Expremiér Nečas slaví 55. narozeniny. Co jste o něm nevěděli?

Bývalý premiér a předseda Občanské demokratické strany (ODS) Petr Nečas, který se narodil 19. listopadu 1964, dlouho patřil k politikům, jimž se vyhýbaly skandály. Zásadní změnu přinesl skandál kolem jeho spolupracovnice a nynější manželky Jany Nečasové (dříve Nagyové), který ho stál nejen postavení v čele vlády, ale přinesl mu i policejní stíhání.

Nečas se narodil v Uherském Hradišti. Vystudoval fyziku na Univerzitě J. E. Purkyně (dnešní Masarykova univerzita) v Brně. V roce 1988 zde získal doktorát a v letech 1988 až 1992 pracoval jako výzkumný a vývojový pracovník v Tesle Rožnov.

V roce 1991 vstoupil do ODS a záhy byl zvolen předsedou oblastní rady strany ve Vsetíně. V roce 1992 byl poprvé zvolen do Poslanecké sněmovny, místo ve Sněmovně si udržel v dalších volbách a poslancem byl až do roku 2013.

V roce 1999 byl poprvé zvolen místopředsedou ODS, když na kongresu tvrdě zkritizoval tehdejší "nepolitickou politiku", tedy občanská hnutí nespokojená s politickou situací. Ve vedení ODS se Nečas udržel i po odchodu její stěžejní postavy Václava Klause v roce 2002 a nástupu nového předsedy Mirka Topolánka, v letech 2004 až 2006 byl prvním místopředsedou strany. V obou Topolánkových vládách (2006-09) získal místo vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí.

Nečasova politická kariéra nabrala obrátky před volbami v roce 2010, kdy narychlo nahradil Topolánka na pozici volebního lídra ODS. Ve volbách sice Nečasem vedená ODS nezvítězila, druhé místo a nízký koaliční potenciál vítězné ČSSD vedené Jiřím Paroubkem však umožnily vznik pravicové vládní koalice s Nečasem v čele.

Tříleté Nečasovo působení v čele kabinetu ukončila v roce 2013 kauza kolem šéfky jeho kabinetu, a v té době také již partnerky, Jany Nagyové. Nečas kvůli vyšetřování své partnerky v kauze kolem možného zneužívání Vojenského zpravodajství a údajného podplacení exposlanců ODS, kteří se vzdali mandátu a přijali místa ve firmách se státní účastí, 17. června podal demisi. Ve stejný den rezignoval i na funkci předsedy ODS. V roce 2014 ho policie obvinila v kauze "trafik" pro exposlance z uplácení. V kauze zneužití Vojenského zpravodajství dostala Nečasová tříletou podmínku a desetiletý zákaz působení ve vedoucích funkcích státní správy. Nečasová čelí také obvinění v kauze krácení daní, v kauze vyzrazení utajované zprávy BIS ji soud nepravomocně zprostil obžaloby.

Nečas se během studií oženil, s dnes již bývalou manželkou Radkou má syny Ondřeje a Tomáše a dcery Terezu a Marii. Rozvedl se v roce 2013 a krátce poté se znovu oženil s Nagyovou. Po odchodu z politiky se stal společníkem ve firmě NESTAC Consulting, působí na akademii CEVRO a podle některých informací navázal spolupráci s majitelem finanční skupiny SPGroup Pavlem Sehnalem. Byl také členem poradní rady Institutu Nové hedvábné stezky.

Související

Petr Nečas u soudu v kauze Nagygate

Nečas, Nagyová a Boček jsou vinní v kauze trafik pro poslance ODS, rozhodl soud

Soud dnes v rámci kauzy tzv. trafik pro poslance ODS vynesl verdikt týkající se bývalého premiéra Petra Nečase (ODS). Nečasovi udělil podmíněný trest v délce 2,5 roku a peněžitý trest ve výši milionu korun. Jeho manželka Jana (dříve Nagyová) a spoluobžalovaný bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček byli odsouzeni k dvouletým podmíněným trestům a pokutě ve výši 300 000 korun. Verdikt není pravomocný.

Více souvisejících

Petr Nečas

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy