Finanční správa nevyplatila kompenzační bonus u desítek tisíc žádostí

Finanční správa nevyplatila příspěvek, tzv. kompenzační bonus, osobám samostatně výdělečně činným, společníkům malých firem a lidí pracujících v případě desetitisíců žádostí. Celkem správa eviduje za jarní i podzimní období 1,7 milionu žádostí. Vyplývá to z dat, která dnes na dotaz ČTK poskytla finanční správa.

Přímo správa nevyhověla za jarní i podzimní období 73 žádostem o příspěvek, tzv. kompenzační bonus. Rovněž nebyl příspěvek vyplacen za jarní období v případě zhruba 86.000 žádostí, které finanční úřady zaevidovaly, ale například kvůli chybnému vyplnění, zpětvzetí žádosti nebo opravě je již dále nezpracovávají.

V případě podzimní uzávěry ekonomiky kvůli dopadům koronaviru správa eviduje takových žádostí zhruba 185.000. Označuje je jako "neidentifikováno bonusové období". Jejich počet ale bude s jejich postupným zpracováváním a prověřováním podle Lukáše Heřtuse z tiskového oddělení finanční správy ještě klesat. "Může se rovněž jednat o žádosti, které nebyly kladně vyřízeny na základě výsledků daňového řízení vedeného se žadateli, nebo o případy, kdy byly žádosti podány po termínu," dodal. Detailnější analýzu odmítnutých žádostí například kvůli neexistenci provozovny nebo nesplnění podmínky bezdlužnosti podle něj správa nemá k dispozici.

V rámci příspěvku za jarní vlnu pandemie správa obdržela od OSVČ a společníků malých firem přes milion žádostí a vyplatila zhruba 21,9 miliardy korun. Zároveň správa také vyřídila 10.182 žádostí a vyplatila 138,9 milionu korun v případě příspěvku zaměstnancům pracujícím na dohodu, kteří byli postiženi dopady jarní vlny pandemie koronaviru. V rámci podzimního bonusu pro OSVČ a společníky malých s.r.o správa do pondělka vyřídla 423.048 žádostí za 3,7 miliardy korun.

Podnikatelé žádají o bonus za každé období zvlášť, tedy jeden podnikatel může na finanční úřad podat více žádostí. Žádosti za jarní období bylo možné podat do 7. srpna. V rámci podzimního příspěvku je první období pro vyplácení tzv. kompenzačního bonusu od 5. října do 4. listopadu, druhé od 5. listopadu do 21. listopadu, třetí od 22. listopadu do 13. prosince, čtvrté od 14. do 24. prosince a páté od 25. prosince do 23. ledna. Další období díky prodloužení nouzového stavu přibylo. Žádost je možné podávat až do dvou měsíců po skončení příslušného bonusového období. Nárok na kompenzační bonus činí 500 korun denně.

Finanční správa dosud také podala 103 trestních oznámení v souvislosti s pokusy o zneužití vyplácení příspěvku. Škodu vyčíslila na 57 milionů korun. Zároveň správa vyzvala k vrácení příspěvku nebo eviduje dobrovolné vrácení v 9775 případech za 196 milionů korun. Z toho již 184 milionů korun dostala zpět.

"Finanční správa eviduje snahu různých osob a lze říci i organizovaných skupin, které se snažily a stále snaží využít tíživého stavu podnikatelů, kterým jsou bonusy vypláceny. Finanční správa má nastavené kontrolní nástroje, které využívá při "vyplácení" jakýchkoliv prostředků. Patří mezi ně například nadměrné odpočty i přeplatky. Tyto kontrolní mechanismy jsou využity i při vyplácení kompenzačních bonusů a na jejich základě dochází k detekování rizikových případů a k následnému podávání trestních oznámení," uvedl Heřtus.

Finanční správa také upozornila, že je třeba od pokusů o úmyslné podvodné jednání odlišit podání žadatelů učiněná nesprávně z neznalosti, ve spěchu nebo stresu.

Příspěvek je spravován jako daň podle daňového řádu a finanční správa podává zpravidla trestní oznámení na vylákání daňové výhody.

Související

Dvouletý Martínek trpí AADC syndromem.

Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude

Téměř 150 milionů se vybralo na nákladnou léčbu dvouletého Martínka, jemuž byl diagnostikován vzácný AADC syndrom. Pomoci by měla genová terapie, kterou však zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit. Rodina bude mít získané prostředky k dispozici v celé výši, příjem ze sbírky totiž nepodléhá zdanění. 

Více souvisejících

finanční správa osvč

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

D1 stojí už hodiny kvůli hromadné nehodě kamionů. Jeden člověk zemřel

Hromadná nehoda kamionů komplikuje už od půlnoci z úterý na středu provoz na páteřní české dálnici D1. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému, havárii nepřežila jedna osoba. Další dva lidé utrpěli zranění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy