Dotace pro Agrofert: SZIF nezjistil střet zájmů Babiše, senátor Nytra se diví

Státní zemědělský a intervenční fond (SZIF) podle svého ředitele Martina Šebestyána trvá na tom, že v případě dotací pro holding Agrofert nebyl zjištěn střet zájmů jeho původního majitele a premiéra Andreje Babiše (ANO). Šebestyán to dnes řekl novinářům s tím, že o tom informoval senátní komisi pro posouzení unijních auditů EK, které se Agrofertu a Babiše týkají. Proplácení dotací pro Agrofert je nicméně nadále pozastaveno, dodal.

"Krátce jsem je (senátory) seznámil s naší pozicí a (s tím), proč dále vlastně držíme ten názor, že jsem neshledali střet zájmů, který by se týkal pana premiéra, potažmo holdingu Agrofert," uvedl Šebestyán. "Hlavním argumentem je, že SZIF neproplácí žádné prostředky podle rozpočtových pravidel. Proto se ho nemůže týkat střet zájmů," sdělil. Toto stanovisko je podle Šebestyána i v odpovědi na neveřejný návrh auditu zemědělských dotací, která byla odeslána do Bruselu 16. září.

Předseda senátní komise Zdeněk Nytra (za ODS) označil za překvapivé, že se podle fondu na dotace jím poskytnuté nevztahuje zákon o střetu zájmů. "Budeme navrhovat, aby se to upravilo. Jestliže prostředky protékají přes tento fond a de facto jdou mimo rozpočtová pravidla. Tak to podle našich předběžných závěrů není v pořádku," uvedl Nytra.

Proplácení dotací Agrofertu bylo pozastaveno od února 2017, kdy Babiš firmu do vložil svěřenských fondů. Agrofertu bylo ze SZIF od roku 2012 do konce letošního dubna vyplaceno zhruba 6,52 miliardy korun.

Obnovení proplácení závisí podle Šebestyána na Evropské komisi. "Až získáme nějaké ujištění, které by nemělo dopad na naše rozpočty, případně na nějaké korekce ze strany EU vůči ČR," řekl. "Teď si vyjasňujeme další otázky vyloučení či nevyloučení plateb, jak by ty finanční postupy ze strany Evropské komise vypadaly, pokud nebude ukončen ten audit. Myslím, že to minimálně ještě několik týdnů bude trvat," dodal.

Zemědělský audit by mohl být podle Šebestyána veřejný až poté, co bude vyhotovena jeho finální podoba. Předběžný návrh nemá být poskytnut třetím stranám a tedy ani Senátu, uvedl šéf SZIF s poukazem na jednání s unijními orgány.

Kvůli zemědělskému auditu přestal SZIF vyplácet dotace i podnikům rodiny ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD), a to od srpna loňského roku.

Související

Agrofert

Nové informace o kauze inovativní linky na toasty. Už se ví, co policie zabavila

Policie v případu dotace na inovační linku na výrobu toastového chleba zajistila pět nemovitostí Pekárny Zelená louka, která spadá pod firmu Penam. Informovala o tom Česká televize. Nemovitosti mají hodnotu 98 a půl milionu korun. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) v pátek oznámila, že v případu obvinila jednu právnickou a dvě fyzické osoby.
Agrofert

Padlo obvinění v kauze inovativní linky na toasty. Kvůli Babišovi ji řeší i Politico

Dokonce i prestižní web Politico zaujala další česká dotační kauza. Důvod? Týká se firmy ze svěřenských fondů bývalého českého premiéra Andreje Babiš (ANO). Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) v pátek oznámila, že obvinila jednu právnickou a dvě fyzické osoby v případu dotace na inovační linku na výrobu toastového chleba.

Více souvisejících

Agrofert dotace Andrej Babiš Státní zemědělský investiční fond (SZIF) Zdeněk Nytra (ODS) Senát ČR

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy