Eutanazie už nebude v ČR vraždou? Poslanci znovu předloží kontroverzní zákon

Návrh zákona o eutanazii chtějí autoři předložit Sněmovně na přelomu února a března příštího roku. Proti opětovné snaze uzákonit usmrcení pacienta lékařem už se zvedla i kritika, jednotný názor nemají ani lékaři. Poslanci z řad ANO a Pirátů, kteří se na návrhu podílejí, o něm dnes informovali na tiskové konferenci ve Sněmovně.

Zdravotnictví
doporučujeme

Ve většině zemí je eutanazie nezákonná, první ji legalizovalo v roce 2002 Nizozemsko.

Podle hlavní autorky zákona, poslankyně ANO Věry Procházkové, zatím není jasné, jestli zákon ve Sněmovně získá podporu. "Poslanci ho zatím neviděli," řekla na dotaz ČTK. Poslanci ho chtějí předložit také odborníkům, jejich připomínky údajně zapracují.

"Zákon tvoříme pro zlomek lidí, ale chci se vyvarovat situace, kterou jsem zažila se svou maminkou. Ta se úmyslně předávkovala morfinem v konečném stádiu nemoci a já se s ní nemohla důstojně a v klidu rozloučit," uvedla Procházková. Podle poslance Milana Brázdila (ANO) nesmí být žádný lékař do provedení eutanazie nucen, stačit budou podle něj pro ČR tak dva nebo tři.

Spolu s uzákoněním eutanazie by se podle autorů měla rozvíjet paliativní péče o umírající, která se věnuje mírnění bolesti, ale i psychologické práci s rodinou i umírajícím. Česká právní úprava by také podle návrhu měla umožnit eutanazii jen obyvatelům ČR nebo cizincům s trvalým pobytem, aby se země vyhnula "turismu za smrtí".

"Pacient může učinit svou žádost pouze na základě všech informací o možnostech, které má. Nesmí být při svém rozhodování pod finančním tlakem ani tlakem žádné zájmové skupiny," dodal poslanec Lukáš Bartoň (Piráti). Právně musí být podle autorů považována eutanazie za přirozenou smrt, aby nebyly ohroženy majetkoprávní vztahy jako závěť nebo pojištění.

Poslední podobný návrh vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL odmítla v roce 2016. Předloha počítala s tím, že by možnost eutanazie měli mít lidé jen v beznadějném stavu, žádost by posuzovala komise. Sněmovna podobnou úpravu zamítla už v roce 2008.

Kritické hlasy se ozvaly z řad lékařů, ale i poskytovatelů hospicové péče, kteří jsou často navázáni na některou z církví. Zkušenosti z Nizozemska podle některých ukazují, že žádosti jsou posuzované čím dál benevolentněji a asistovaná úmrtí tvoří nezanedbatelný podíl.

Poslankyně Procházková dříve k zákonu uvedla, že nejlepší by bylo, kdyby eutanazie probíhala v hospici nebo mobilním hospici, tedy u pacienta doma za přítomnosti jeho pracovníků. Ti to ale odmítají, podle lékařů by neměla být prováděna ani v nemocnicích.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Klaus dostal pokutu 10.000 korun za nenošení roušky

28.01.2021 13:43 Bývalý prezident Václav Klaus dostal od pražské hygienické stanice pokutu 10.000 korun za říjnové…

Schillerová se ve Sněmovně postavila proti odškodňovacímu zákonu

28.01.2021 11:36 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) podpořil dnes před poslanci zavedení korespondenční volby…

Blatný svou funkci nezvládá, odcházejí mu odborníci, varuje opozice

28.01.2021 11:21 Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) svou funkci nezvládá, není krizovým manažerem. Jeho…

Co stojí za korupcí v Česku? TIC rozkryla hlavní body

28.01.2021 10:32 Hlavní příčiny propadu Česka v indexu vnímání korupce jsou podle české pobočky organizace…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama