Další kulturní instituce žádají Babiše, ať nemění ministra kultury

Další instituce se přidaly k apelu na premiéra Andreje Babiše (ANO), aby nečinil změny na postu ministra kultury. K otevřenému dopisu Českého střediska Mezinárodního divadelního ústavu (ITI), zastřešujícího 14 organizací, se přes víkend přidaly třeba Svaz českých knihkupců a nakladatelů nebo Česká asociace festivalů.

Prezidentka Českého střediska ITI Yvona Kreuzmannová dnes Babišovi zaslala nový dopis, v němž ho žádá o "zvážení alarmující situace".

V podvečer se proti výměně ministra kultury ozvala i výzva Za kreativní Česko s více než 600 signatáři napříč podnikatelskou, neziskovou i veřejnou sférou. Podporuje, aby Česko přibližně osm miliard korun z Národního plánu obnovy, které by mohlo získat, použilo na rozvoj kulturních a kreativních průmyslů. Míní, že výměnou ministra by byla finalizace nejen tohoto strategického materiálu ohrožena. "Chceme, aby současný ministr kultury dokončil rozpracovanou agendu, která je jedním z velkých milníků pro celý sektor posledních 30 let," stojí v prohlášení výzvy, kterou ČTK zaslala Lucie Ševčíková.

Současný ministr kultury Lubomír Zaorálek dostal nabídku vystřídat dnes odvolaného ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Pokud nabídku přijme, nahradí ho v čele resortu kultury poslanec ČSSD a náchodský starosta Jan Birke. Předseda sociální demokracie Jan Hamáček dnes uvedl, že Zaorálek se rozhoduje, zda se funkce ministra zahraničí ujme.

S navrhovanou změnou nesouhlasí Unie zaměstnavatelských svazů ČR. Resort kultury podle ní v Zaorálkovi získal politicky i manažersky zkušenou osobu. "Což se projevilo v posunu řešení mnoho let odkládaných témat, která je ovšem nyní třeba dokončit," upozornila unie v tiskové zprávě. Obává se, že příchodem nového ministra, ať jím bude kdokoli, budou práce na koncepčních materiálech na půl roku pozastaveny. Nejméně stejnou dobu bude trvat, než se s resortem seznámí ministr vzešlý z podzimních voleb a bude připraven na přerušenou práci navázat, obává se Unie zaměstnavatelských svazů.

Možného Zaorálkova odchodu se obává i Český národní komitét Mezinárodní rady památek a sídel (ICOMOS). "Poslanecká sněmovna projednává ve velmi nepřehledném režimu pozměňovacích návrhů nový stavební zákon, který má potenciál výrazně oslabit ochranu hmotného kulturního dědictví, zejména památek zapsaných na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Současný ministr kultury v Poslanecké sněmovně fundovaně obhajuje zájmy ochrany kulturního dědictví," uvedla dnes organizace v tiskové zprávě.

"Situace kolem avizovaných změn ve vedení ministerstva kultury (MK) kulturní veřejnost silně znepokojuje. Kontinuita více než roční práce řady profesních organizací, které s MK dosud intenzivně komunikovaly, je ohrožená," napsali dnes v novém dopise premiérovi instituce zaštítěné zejména divadelníky. Dnes se s k nim přidala i Rada galerií ČR, která sdružuje přes tři desítky galerií především zřizovaných kraji či městy, zástupci České obce hudební, České komory tanečních oborů, sdružení Nová síť či Sdružení výtvarných kritiků a teoretiků.

Ve víkendovém dopise adresovaném také předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi uvedli, že výměna na posledních pár měsíců tohoto volebního období nemůže otočit kormidlem zahraniční politiky, ale může dokonat "devastaci kultury". "Apelujeme proto na Vás, pane premiére, i na vedení ČSSD, aby nedopustilo takový krok," napsali Babišovi.

Hamáčka oslovila o víkendu i Asociace nezávislých divadel. "Apelujeme na Vás, aby ČSSD pod Vaším vedením nebyla stranou, která dá takto razantně najevo, že kultura je na chvostu jejího zájmu. Apelujeme na Vás, abyste půl roku před volbami byl vůči kultuře zodpovědný," píše asociace. Podle ní jakýkoliv nový ministr nebude v této lhůtě schopný účinně převzít veškerou rozpracovanou agendu.

Související

Jakub Kulhánek

Novým ministrem zahraničí se má stát Kulhánek. Zaorálek zůstává ve funkci

Lubomír Zaorálek (ČSSD) zůstane ministrem kultury. Na jeho přání o tom dnes večer rozhodlo grémium strany. Na pozici ministra zahraničí sociální demokracie navrhne náměstka ministra vnitra Jakuba Kulhánka. Po jednání užšího vedení strany o tom informoval novináře ve Sněmovně statutární místopředseda ČSSD Roman Onderka.

Více souvisejících

Lubomír Zaorálek Ministerstvo kultury kultura Andrej Babiš

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Alena Schillerová a Andrej Babiš

Rozpočet je vyčerpaný, Babiš by stále rozdával. Kdy dojdou státu peníze?

Lídr stále extrémnější populistické politické opozice k současné vládě v českém Parlamentu, na Slovensku soudem uznaný agent komunistické Státní bezpečnosti s krycím jménem Bureš, Andrej Babiš tvrdí, jak jste se mohli i na našich stránkách přesvědčit, že za jeho vlády se snížil dluh na 30 procent a že on předal zemi se šestým nejmenším dluhem (v celé EU). A že prý není pravda, co si vymyslela nynější vláda, že hrozí bankrot. Prý toho Fialovi lidé využili, aby lidem vzali peníze. Tak jo. V online diskusi by přišel jistě i výraz OMG (Pane Bože!).

včera

včera

včera

Snímky z 8. června 2023 ukazují letecký pohled na požár u řeky West Kiskatinaw, která se nachází 10 km (6 mil) východně od Tumbler Ridge v Kanadě. Na západě země stále hoří desítky požárů: 62 v Albertě, 76 v nejzápadněji v Britské Kolumbii a 24 v Saskatchewanu. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM + VIDEO: Kanadské apokalyptické inferno. Vrtulník ukázal něco, co nikdo nikdy nechce zažít

Vrtulník proletěl přímo kolem zuřícího lesního požáru v Britské Kolumbii. Požár poblíž městečka Tumbler Ridge nevykazuje žádné známky ústupu a očekává se, že jeho intenzita bude dále narůstat. Kanada v posledních týdnech trpí akutními lesními požáry po celé zemi. Část kouře se snesla i do Spojených států, kde zahalila města jako New York do smogu. Informuje The Independent.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Scholz si chce opět volat s Putinem. Letos spolu ještě nemluvili

Německý kancléř Olaf Scholz se opět chystá telefonicky spojit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Neřekl však, kdy se má rozhovor obou státníků uskutečnit. Politici spolu naposledy mluvili na konci loňského roku, tedy už v průběhu ruské invaze na Ukrajinu. 

včera

Shannen Dohertyová

Shannen Doherty: Rakovina zasáhla už i mozek

Americká dvaapadesátiletá herečka Shannen Dohertyová známá jako Brenda Walshová z ikonického seriálu Beverly Hills 90210, v úterý oznámila na sociální síti, že její boj s rakovinou prsu, který trvá už od roku 2015, postoupil do fáze metastáz v mozku. Informaci zveřejnila CNN.

včera

Švédsko

Rasová politika, která inspirovala nacistické Německo. Švédové od 30. let sterilizovali desítky tisíc lidí

Server Euronews během týdne přinesl nepříjemné informace o poměrně nedávné švédské historii. V letech 1934-1976 země zavedla plán, který se opíral o poznatky rasové biologie. Jeho podstatou bylo zbavit se určitého typu lidí – těch „slabších“. Švédské ústavy pro výzkum rasové genetiky byly v roce 1927 dokonce inspirací pro Německo, které si toho roku založilo svůj vlastní. Neslavnou korunu nasadil takovéto politice Adolf Hitler ve 30. a 40. letech, kdy jeho rasová „politika“ – lépe řečeno nenávist – zabila miliony nevinných osob z řad národů nacisty považovaných za méněcenné. 

včera

Lidická tragédie je podle Pavla symbolem, který je stále aktuální

Lidická tragédie je podle prezidenta Petra Pavla symbolem, který je stále aktuální. I dnes je po světě množství konfliktů, při nichž umírá civilní obyvatelstvo, upozornil Pavel v Lidicích na Kladensku při dnešním pietním aktu k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí.

Zdroj: ČTK

Další zprávy