Co bude s pandemickou novelou dál? Rozhodne se v úterý

O dalším postupu při projednávání sporné novely pandemického zákona, kterou ve čtvrtek zamítl Senát, by mělo být jasno v úterý. Na dotaz ČTK to dnes řekla předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). O projednávání předlohy s ní dnes jednali šéfové koaličních poslaneckých klubů.

Ke konečnému závěru nedospěli, řekl ČTK předseda klubu KDU-ČSL Marek Výborný. K otázce, kterou budou konzultovat i s předsedy koaličních stran, se chtějí vrátit pravděpodobně v pondělí a o den později návrh předložit sněmovnímu grémiu.

Předsedové klubů pětikoalice dnes probrali varianty, které přicházejí v úvahu. "Nedošli jsme k finálnímu závěru,“ řekl ČTK Výborný. Na žádost klubů prověří legislativní odbor Sněmovny, zda jsou jednotlivé alternativy v souladu s jednacím řádem. Koaliční kluby se podle Výborného rozhodnou o dalším postupu pravděpodobně v pondělí a návrh předloží v úterý grémiu komory.

Ministerstvo zdravotnictví podle mluvčího Ondřeje Jakoba předpokládá, že poslanci Senát přehlasují. "Potom bude možné vyhlásit pandemickou pohotovost, pravděpodobně na první dva týdny března. Potom podle situace," řekl ČTK Jakob. Není podle něj možné prodloužit pandemickou pohotovost za 28. únor podle zákona, který k tomuto datu beze změny skončí. Pro přehlasování Senátu je nutných 101 hlasů, koalice jich má při kompletní účasti 108.

Výborný doplnil, že koaliční strany k věci nyní přistupují s maximální odpovědností. "Víme, že ten zákon projednat musíme, proto jsme se ráno radili, jak postupovat,“ řekl. Poukázal na to, že příští pátek začne Sněmovna projednávat státní rozpočet na letošní rok a koalice nechce jeho projednávání ohrozit. Zdůraznil však, že Sněmovna musí rozhodnout do konce února, kdy účinnost pandemického zákona bez novely skončí.

Pro zákony vrácené Senátem platí lhůta deset dní, než je poslanci můžou projednat. Jak ale potvrdila předsedkyně Sněmovny, u zákonů v režimu legislativní nouze, což platí i pro pandemickou novelu, tato lhůta neplatí. Nejbližší schůze Sněmovny začne v úterý odpoledne.

Novela především rozšiřuje možnosti vydávání protikoronavirových opatření a prodlužuje rovněž účinnost zákona z konce února na konec listopadu. Senátoři ale i její další kritici poukazují na možnou protiústavnost některých ustanovení a kritizovali právě zrychlené schvalování ve stavu legislativní nouze. Stav legislativní nouze umožňuje ve Sněmovně projednat a schválit zákon třeba i během jednoho dne včetně případných pozměňovacích návrhů.

Jednání Sněmovny o předloze na začátku února trvalo víc než 35 hodin. Důvodem byly rozsáhlé projevy poslanců SPD, kteří se snažili přijetí novely zabránit. Situace se bude zřejmě opakovat. "SPD bude opět tvrdě obstruovat pandemický zákon, který se vrací ze Senátu do Sněmovny. Senát pandemický zákon po velkém vytrvalém tlaku SPD zamítl. Plně se potvrdilo tvrzení SPD, které jako jediné tento zákon vládní pětikoalice ve Sněmovně obstruovalo, že je pandemický zákon zmetek a je ho potřeba zrušit," sdělil dnes ČTK předseda SPD Tomio Okamura.

Související

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023) Komentář

Nejhorší masová vražda v dějinách ČR bude mít dohru. Přístup k dezinformacím se úplně změní

Čtvrteční tragická událost na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze může v české společnosti řadu věcí změnit, nemusí ale změnit vůbec nic. Masový vrah, chcete-li terorista, sebral život čtrnácti nevinným lidem, většinou vysokoškolským studentům či pedagogům. Prakticky okamžitě se vyrojily „zaručené zprávy“ o tom, že šlo o ukrajinského studenta, nebo že vláda maskuje své vlastní nekalé jednání. 

Více souvisejících

zákony Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Co bude s Pásmem Gazy dál? Hamás dohodu odsouhlasil, teď záleží na Izraeli

Palestinská militantní skupina Hamás oznámila, že její delegace, účastnící se jednání o příměří v Pásmu Gazy v Káhiře, odcestovala do Kataru. Hamás zdůraznil, že další vývoj záleží na Izraeli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy