ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). V současnosti je v ČR registrováno kolem 15.000 elektromobilů, další desetitisíce tvoří hybridy.

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Markéta Pekarová Adamová na Tchaj-wanu

Tchajwanská média: Pekarová vystoupí v parlamentu, podepíše prohlášení o legislativní spolupráci

Tchajwanská média si všímají návštěvy předsedkyně české Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové. Agentura CNA vyzdvihuje velikost české delegace, která čítá více než 150 lidí, a připomíná, že se Pekarová Adamová v pondělí setká s prezidentkou ostrova Cchaj Jing-wen. Tchajwanský web Taipei Times uvádí, že šéfka sněmovny během své pětidenní návštěvy Tchaj-wanu podepíše společné prohlášení o legislativní spolupráci a v úterý promluví v tamním parlamentu.

Aktualizováno před 1 hodinou

Česká národní banka

Analytici: ČNB na středečním jednání úrokové sazby nezmění

Bankovní rada České národní banky (ČNB) ponechá i na středečním zasedání základní úrokovou sazbu na sedmi procentech, kde je od loňského června. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK, podle nichž ani únorová obměna dvou členů rady nebude znamenat změnu v jejím postoji. Očekávají, že jediným hlasem volajícím po růstu sazeb zůstane člen rady Tomáš Holub. Možné snížení sazeb členové rady v nedávných rozhovorech v médiích vyloučili.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Češi hlasují v komunálních volbách

O sobotní komunální volby byl zájem, k urnám přišlo 70 procent voličů

K sobotním komunálním volbám, které se uskutečnily ve 33 obcích v Čechách a na Moravě, přišlo v průměru 70 procent voličů. Téměř stoprocentní byla jejich účast v Hradišti na Rokycansku, kde z 37 voličů nepřišel hlasovat pouze jeden. Naopak nejnižší účast byla ve Lhánicích na Třebíčsku, kde odvolilo 46,88 procenta ze 128 voličů, oznámil dnes mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar. Loni v září v celorepublikových obecních volbách dosáhla průměrná účast 46 procent

před 2 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Jak se žije po roce války v Rusku? Obyvatelé sankce příliš nepocítili, odchod západních značek také ne

Západní sankce zasáhly ruské banky, bohaté jednotlivce nebo dovoz technologií. Po roce rozsáhlých omezení, jejichž cílem bylo oslabit válečný fond Moskvy, se ale ekonomický život pro běžné Rusy příliš neliší od toho, který vedli před ruskou invazí na Ukrajinu. Žádná masová nezaměstnanost a propad měny se nekonají. Nejsou tu žádné krachující banky, před kterými se tvoří dlouhé fronty. Nabídka v supermarketech se příliš nezměnila, zahraniční zboží je stále dostupné, nebo jeho místo zaujaly místní ekvivalenty, píše agentura AP.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Demonstrace ve Francii

Shořelá policejní auta, stovky zraněných policistů. Francouzi protestují často a mnohdy tvrdě

Lidé ve Francii nejsou nespokojeni jen s penzijní reformou. Na západě Francie byl těžce zraněn policista během akce, při které shořely dva policejní vozy. Demonstranti útočili na vodní rezervoáry uprostřed stavby. Mají zaručit vodu farmářům během období sucha. Muži zákona často čelí masivní přesile a používají tvrdé donucovací prostředky, za což si už úřady vysloužily kritiku z Rady Evropy. 

před 2 hodinami

změna času, Photo by Saffu

Letní čas 2023? Přišel, kdo přijít neměl. Finanční úspory střídaní času žádné nepřinese, spíše naopak, přesto se pořád „drží jako klíště“

V noci ze soboty na neděli se opět odehrála jedna změna času. Přetočili jsme často už jen pomyslnou ručičku o hodinu dopředu, takže víkend bude o 60 minut kratší. Takovéto umělé zkracování víkendu (a jeho umělé prodlužování na podzim), jak připomíná ekonom Lukáš Kovanda, mělo skončit už loni. 

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Vladimír Putin

Rusko rozmístí v Bělorusku jaderné zbraně, řekl Putin

Rusko rozmístí v sousedním Bělorusku taktické jaderné zbraně. Ve státní televizi to dnes řekl ruský prezident Vladimir Putin s tím, že Moskva s Minskem uzavřela příslušnou dohodu. Podle Putina tím Moskva neporušuje žádná ujednání o nešíření jaderných zbraní a reaguje na oznámení Británie, která chce na Ukrajinu dodávat protitankové náboje z ochuzeného uranu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Cena Twitteru výrazně klesla. Musk jej ohodnotil na 20 miliard dolarů

Miliardář a šéf Twitteru Elon Musk dal zaměstnancům společnosti akciové garance v hodnotě 20 miliard dolarů (440 miliard Kč). To je méně než polovina ze 44 miliard dolarů, kolik za provozovatele sociální sítě loni zaplatil, což dokazuje, jak prudce se hodnota Twitteru od převzetí Muskem snížila. Je ale stále vyšší než hodnota jeho konkurentů. S odkazem na své zdroje a e-mail, který měl Musk rozeslat zaměstnancům, o tom v sobotu napsal web The Information.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

HK: Od vzniku České republiky vzrostl význam vývozu pro tuzemské hospodářství

Od vzniku samostatné České republiky vzrostl význam vývozu pro tuzemské hospodářství. Zatímco v roce 1993 mířilo na export 19,2 procenta veškeré české produkce, v roce 2021 to bylo 33,3 procenta. Vyplývá to z analýzy Hospodářské komory ČR, kterou má ČTK k dispozici. Česko vyváží do 217 zahraničních teritorií, 80 procent vývozu ale míří do zemí Evropské unie.

před 3 hodinami

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová v čele početné delegace navštívila od 22. do 25. března Korejskou republiku.

Pekarová Adamová jednala v Koreji o dodávkách nedostatkových léků a užší meziparlamentní spolupráci

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová navštívila Korejskou republiku. V rámci svého programu jednala s předsedou korejského zákonodárného sboru Kim Jin-pyoem o intenzivnější česko-korejské meziparlamentní spolupráci v oblastech společných zájmů. S korejským premiérem pak diskutovala možnosti dodávek léků, které nyní na českém trhu chybí. Před svým odjezdem na Tchaj-wan předsedkyně Sněmovny ještě slavnostně otevřela honorární konzulát v jihokorejském Pusanu. 

před 4 hodinami

před 7 hodinami

Izraelka odsouzená v SAE za obchodování s drogami k trestu smrti dostala milost

Izraelka Fida Kevanová, která byla za obchodování s drogami ve Spojených arabských emirátech původně odsouzena k trestu smrti, dostala milost a byla propuštěna. Podle agentury Reuters to dnes oznámil izraelský prezident Jicchak Herzog.

Zdroj: ČTK

Další zprávy