ANALÝZA | Analýza Pirátů: Firmy z holdingu Agrofert získaly na dotacích za tři roky přes 20 miliard

Firmy z holdingu Agrofert dostaly od konce roku 2017 do začátku letošního prosince na dotacích či veřejných zakázkách 20,21 miliard korun. Zjistili to protikorupční analytici Pirátů. Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek dnes také na tiskové konferenci ve Sněmovně řekl, že zdokumentovali 28 případů analogických k případu tzv. Čapího hnízda, kdy firmy z Agrofertu získaly dotace pro malé a střední podniky.

"Naši protikorupční analytici dali dohromady data za poslední dva roky od roku 2018 a spočítali, jaká je celková výše nelegálně vyplacených dotací a veřejných zakázek ve prospěch společností z holdingu Agrofert," řekl předseda pirátského poslaneckého klubu. Analytici podle něj dospěli k číslu 20,21 miliardy korun. V částce jsou podle Michálka obsaženy například dotace Státního zemědělského intervenčního fondu, dotace ministerstva zemědělství nebo veřejné zakázky například v Lesech ČR pro společnost Uniles.

Čekáme, až ANO zatočí s korupcí, jak slibovalo. Místo toho si premiérův Agrofert od roku 2017 ukousl přes 20 miliard. Náš tým identifikoval 28 případů, kdy společnosti z holdingu pobíraly dotace pro malé a střední podniky, ačkoliv nesplňovaly podmínky. https://t.co/PFxFCQ610a pic.twitter.com/O9a44XQtH8

— Piráti (@PiratskaStrana) December 10, 2020

Pirátský analytik Janusz Konieczny ČTK řekl, že holding Agrofert získal 20,21 miliardy korun na dotacích a veřejných zakázkách od 6. prosince 2017, kdy se Andrej Babiš (ANO) stal předsedou vlády, do 6. prosince 2020. Největší částku podle něj tvoří veřejné zakázky pro firmu Uniles od státního podniku Lesy ČR a pro firmy Preol a Primagra od společnosti Čepro, kterou vlastní ministerstvo financí.

Podle Michálka také analytici nalezli 28 analogických případů k tzv. Čapímu hnízdu, která měla údajně nepovoleně čerpat padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. V kauze je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Mayerová.

Michálek řekl, že 28 firem z holdingu Agrofert v minulosti neoprávněně čerpalo podporu z programu Podpůrného garančního rolnického a lesnického fondu ministerstva zemědělství, který je určen pro malé a střední podniky. V dopise proto vyzval ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD), aby ministerstvo tyto peníze zpětně vymáhalo.

V dopise například uvedl firmu Sady CZ, která se součástí Agrofertu stala v roce 2010. O sedm let později jí ministerstvo zemědělství předělilo dotaci 2,1 milionu korun. Celkem 28 firem podle dopisu Tomanovi dostalo dotace za asi 15,9 milionu korun.

"K sestavení výčtu neoprávněných přidělení dotací jsme přitom postupovali velmi ohleduplně a tolerantně, například jsme uvedli pouze ty podniky, kde se přidělení dotací uskutečnilo až po 25. červnu 2014, kdy Evropská komise aktualizovala definici malých a středních podniků," uvedl Michálek.

Holding Agrofert vlastnil Babiš, později ho převedl do svěřeneckých fondů. Podle kritiků má i nadále na chod holdingu vliv, má z něj zisk, a je tak ve střetu zájmů. Záležitost prošetřuje audit Evropské komise. Podle europoslanců jeho konečná zpráva potvrdí střet zájmů českého premiéra. Babiš ale střet zájmů odmítá, holding podle svého vyjádření neovládá a neřídí.

Související

Jana Nagyová a Andrej Babiš u soudu v kauze Čapí hnízdo.

Expremiér Babiš byl opět zproštěn obžaloby v kauze Čapí hnízdo

Pražský městský soud i podruhé zprostil expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou obžaloby v kauze Čapí hnízdo. Hlavní líčení při opakovaném projednávání rozsudku trvalo jen jeden den. Babiš si rozhodnutí soudu osobně nevyslechl, síň opustil po pronesení závěrečné řeči. 

Více souvisejících

Agrofert dotace Andrej Babiš Jakub Michálek (Pirátská strana)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

4 podivuhodné evropské stavby, které v průvodcích nenajdete

Turistické brožury a příručky jsou skvělými pomocníky, když jste v novém městě poprvé. Pokud se ale na místo vracíte opakovaně, často Vám již novou inspiraci pro zajímavou procházku nenabídnou. Pojďme se společně podívat na místa neprávem opomíjená.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 9 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

Rusové dál spojují Ukrajince s terorem u Moskvy. Nesmyslná propaganda, zní z Bílého domu

Rusové ve čtvrtek prohlásili, že pachatelé teroristického útoku v koncertní síni Crocus City Hall u Moskvy dostali finanční podporu z Ukrajiny, přičemž mělo dojít k zadržení osoby podezřelé z toho, že pomáhala s financováním teroristů. Bílý dům označil vyjádření ruských představitelů za nesmyslnou propagandu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy