Členové Pirátů stojí za nominací Lipavského na ministra zahraničí

Členové Pirátů, kteří odpověděli na dotaz ČTK, míní, že strana by měla trvat na jmenování kandidáta na ministra zahraničí Jana Lipavského. Podle europoslance Mikuláše Peksy je odpovědností předsedy vlády zajistit, aby ministři úřadovali a konali to, pro co občané ve volbách hlasovali.

Prezident Miloš Zeman podle Frekvence 1 na úterním jednání v Lánech doporučil Lipavskému, aby odstoupil z kandidatury na ministra v nové vládě Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN. Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) na twitteru uvedl, že na nominaci kandidátů na ministry se nic nemění. Také předseda Pirátů Ivan Bartoš ČTK sdělil, že za nominací Lipavského stojí. Jde podle něj o kvalitního a kompetentního kandidáta, který reprezentuje i koaliční program vznikající vlády.

Podle Peksy by Piráti na nominaci měli trvat. "Při vší úctě k prezidentskému úřadu soudím, že dle ústavy panu prezidentovi po tom, kdo má být ministrem zahraničí, nic není. Česká republika je parlamentní demokracie a je odpovědností předsedy vlády zajistit, aby ministři úřadovali a konali to, pro co občané ve volbách hlasovali," poznamenal.

"Jestli kvůli tomu pan premiér bude muset podat ústavní žalobu na pana prezidenta, je to z mého pohledu zcela v pořádku a nutné, má-li mít alespoň základní respekt svých koaličních partnerů," dodal Peksa, který byl proti vstupu Pirátů do vlády.

Zeman v polovině listopadu řekl televizi Nova, že předpokládá, že bude vetovat návrh na jednoho ministra nově vznikající vlády. Spekulovalo se o tom, že tím, ke komu je prezident kritický, je právě Lipavský. Bývalý pirátský poslanec se v úterý na opakované otázky novinářů k záležitosti konkrétně nevyjádřil, situaci nekomentoval ani Hrad.

Podle ústavy prezident jmenuje předsedu vlády "a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů". O možnosti vetování návrhu premiéra se ústava nezmiňuje. Předseda KDU-ČSL a kandidát na vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Marian Jurečka řekl, že pokud by Zeman nevyhověl návrhu na jmenování nové vlády, porušil by ústavu, a obratem by proto následovala kompetenční žaloba k Ústavnímu soudu.

"Prezident nemá žádné právo brát si republiku za rukojmí. Už takto zdržuje jmenování legitimní vlády opírající se o jasnou sněmovní většinu. Česká republika je parlamentní, nikoliv prezidentskou demokracií. Premiér Fiala by se měl projevit jako silný a zásadový premiér, který stojí za vládou práva," uvedl místopředseda strany Vojtěch Pikal. Podle něho by Piráti neměli ustupovat z nominace Lipavského.

Místopředseda Pirátů Radek Holomčík nemá informace z úterního jednání, na nominaci Lipavského ale trvá. "Jan Lipavský je dobrý kandidát na ministra zahraničí. Nevidím důvod nominaci měnit. O dalším postupu není potřeba spekulovat," uvedl bývalý pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. Na nominaci trvá i první místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová.

"Jan Lipavský je vhodný a kompetentní kandidát na ministra zahraničních věcí. Vystudoval mezinárodní teritoriální studia. Čtyři roky odváděl skvělou práci jako místopředseda zahraničního výboru a také člen meziparlamentní skupiny přátel. Má za sebou nespočet zahraničních misí a širokou síť kontaktů v diplomatickém prostředí. Nevidím žádný důvod, proč by pan Lipavský nemohl být ministrem," napsal ČTK šéf jihočeských Pirátů Lukáš Kolářík.

Podle něj je možné, že Zeman má výhrady k jinému kandidátovi. "Ústava hovoří jasně a nedává panu Zemanovi žádný manipulační prostor. Pokud na návrh premiéra nejmenuje některého z ministrů, měl by pan Fiala využít všechny možnosti, které má, aby jasně ukázal, že kompetence vybírat ministry své vlády má on," dodal.

Také podle bývalého poslance Františka Navrkala je nutné trvat na nominaci Lipavského. Obsah úterní schůzky se Zemanem nezná. "Pokud by Zeman postupoval v rozporu s ústavou, je namístě iniciovat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu," dodal.

Bývalý poslanec Ondřej Polanský ČTK napsal, že není zatím příliš co komentovat, protože nikdo zatím neudělal žádný krok. "Na tahu je teď prezident a podle jeho (ne)konání se uvidí, jaká bude reakce," sdělil. Bližší informace nemá, čerpá je výhradně z médií.

Související

Více souvisejících

Jan Lipavský Česká pirátská strana

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 47 minutami

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

Fiala nechápe návrh prokurátora ICC. Je to děsivé a nepřijatelné, vzkázal

Premiér Petr Fiala (ODS) označil návrh hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) vydat zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua za děsivý a nepřijatelný. Fiala to v pondělí odpoledne napsal na sociální síti X. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy