Hamáček věří, že poslanci podpoří návrh zákona o odškodnění kvůli Vrběticím

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) věří, že poslanci podpoří návrh zákona o odškodnění za výbuchy muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku. Výhrady, které k návrhu zaznívají z ministerstev financí a obrany, ho nepřekvapily. Ministr to řekl novinářům po dnešním jednání se starosty obcí z okolí Vlachovic, pod které Vrbětice patří. Sklady tam vybuchly před sedmi lety.

Kabinet asi poslanecký návrh zákona odmítne. Zamítnutí podle předkládací zprávy doporučil Úřad vlády podle stanovisek ministerstev financí a obrany. Ministerstva vnitra a spravedlnosti naopak zákon podpořila, ministerstva práce a sociálních věcí, zemědělství a pro místní rozvoj se k předloze postavila neutrálně. Podle Hamáčka má však návrh širokou podporu mezi poslanci. "Věřím, že poté, co dnes bude projednán ve vládě, tak dorazí do Poslanecké sněmovny a pak je úkolem nás v Poslanecké sněmovně najít termín tak, aby mohl být schválen," uvedl ministr.

Zákon počítá s odškodněním ve výši zhruba 660 milionů korun za omezení po výbuchu muničních skladů, které by bylo rozděleno mezi Zlínský kraj, Bohuslavice nad Vláří, Haluzice, Lipovou, Vlachovice a Slavičín a jeho obyvatele. Normu předložila skupina poslanců ze všech frakcí vyjma SPD a KDU-ČSL v čele s Hamáčkem a předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO). Hamáček je přesvědčený, že částka je adekvátní.

Poslankyně Alena Gajdůšková (ČSSD) doufá, že pokud vláda zákon nepodpoří, dá alespoň neutrální stanovisko. Ať se vláda vysloví jakkoliv, návrh podle ní ve Sněmovně projednán bude. "Určitě se pokusíme zařadit ho ještě na tuto schůzi, případně vyvoláme jednání mimořádné schůze Sněmovny, tak aby zákon schválen byl," řekla Gajdůšková. Odškodnění by podle ní mělo být vyplaceno od 1. ledna 2022.

Podle europoslance a advokáta čtyř postižených obcí Stanislava Polčák (STAN) starostové z dotčeného regionu s konstrukcí zákona souhlasí. Postoj ministerstva obrany a financí kritizuje. "Ministerstvo obrany bylo vlastníkem, který odpovídal za řádný provoz areálu," řekl Polčák. Ministerstvo financí kritizoval za to, že za celou dobu šesti let trvajícího zásahu vyplatilo evakuovaným lidem pouze 3000 korun. "Pokud toto ministerstvo pokládá za adekvátní reakci státu, tak my se s tímto nemůžeme ztotožnit," uvedl Polčák.

Areál bývalých skladů zabírá plochu přes 346 hektarů, přičemž zhruba dvě třetiny pozemků už v něm vlastní státní Vojenské lesy a statky (VLS). Z rozhodnutí vlády by měly VLS získat všechny pozemky v areálu, plánují na nich hospodařit. Výbuchy ale zasáhly i stovky hektarů pozemků mimo areál.

Jeden sklad ve Vrběticích explodoval v říjnu 2014, druhý v prosinci téhož roku. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Oba vybuchlé sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group, v době explozí areál spravoval státní podnik Vojenský technický ústav. České bezpečnostní složky mají podezření, že do ničivého výbuchu muničního areálu byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby, což před nedávnem vyvolalo diplomatickou roztržku s Ruskem. Rusko obvinění odmítá.

Náměstek českého ministra zahraničí Martin Smolek koncem června předal ruskému velvyslanci v ČR Alexandru Zmejevskému diplomatickou nótu, která uplatňuje mezinárodněprávní odpovědnost Ruska za jeho zapojení do explozí z roku 2014 a požaduje plnou náhradu škod. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová to přirovnala k vyděračství.

Související

Budova ruského velvyslanectví v Praze, v jehož rámci v minulosti působili agenti pod diplomatickým krytím.

Ruští agenti se o Česko nepřestali zajímat. BIS je sleduje, po začátku války na Ukrajině vnímá změnu v jejich práci

Aktivity ruských zpravodajských služeb na území České republiky ani po konci studené války nevymizely. Potvrdil to mluvčí Bezpečnostní informační služby Ladislav Šticha pro EuroZprávy.cz, ale také samotná BIS ve své výroční zprávě za rok 2021. Kromě zapojení ruských agentů ve Vrběticích vztahy výrazně ochladila ruská invaze na Ukrajinu. 

Více souvisejících

výbuch ve Vrběticích na Zlínsku Jan Hamáček

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

Dvouletý Martínek trpí AADC syndromem.

Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude

Téměř 150 milionů se vybralo na nákladnou léčbu dvouletého Martínka, jemuž byl diagnostikován vzácný AADC syndrom. Pomoci by měla genová terapie, kterou však zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit. Rodina bude mít získané prostředky k dispozici v celé výši, příjem ze sbírky totiž nepodléhá zdanění. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

Policie na Karlovarsku vyšetřuje vraždu. Muž měl usmrtit ženu a pak si vzít život

Kriminalisté na Karlovarsku vyšetřují pondělní násilný trestný čin v Dalovicích, ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z vraždy. Policie pracuje s verzí, že dvaapadesátiletý muž usmrtil o deset let mladší ženu a pak si sám vzal život. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy